Organko

Polž  

član od: 28.5.2007

sporočila: 37

27. sep 2011 14:27

Ja, vse ostanke sem prekrila z ostanki z vrta, pa še vedno smrdi.

Polž

manca51  

član od: 5.5.2008

sporočila: 511

29. sep 2011 16:27

Tudi mene zelo moti , da ta Bokashi po vrhu postane bel , se sprijema v grude in grozno smrdi . Vrečko vedno po uporabi zatesnim . Pomislila sem , da bi ga ( novega ) , takoj po prvi uporabi presula v steklen kozarec z navojem - bi to kaj pomagalo , da se to ne bi več dogajalo ?

Lp

manca51

limnol  

član od: 16.11.2001

sporočila: 5188

29. sep 2011 22:48

Sem bolj nova z organkom, polnim šele drugo porcijo. Moj biogen je tudi precej splesnel, ampak smrdi pa ne (ima približno takšen vonj, kot ga je imel, ko sem ga odprla). Tiste trde kroglice so kosmate samo po površini in ko jih zdrobiš, je znoraj vse OK. Da bi pa v samem organku delale kaj čudnega, pa še nisem opazila. Vonj pa - no ja. Če mečeš noter samo kuhane krompirjeve opupke, bo res čisto brez vonja, če pa v njem recikliraš recimo kilo čebule, ki ti je zgnila v omari, potem pa brez vonjav ne gre, take stvari je najbrž res najbolj pametno odnesti čimprej daleš stran ali pa zakopati.

Sonja

manca51  

član od: 5.5.2008

sporočila: 511

1. okt 2011 21:21

Limnol , nisem mislila , da smrdi iz organka , četudi je noter nekaj lupkov tudi od čebule , smrdi plesniv biogen . Zdi se mi , da precej bolj , kot na začetku .

manca51

limnol  

član od: 16.11.2001

sporočila: 5188

1. okt 2011 22:14

No, bom počakala, saj bo očitno še bolj splesnel.

Ampak definitvno pa ta reč ni za v stanovanje - ker prej ali pozneje ga moraš odpreti, tekočina, ki se izceja, pa tudi presneto zaudarja.

Sonja

Lisa  

član od: 13.1.2005

sporočila: 1812

2. okt 2011 9:27

Limnol, nekaj moraš delati narobe. Daješ morda premalo biogena, premalo potlačiš? Meni nič ne smrdi, ko odprem organko. Je sicer en nenavaden zadah, a ne gre za smrad. Itak pa organka nimaš odprtega - odpreš, vsuješ, zapreš. Tekočina ima vonj odvisen od odpadkov - ko sem imela v njem odpadke od rib, je smrdela, drugače ni sile. Je pa vonj tudi meni toliko neprijeten, da ga zlivam v odtok (ki ga takoj zamašim in pustim tako nekaj časa, nato sperem) in mi ne pride na misel, da bi z njim zalivala rože po stanovanju. Ampak tudi odlivanje vode izvajam le 1x na teden.

Lisa

limnol  

član od: 16.11.2001

sporočila: 5188

2. okt 2011 10:21

Mogoče premalo potlačim. Hočem reči, včasih sem res malo nemarna. Kadar naenkrat roma noter večja porcija odpadkov, recimo, ko sem delala ozimnico,  se že potrudim, ko odvržem en sam ogrizek, ga pa res ne zarijem do konca iin tudi čisto vsakega potem ne posujem z biogenom. Sice se pa pri doziranju po svojih močeh držim navodil.

Enkrat sem že pisala o tem - meni je začel smrdeti, ko sem odložila vanj pokvarjen aromatični sir, ki je že sam po sebi zelo zaudarjal, ko je splesenel, je bila pa sploh groza. Mislim, da so se mlečne in biogenove bakterije potem malo steple med sabo in zdi se mi, da zmagujejo mlečne. Potem sem organka izpraznila, oprala, ampak očitno ne dovolj. Kljub vsemu se mi pa stvar še vedno zdi v redu, pač malo zaudarja, ampak če ni hujšega, bo prezimil na balkonu, kjer je tudi zdaj.

Če se bo kdo kaj naučil iz moje neumnosti, pa toliko bolje. Jaz sem se, ne kupujem več mohanta. Bom pa v bodoče bolj redno tlačila

Sonja

elaphus  

član od: 27.9.2002

sporočila: 6945

2. okt 2011 11:54

Ne tlačim kaj preveč, posebno enega ne (imam ju na različnih lokacijah, ona tlačilka je samo ena, jaz sem pa prelena, da bi nekje našla kak spodoben kos plastike in imam kar neki provizoriš, s čimer se ne potlači dovolj), je pa res, da malce pazim in ne mečem noter vsega - predvsem živil živalskega izvora ne - čeprav tam piše, da lahko not brez nadaljnega tlačimo tudi meso in kosti, se jaz tega prefinjeno izogibam (prefinjeno pomeni - dam sosedovemu peseku - veste, kolk je vesel ), mlečnega pa pri nas tako ali tako nič ne ostane . Ima kiselkast vonj (ja, vem, sem že enkrat napisala) in tudi biogen mi ne plesnuje (zaenkrat - me pa zanima, kaj se bo zgodilo sedaj, ko se tako brezsramno hvalim).

lp

cervus

Cila  

član od: 5.10.2006

sporočila: 3768

2. okt 2011 13:43

limnol je napisal/a:

, ampak če ni hujšega, bo prezimil na balkonu, kjer je tudi zdaj.

Sonja

Če je na balkonu pozimi mraz, ni pravo mesto za organko. Delovanje bakterij se močno upočasni, če še tekočina zmrzne, lahko pride do poškodbe posode. Organko naj bi stal praviloma na sobni temperaturi, ali vsaj na nekoliko ogretem stopnišču, predsobi.

Jaz vanj mečem tako kuhane kot surove mesne odpadke. Vonj iz posode se zato nič ne poslabša, se pa res čuti na tekočini. Ampak če tekočino odlijete le na 10 dni (prostor za zbiranje le-te meri 2 litra), je tudi vonj manj moteč. Da ne bo nepotrebnega mazanja posode in rok, posodo ob izpuščanju tekočine postavite kar direktno na odtok. Pridno jo uporabljam tudi za zalivanje. Vonj je precej manj agresiven, kot npr. pri gnojilih iz kopriv, gabeza oz. kakršnikoli domačih rastlinskih pripravkov.

Potlačim ga le enkrat na dan, takrat pa temeljito. Ponavadi zvečer, če pozabim pa zjutraj. Kadar imam res veliko odpadkov, jih potlačim in posujem tudi vmes - recimo vsako plast, ki preseže 1 cm debeline.  Zaenkrat nimam pripomb.

Biogen plesni tudi pri meni. Zaenkrat belo, kar naj ne bi bilo nič narobe. V pogovorih s tistimi, ki ta sistem uporabljajo že leto ali dve sem izvedela, da je bil posip sprva precej bolj suh. Zato razmišljam, da bi novo vrečko, ko jo bom odprla, najprej dosušila.

Cila

Reca  

član od: 1.3.2004

sporočila: 3814

3. okt 2011 19:39

elaphus je napisal/a:

Ne tlačim kaj preveč, posebno enega ne (imam ju na različnih lokacijah, ona tlačilka je samo ena, jaz sem pa prelena, da bi nekje našla kak spodoben kos plastike in imam kar neki provizoriš, s čimer se ne potlači dovolj), je pa res, da malce pazim in ne mečem noter vsega - predvsem živil živalskega izvora ne - čeprav tam piše, da lahko not brez nadaljnega tlačimo tudi meso in kosti, se jaz tega prefinjeno izogibam (prefinjeno pomeni - dam sosedovemu peseku - veste, kolk je vesel ), mlečnega pa pri nas tako ali tako nič ne ostane . Ima kiselkast vonj (ja, vem, sem že enkrat napisala) in tudi biogen mi ne plesnuje (zaenkrat - me pa zanima, kaj se bo zgodilo sedaj, ko se tako brezsramno hvalim).

lp



cervus

Ravnam točno tako in sem zelo zadovoljna. S tekočino jaz zalivam vrtnine in tudi ni nikakršnh problemov.

 

lp Vesna

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Dragička
MOJ vrtrdkapica
Kaj danes za zajtrkjohana
malo za hecNikita
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti