Organko

iza56  

član od: 19.8.2008

sporočila: 26

tema odprta - 31. jul 2011 23:37 | ogledi: 39.561 | odgovori: 80

Prosim za  mnenje o uporabnosti kuhinjskega kompostnika ORGANKO. Ali je res tako uporaben za kompostiranje kuhinjskih odpadkov, kot ga reklamira proizvajalec?

Je fermentacijska tekočina res primerna za zalivanje in, kar me še bolj preseneča, za čiščenje odtokov in umivalnikov?

Predvidevam, da je kompostnik bolj uporaben na podeželju kot v mestu, saj naj bi vsebino posode po 14 dneh fermentiranja zagrnili z zemljo in po petih tednih dobili "prvovrsten kompost".

Zanimajo me vaše izkušnje.

 

 

 

 

iza56

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17785

31. jul 2011 23:51

Sama ga še nimam, ga pa elaphus zelo pohvali. A ni tako, da lahko vsebino potem streseš v zabojnik za bio odpadke? Vsaj tako pravi njihova spletna stran. Pa saj je logično, da bo še bolj kot na podeželju (kjer ima marsikdo svoj kompostnik), uporaben ravno v mestih. Po lastnih izkušnjah vem, kako zoprno je zbirati bio odpadke v stanovanju, pa jih nositi v zabojnik za bioodpadke..... 

rimljanka

limnol  

član od: 16.11.2001

sporočila: 5187

1. avg 2011 8:47

iza,

orgnako ni kompostnik. Praktičen je predvsem zato, ker ga prazniš redko - marsikje po mestih je tako, da opraviš kar pošten sprehod, če se hočeš po pravilih znebiti vseh vrst odpadkov v eni rundi. Kako je s čiščenjem odtokov, sicer ne vem, zanesljivo je pa fermentacijska tekočina zelo dobro gnojilo - ampak upoševaj navodila za redčenje! Če boš rože zalivala z nerazredčeno, jim sicer prvič in drugič ne bo nič, čez čas jih pa lahko spraviš na oni svet - če piše 1: 200, potem to pomeni en mali (0.3 deci) štamperlček v 6 litrov vode.

lep pozdrav,

Sonja

Lisa  

član od: 13.1.2005

sporočila: 1812

1. avg 2011 8:54

Jaz ga imam in sem zadovoljna. Sicer imam vrt in sem razne olupke že sicer kompostirala tam, a ostanke kosil nisem upala. Si prav nič ne želim privabljati kakšnih podgan. Zdaj imam organko v kuhinji, ostanke vržem tja in na vrt bom nesla za podgane neuporabno zadevo, ki bo povrh vsega popestrila kompost. Tekočino vlivam v odtok, nekako se ne morem navaditi, da bi jo uporabila za zalivanje.

Lisa

ribaracarak  

član od: 3.4.2003

sporočila: 4309

1. avg 2011 9:42

Mene pa zanima, kam odvržete kosti od mesa, rib....

Pa še to me zanima, če res popolnoma nič ne smrdi?

Hvala

rrr

zeta  

član od: 21.5.2009

sporočila: 1353

1. avg 2011 9:47

Kosti spadajo med ostale odpadke.

zeta

Lisa  

član od: 13.1.2005

sporočila: 1812

1. avg 2011 11:39

Ker sem hotela že na začetku preizkusit vse, sem kot prve odpadke zmetala vanj drobovino in glave večje količine sardel. Nobenega vonja. In to sem naredila v obdobju tistega vročega vremena v juliju. V organko vržem tudi manjše kosti - nič hudega, če bodo ostale cele.

Ko odpreš pokrov, se prvi hip zazna en tak rahel kiselkast vonj, nemoteč in tudi takoj izgine. Tekočina ima močnejši vonj, zato jo tudi zlijem v odtok in ne uporabljam za zalivanje rož.

Lisa

ribaracarak  

član od: 3.4.2003

sporočila: 4309

1. avg 2011 11:44

Najlepša hvala, ga grem kar naročit

rrr

bannanna  

član od: 25.5.2006

sporočila: 5457

1. avg 2011 12:23

zadeli smo ga na eni nagradni igri, po enem letu pa sem ga začela uporabljat, ker imamo kompost pri vrtu, kuhinjo pa imam v prvem nadstropju. naredim kar veliko organskega odpada, ker pojem veliko sadja in zelenjave, tako da mi je super. tudi manjše kosti vržem notri. sicer pa ne čakam 14 dni da bi se naredil kompost, ampak ga, ko je poln sesujem na kompost. super je da ne smrdi po gnilobi, edino po fermentaciji, ampak vonj hitro izgine. važno je, da upoštevaš navodila, to je da dobro potlačiš, odlivaš tekočino, diht zapiraš.  edino zoprno mi je umivanje ko ga izpraznem. jaz ga kar zunaj s šlaufom. 

www.mojalbum.com/naredilaana

Roncolino  

član od: 26.3.2007

sporočila: 1464

1. avg 2011 14:13

Mi ga imamo tudi pa smo z njim zdovoljni, ker res nič ne smrdi, pa še mušic na balkonu smo se znebili. Edino fermentacijska tekočina ima malo močnejši vonj,pa biogen tudi.

 

Pa smo že v sosednji temi ugotovili, da je 1kg Biogena več kot za eno polnjenje! (sem pa ugotovila, da je v Sparu precej uogdno: 4,99€)

Roncolino

proxima  

član od: 21.10.2003

sporočila: 2514

1. avg 2011 14:48

Jaz imam pri tem organkotu en majhen predsodek, namreč če tiste Bokashijeve kulture iz Biogena res boljše prebavljajo odpadke kot navadna mešanica bakterij in gliv, ki se slejkoprej zaredijo na vseh odpadkih, potem to ni nekaj, kar bi rada imela v stanovanju (ko jim bo zmanjkalo odpadkov, se bodo spravile pa name...:// Mogoče je pa prednost v tem, da dobijo z Biogenom še eno lepo porcijo sladkorja (melasnih odpadkov), ki jim vzpodbode apetit. Ga ogledujem že nekaj časa, pa se ne morem odločiti... lp, proxima

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

malo za hecsijasaja
Kaj jutri za kosilo?johana
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti