Kako začiniti mleto meso?

vlkapika  

član od: 7.8.2010

sporočila: 57

tema odprta - 9. mar 2011 16:59 | ogledi: 27.651 | odgovori: 22

Pozdravljeni!

V kakšnih količinah naj začinim mleto meso za pleskavice? Povsod pišejo samo začimbe a nič v količinah.

Ker sem začetnik v kuhinji, še nimam razvitega "začimbnega okusa"...

Hvala, ljp :)

vlkapika

zzak1977  

član od: 31.7.2009

sporočila: 2193

9. mar 2011 17:03

To je odvisno od okusa, za prave ljubitelje pleskavic samo sol, ponavadi pa dodajo tudi poper, nekateri česen, aja, čebulo sem pozabil, mogoče tudi sladka paprika.

Majhen ščepec soli na pleskavico za moj okus, ampak saj se hitro navadiš, 3-4x in boš dobila občutek.

Commis débarrasseur

limnol  

član od: 16.11.2001

sporočila: 5187

9. mar 2011 17:14

Najbolje, da kar poskusiš, kdaj je dovolj, saj te ne bo pobralo. Okusi so pač zelo različni in kar je enemu preslano, si bo drugi še izdatno dosolil. Meso za žar se ponavadi začini malo bolj kot recimo za dušenje - vaja dela mojstra. lep pozdrav, Sonja Sonja

Noa  

član od: 13.2.2003

sporočila: 716

9. mar 2011 19:22

V teoriji naj bi bila dobra mleta govedina, sol in poper in to je to....

barbra  

član od: 9.8.2002

sporočila: 355

9. mar 2011 19:49

Noa, se strinjam, ampak brez česna nam živeti ni... Barbra

mamamia  

član od: 9.11.2004

sporočila: 15820

9. mar 2011 20:04

Meni je govedina presuha, svinjina in malo govedine, pa čebula, sol in poper, to je meni za pleskavice., Po okusu. Poskušaš, dokler ne zaznaš, da je dovolj. Bolje najprej malo, pa počakat, da se masa prepoji, pa potem dodat, če je treba.

Mamamia

mamamia

archi  

član od: 22.8.2009

sporočila: 100

10. mar 2011 21:48

V "pravih" pleskavicah, bodisi leskovačkih, sarajevskih, ............... je samo krava. Ovca, pujs, tele in podobno v pleskavice "ne sodi" (če me spomin ne vara je razlog temperatura pri kateri se zažge maščoba v svinjini in v govednini, govej loj zdrži večjo temperaturo) "pravi" recept za pleskavice, ki se jedo vzhodno od drine in južno od save je odlično opisan v knjigi: "Zanatska prerada mesa i obrada creva", avtorja Miroslava Stojšića Šilje. 50 dag goveje pleče 40 dag govej vrat 10 dag potrebuševine-flama 20 g soli (2%) meso zrežemo na kocke 3x3 cm, posolimo in pustimo v hladilniku vsaj 5 ur, meso spusti vodo in jo v tem času vpije nazaj, nato ga zmeljemo na rešetki 10mm, pustimo v hladilniku naslednjih 12 ur in potem zmeljemo na 3ki in pustimo v hladilniku še dve uri. soda bikarbone NE DODAJAMO, ker nevtralizira mlečno kislino in se meso hitro pokvari, pa seveda okus po sodi je več kot očiten. Mesu lahko pred pečenjem vmešamo tudi čebulo in poper. Za Leskovačke pleskavice ali čevape dodamo tudi malo česna in pekoče paprike. Seveda pa imajo vsake oči svojega malarja, da ne bi po nepotrebnem koga užalil, ker to ni moj namen. Recept sem dolgo iskal in se mi zdi pravi, vsaj na moje izkušnje v Črnogorskih pečenjarah in na srbskih roštiljadah, kjer pleskavic in čevapov in oh in sploh ne fali. archi

nola  

član od: 25.1.2006

sporočila: 3112

11. mar 2011 5:48

Archi, odlično! Že dolgo iščem avtentičen recept za pleskavice in me zelo veseli, da si ga objavil.

Se priporočam še za kakšnega.

nola

zzak1977  

član od: 31.7.2009

sporočila: 2193

11. mar 2011 8:25

Sam tudi prisegam samo na goveje, za čevapčiče mislim da se uporablja tudi teletina v mislim da istih odmerkih delov živali kot si napisal zgoraj. Lahko v tej knjigi preveriš če to drži, ali je tudi za pleskavice mogoče mišljena teletina?

Commis débarrasseur

archi  

član od: 22.8.2009

sporočila: 100

11. mar 2011 11:40

oboje se dela iz identične mase archi

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?johana
malo za hecmišzmoke
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti