Vlaganje sadja (črešnje)

Al-Ni  

član od: 23.12.2007

sporočila: 149

tema odprta - 5. jun 2011 10:54 | ogledi: 13.383 | odgovori: 25

Ker sem popoplna začetnica v tem bi lepo prosila za nasvet.

Imam kar nekaj češenj, zato sem se odločila, da jih vložim za kompot. Nekaj sem jih pa že spravila v zamrzovalnik (mimogrede kako dolgo ostanejo v zamrzovalniku?)

Torej:

Kupila sem kozarce na navoj (tiste normalne velikosti). Češnje bom izkoščičla. Dam jih v kozarec. Kako naprej?

Koliko češenj v kozarec?

Kaj še dodam?

Sladkorja bi želela dodati čim manj. KOliko je najmanjša količina, ki jo lahko dodam pa bo vse skupaj še OK? Lahko namesto sladkorja dodam sladilo recimo tekoči natren?

Koliko napolnim kozrce z vodo?

Kakšen je postopek naprej?

V pečico za 20 minut pri 200 stopinjah. Nato vgasnem in pustim en dan noter. Bi bilo to to? (tako sem prebrala na enem drugem forumu)

Kako dolgo so potem takšni kompoti uporabni?

Prosim za čimprejšnji nasvet saj me češnje in kozarci že čakajo :):):)

Al-Ni

666  

član od: 14.7.2005

sporočila: 686

5. jun 2011 11:40

Jaz delam takole:

dam v kozarec, sladkorja nič. Konzervira jih toplota, pa podtlak, ki se ustvari v kozarcu. Češenj v kozarec toliko, kolikor gre :) Paziti je potrebno le, da ostane čim manj do nič zračnih mehurčkov med njimi. V ta namen jaz včasih dam najprej vodo, pa potem češnje in po potrebi še dodam vodo, ali pa zalijem šele kasneje, a v tem primeru dobro premešam z ročajem žlice. Vode spet toliko, kolikor gre :) 0,5-1 cm pod robom, recimo.

Ko so kozarci polni, pokrovčke gor. Potem dam oni veliki kvadratni globoki pladenj v pečico, do pol napolnim z vodo, položim vanj kozarce, zaprem pečico in vklopim gretje na 200°C. Pol ure po tem, ko je ta temperatura bila dosežena, pečico ugasnem in kozarce pustim notri, dokler se ne ohladijo (naslednji dan, po navadi...).

Lahko pa tudi v loncu: na dno lonca se da mrežica (da se kozarci ne dotikajo dna lonca neposredno - to je važno!), nanjo se nagrmadi kozarce, zalije se z vodo do 1 cm pod robom najvišjega kozarca, pokrije, zavre, pusti 20-30 minut vreti, ugasne in ohladi v loncu (ali pa zavije v krpo/odejo/brisačo in pusti, da se ohladijo tam).

 Takšni kompoti se držijo vsaj eno leto, verjetno pa tudi mnogo dlje.

Al-Ni  

član od: 23.12.2007

sporočila: 149

5. jun 2011 11:54

To misliš tisti pekač taki črni, ki se ponavadi dobi zarven pečice? Par centimetrov visok?

Hvala za te nasvete. Zelo hvaležna :) Verjetno ap češnje lahko izkoščičim?

Lahko z ostalm sadjem naredim enako? Recimo z marelicami in breskvami? So breskve tiste vinogradniške primerne za to?


Al-Ni

 



Sporočilo je spremenil(a) Al-Ni dne 05. 2011 11:56

Sporočilo je spremenil(a) Al-Ni dne 05. 2011 11:56

666  

član od: 14.7.2005

sporočila: 686

5. jun 2011 12:02

Vinogradniške breskve so primerne edinole za pojesti takoj, zdaj in nič pozneje, ker so tako nesramno dobre, da jih je škoda vlagati, hehe ;)

Sam sem poskusil opisano že z breskvami, češnjami, višnjami, hruškami. Izkoščiti ni prepovedano, ne :) Opisan način vlaganja deluje seveda tudi z zelenjavo - bučke, melancani... ni prav nobenega razloga pod soncem, ki bi se ga jaz v tem trenutku lahko spomnil, zakaj ne bi delovalo s čimer koli.

Pekač sem mislil pa ravno tisti, ja. Seveda se sme uporabiti tudi kakega drugega... :) 

Al-Ni  

član od: 23.12.2007

sporočila: 149

5. jun 2011 12:40

No imam tega tako da ni problema.

Jp za breskve se strinajm. Pa vseeno. Doma jih imamo res ogromnoooin vseh ne moremo pojesti.Škoda pa jih je stran metat. Bi bile primerne za vložit?

 

Pa hvala za tvoj nasvet!

Al-Ni

Al-Ni  

član od: 23.12.2007

sporočila: 149

5. jun 2011 13:19

No imam tega tako da ni problema.

Jp za breskve se strinajm. Pa vseeno. Doma jih imamo res ogromnoooin vseh ne moremo pojesti.Škoda pa jih je stran metat. Bi bile primerne za vložit?

 

Pa hvala za tvoj nasvet!

Al-Ni

andreja m  

član od: 12.10.2010

sporočila: 1114

5. jun 2011 15:15

Naj pripomnim:ali v pečici ali v loncu,dam spodaj vedno kuhinjsko krpo,za en ali dva prsta vode in kozarce dam tako,da se ne dotikajo.

andreja m

666  

član od: 14.7.2005

sporočila: 686

5. jun 2011 15:15

Če ne živite predaleč, jih z veseljem odkupim ;)

Zakaj pa ne? Pravim, poskusil še nisem z njimi in zato ne morem soditi, kakšen bo okus.

 

andreja m je napisal/a:

Naj pripomnim:ali v pečici ali v loncu,dam spodaj vedno kuhinjsko krpo,za en ali dva prsta vode in kozarce dam tako,da se ne dotikajo.

andreja m

 

V pečici ni potrebe, ker se kozarci ne dotikajo neposredno vira toplote.

Dotikali med sabo so se pa dostikrat, a zaenkrat nisem imel težav, bral in slišal sem pa res, naj se ne bi.

Kuhinjske krpe pa osebno nočem, še zlasti, če je bila oprana s kemičnim detergentom, imeti v istem loncu/pekaču kot kasneje hrano. Stvar okusa (dobesedno in sicer), najbrž.

Sporočilo je spremenil(a) 666 dne 05. 2011 15:23

andreja m  

član od: 12.10.2010

sporočila: 1114

5. jun 2011 15:53

Kako pa lahko detergent upliva skozi steklo?

andreja m

666  

član od: 14.7.2005

sporočila: 686

5. jun 2011 15:58

666 je napisal/a:

[...] imeti v istem loncu/pekaču kot kasneje hrano.

Ne na kozarce... 

Al-Ni  

član od: 23.12.2007

sporočila: 149

5. jun 2011 16:09

Imam sicer novejšo pečico, ko se mi prižiga ventilator ko jo vgasnem. Kot da se ohlaja. Je to kaj narobe?

Torej ni potrebno kuhinsjek krpe na pekač?

 

Dotikali pa se ne bodo ker jih ni toliko:)

Al-Ni

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

malo za hecsijasaja
Kaj jutri za kosilo?johana
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti