Organko

Cila  

član od: 5.10.2006

sporočila: 3768

13. sep 2011 13:51

Splača se pogledati tole stran: 

http://www.organko.si/organko/pogosta-vprasanja-227

 

Ne samo odgovori na pogosta vprašanja, tudi še kaj drugega je zanimivo, da se boste laže odločili kupiti ali ne.

Jaz ga imam in sem zadovoljna. Bakterije očitno res popapcajo zastarano usedlino v odtokih (adijo Mr. Musculo ). Čeprav tudi prej nikoli nismo imeli zamašenih, sedaj vseeno bolje požirajo vodo. V greznici na vrhu ni več "smetane", ki sicer rada zamaši odtočno cev,  iz kletnih odtokov pred dežjem ne zaudarja več. Veliko mi pomeni tudi, da lahko vanj zmečem surovo in obdelano meso in mesne odpadke, kajti na kompost se jih nisem upala, ker so jih bodisi odkrili okoliški potepuški mački  ali pa so ob razpadanju neznosno zaudarjali, če niso bili zakopani skoraj na dno.

Kar zadeva ravnanje z odpadki po končani fermentaciji bom tudi sama še precej preizkušala. To, kar je napisano, je zame smernica, ostalo bodo izkušnje. To že vem, da ni nujno tekočine odtočiti na vsake 3 dni. Prostor zanjo meri 2 litra in se napolni v 10 do 14 dneh, tudi če vanj mečemo sočno sadje (recimo gnile hruške). Pa še tekočina ima po 10 dneh veliko znosnejši vonj, kot prve dni.

Cila

Organko  

član od: 13.9.2011

sporočila: 1

13. sep 2011 14:43

Pozdravljeni!

 

Ker smo opazili, da je glede Organka in Bokashija še nekaj nejasnosti, bomo le-te skušali kar najbolje pojasniti:

- proxima biološki odpadki, ki so izpostavljeni zraku pričnejo gniti, pri čemer nastajajo tudi zdravju škodljive snovi, v Organku pa Bokashi poskrbi, da se vse škodljive snovi razgradijo na okolju in zdravju prijazne elemente; proces gnitja ni enak procesu fermentacije, zato tudi snovi, ki nastajajo pri obeh procesih ne moremo enačiti

 

- kilca ravno zaradi zgoraj omenjenih lastnosti Bokashija lahko v Organka mečete tudi citruse, jajčne lupine in meso, saj se vse nevarne snovi razgradijo

 

- na Bokashiju se zaradi vlage včasih res pojavi plesen, zato bodite pozorni, da je vrečka vedno dobro zaprta; če se vseeno pojavi belo obarvana plesen, lahko posip brez skrbi uporabljate naprej, če se plesen obarva v katero drugo barvo, nam to čim prej javite in bomo skušali najti vzrok

 

- ne priporočamo, da Organka pozimi pustite na balkonu, zaradi mraza koš namreč lahko poči, poleg tega je proces fermentacije na mrazu veliko počasnejši

Organko

MiškaMiša  

član od: 30.1.2004

sporočila: 66

13. sep 2011 15:11

Ker vidim, da odgovarjate tudi proizvalci eno vprašanje:

Vrečko sem vedno zaprla po tem, ko sem posula, vendar je kmalu v vrečki začelo nastajati nekaj belega in ko jo odprem se ven "zakadi" nek prah. Zanima me, kaj se dogaja, to vrečko sem zdaj zavrgla in kupila novo. Nimam rada, če mi nekaj se zapraši v obraz, kar naj bi bilo celo živo ;-)

Kako naj shranjujem tega Bokashija, da se mi to ne bi dogajalo, je dovolj, da ga stresem v škatlo? 

Miška Miša

moderator2  

član od: 12.3.2010

sporočila: 710

13. sep 2011 15:19

No, nikakor ne gre, da bi tukaj odgovarjala firma direktno. To lahko štejemo za komercialno potezo, kako je pri nas z oglaševanjem, pa jasno piše tukaj in tukaj.

Cila  

član od: 5.10.2006

sporočila: 3768

13. sep 2011 17:02

Organko, mislim da se vam tule pa res splača dogovoriti z upravljalcem foruma za reklamo.  Če kdo, smo kuharice in kuharji proizvajalci "repromateriala" za vaše posode.

Pa kakšno akcijo s popustom bi lahko zrihtali. Tele vaše posode so namreč  salamensko drage .

 

Cila

proxima  

član od: 21.10.2003

sporočila: 2514

13. sep 2011 17:28

@Cila: pssst, saj je vsak plastičen sodček s pipico in pokrovom, ki se dobro zapira, enako uporaben...:)) v Obiju stane šestdesetlitrski, ki ni food-grade, nekaj čez 14€ (moj prvi organko press:))))) lp, proxima

mamamia  

član od: 9.11.2004

sporočila: 15820

13. sep 2011 18:38

proxima je napisal/a:
@Cila: pssst, saj je vsak plastičen sodček s pipico in pokrovom, ki se dobro zapira, enako uporaben...:)) v Obiju stane šestdesetlitrski, ki ni food-grade, nekaj čez 14€ (moj prvi organko press:)))))

lp, proxima

 

Ej, proxima, tole je najboljši odgovor tistim, ki učijo ptiča peti ...

mamamia

jernej  

član od: 30.8.2001

sporočila: 4876

13. sep 2011 19:06

Mali komercialni oglas v forumu je 100 EURO na mesec. Takrat se lahko proizvajalec aktivno vključi kot je to primer teme od Sveta Metraže denimo. Hvala za razumevanje.

Polž  

član od: 28.5.2007

sporočila: 37

26. sep 2011 10:30

Imamo organka in res lepo funkcionira. 14 dni je prva posoda delala svoje in resnično nismo zaznavali kakšnih neprijetnih vonjav. Problem pa se mi je pojavil, ko smo ga izpraznili na kompostnik. Čez pol dneva je začelo iz kompostnika smrdeti po bruhanju. To je zelo moteče, saj je kompostnik blizu hiše. Ne vem kaj naj storim, da bi odstranila smrad. Za vsak nasvet vam bom hvaležna!

 

LP M

Polž

Cila  

član od: 5.10.2006

sporočila: 3768

26. sep 2011 11:17

V navodilih, kako ravnati s fermentirano vsebino organka, piše, da jo je treba zakopati . Če je čez vsaj 5 cm zemlje, definitivno ne smrdi. Na kompostniku je verjetno treba ravnati podobno.

Cila

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Dragička
malo za hecmišzmoke
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti