Margulane oz.marabeje, kdo jih pozna?

tema je zaklenjena

Branka_M  

član od: 26.5.2009

sporočila: 52

tema odprta - 5. jul 2011 11:58 | ogledi: 7.693 | odgovori: 3

Zdravo!

Prihajam iz okolice Vodic nad Ljubljano.

Že pri moji stari mami je raslo drevo (oziroma grm glede na to, da naredi več manjših debel, ki se nato obijajo eno okrog drugega, ko drevo-grm raste), ki je obrodilo zelo sočne, okrogle plodove, velike od 2,5 -3,5 cm (premer, ko so zrele). Zreli plodovi so bili rumenkasti, z rdečim pridihom, vendar smo jih lahko že jedli, čim so postali rumenkasti. Ko so bili že zelo zreli so postajalil vedno bolj rdeči.

Sedaj, pri mojem moži imajo prav tako to drevo, obenem pa še druge "vrste", kateri sadeži so malo manjši, da pa so dobri za jest morajo postati zelo rdeči. V primerjavi z rumenimi so tudi bolj kašasti.

Tako kot pri stari mami, kot pri moži pravimo tem sadežem MARGULANE.

 

Ker pa ugotavljam, da jih izven našega kraja skorajda nihče ne pozna, predvidevam, da se jih drugod reče drugače.

Zanima me, če ta sadež poznate, kako mu rečete v vašem okolišu in ali kdo pozna kakšen fin recept, kaj se da iz tega sadeža narediti. Ker ko drevo obrodi, je teh sadežev ogromno in jih preprosto ne moremo sproti pozobati, zdi pa se mi škoda, da bi šlo sadje v nič.

Smo že poskušali z marmelado, pa se ne obnese, ker so, predvsem rumena inačiča, preveč sočna in je marmelada zelo tekoča, enak problem je bil s pecivi, vlagati jih pa še nismo poskušali.

 

Zanimajo me vaše izkušnje in nasveti v zvezi s tem sadjem.

 

Hvala in lp

Branka

Branka_M

tjas  

član od: 15.4.2003

sporočila: 2437

5. jul 2011 12:11

Jaz živim okoli Domžal, tu jim pravijo marabele. Moja tašča je iz njih kuhala sirup za mešat z vodo in sok. V marmelado iz njih je pa menda treba naribat jabolka, da se zgosti. Tako mi je tašča razlagala. Jaz drugače kot surovih nisem nikoli jedla. Imaš pa prav, drevo tako obrodi, da je kar noro. Moja tašča ima rumene in še rdeče.

tjas

moderator2  

član od: 12.3.2010

sporočila: 710

5. jul 2011 12:28

Nadaljujte v temi, do katere link je dala nola, prosim.

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Tema je zaklenjena, zato vanjo ne morete več pošiljati sporočil.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Dragička
malo za hecsijasaja
MOJ vrtrdkapica
Kaj danes za zajtrkjohana
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti