Vedno dražja hrana

sonci  

član od: 27.9.2005

sporočila: 442

7. mar 2011 13:48

zzak1977, pozabila sem napisati še, da če človek z vrtom nima veselja, se je brez veze siliti. Tudi jaz bi velikokrat raje vzela v roke knjigo, kot pa šla pulit plevel. Ampak tule se pogovarjamo o tem, kako prihraniti pri hrani, ne pa o tem, da so mestni leni. sonci

acerin  

član od: 6.3.2011

sporočila: 9

7. mar 2011 13:54

Dragi hedonist, Se strinjam z vami, da je zemljo treba imeti, če jo želiš obdelovati. A če že imaš zemljo, nam pogosto zmanjka zagnanosti. Kar se altruistični idej tiče, sem tudi sam skeptičen do nekaterih. Nekatere so pa briljantne in se nihče ne okoristi. Prav imate ni se treba truditi za prehranjevanje za 1 € na dan. Sam namreč zagovarjam koncept prostovoljne preprostosti, ki sem ga opisal v knjižici, ki je brezplačno dostopna na spletu, kjer si jo lahko tudi brezplačno nastisnete, 5 € stane le tiskana verzija (krijemo stroške tiska): http://www.cerin.si/preprosteizbire/prostovoljna- Vse dobro in lep dan. Aleš Čerin

neznan uporabnik

7. mar 2011 14:08

Ma point je v tem,da nismo vsi mestni leni. Samo kot ti je napisal hedonist, morš met zemljo - kvalitetno. Zemljo kvalitetno moraš najet, kupit semena,gnojilo. Pol se moraš vsak dan peljat tja. Pa nazaj. Delo je najmanj. Eno je bit kje doma, kjer je ob hiši vrt al pa kos njive,ki jo obdeluješ. Ker tja direktno iz službe prideš. Drugo pa je vsak dan še iz mesta vozit tja, kupit orodje pa vse potrebno. Ker jaz nimam orodja za obdelovanje vrta doma v bloku. Ne vem ravno,če se to pol na izmeri 3x3 metre splača. Mogoče za par eurov. Ampak gre časa. In jaz lahko v, ne vem 5 urah na teden zaslužim toliko denarja,da krijem tisto razliko v denarju in času. Pa poleg tega še znanja nimam o pridelovanju vrta. Kaj bi vlagal v vrt za 4 člane,če lahko zaslužim v tem času za to hrano. Jaz pač znam kaj drugega kot vrt okopavat in sadit. In pol pač se grem menjavo drobno - jaz nekomu znanje in s tem povezano delo, drugi meni vrtnine. Al se pa dam plačat za delo pa grem kupit vrtnine. Tud škoda zemlje kvalitetne,da bi jaz tam nekaj petljal,brez osnovnih pojmih o vrtnarjenju in v par letih uničil vse skup. Pridelka pa ne mel nobenega.

Pa tudi za urejanje vrta, je treba malo več časa kot pol ure na dan, pa znanja, kako se z lopato vseka v zemljo.

 

Multivitamin

multivitamin

zzak1977  

član od: 31.7.2009

sporočila: 2193

7. mar 2011 14:14

Kaj pa pri tej enoevrski ideji naredimo s preostalim denarjem ki nam ostane od plače, ker če živimo v tej skromnosti in preprostosti, počnemo enako na vseh področjih. Nekih 100€ najmanj nam poberejo še za elektriko, vodo...

Ampak vidim smisel v tem samo če se spustimo v celoti v to, nenazadnje ne potrebujemo niti elektrike in ostalih novocivilizacijskih pripomočkov?

Commis débarrasseur

banana130  

član od: 22.12.2009

sporočila: 228

7. mar 2011 14:19

Nobena skrajnost ne pripelje nikamor.

banana130

Vendelina jr.  

član od: 17.5.2006

sporočila: 9217

7. mar 2011 14:26

Hedonist, nesreča, pa zakaj v to diskusijo vlečeš lj. vrtičke in nekaj pleteničiš o tisti bivši grozoti okoli Žal (zasedba tujega zemljišča, nobenega varvoanja okolja in konec koncev, kdo od normalnih je pa jedel tisto solato, ki je lovila čisto vse, kar so avtomobili, ki so vozili okoli, izpustili)? Prvič, v LJ. se urejajo mestni vrtički drugod. Drugič, ti nisi občan Ljubljane. Tretjič, zamenjal si sajt. Tale ni jajčkastorumenoplav.

Vendelina jr.

neznan uporabnik

7. mar 2011 14:27

Ja seveda. Jaz nimam avta pa šparam na bencinu recmo. Če bi si pa kje njivo najel v okolici mb, bi pa moral z javnim busom tja. Pa saj meni ni nerodno mtke pelat po busu. Ampak samo za karto bi plačal tja in nazaj 4 evre na dan. Če bi mel avto bi se pelal z avtom pa onesnaževal spet okolje in bencin bi tud moral plačat. Torej ne gre za lenobo. Vse je tako naravnano,da težko z 1 evrom na dan živiš. Evo sem doma v centru pa ne rabim avta,ne kupujem bencina itd. Kot je predhodnica ena pisala jo to košta od oka 160 evrov na mesec. Saj jaz, če se hočem premaknit z enga konca mb na povsem drugega tud rabim 1,60 za mestni avtobus. Ker bi mi 2 ure hoje tja in dva nazaj požrlo pol delovnega dneva. To si jaz lahko dovolim v prostem času. Sprehajanje po dve ure v eno smer pa dve nazaj.

 

Multivitamin

multivitamin

nejčica  

član od: 6.1.2010

sporočila: 174

7. mar 2011 14:34

Res je nihče ni rekel,da so mestni leni, daleč od tega! Multivitamin :mislim da tudi ti dobro varčuješ,"menjava dobrin"!Meni se zdi odlično!Ti ponudiš nekaj kar znaš oziroma kar imaš v zameno dobiš kaj drugega! Tudi jaz imam teto,ki je doma v mestu!Pride k nam ,ko pobiramo krompir ,trgamo grozdje,okopavamo kolerabo,... mi ji v zameno damo solato,ki jo je poleti itak na izvoz , krompir, korenček,jajca,kak kos pujsa...!Ona ima čas po službi pa še za nas rezance naredi,mi pa damo moko še zanjo!pa smo vsi zadovoljni.Mi imamo pomoč in družbo, ona pa dobrine! Vabilo: vsi,ki bi želeli kak kozarček cvička pridite v soboto k nam v vinograd bomo veselo kopali trsje! Malica in cviček zagotovljena! nejčica

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17786

7. mar 2011 15:01

Veš, multi, vsi pač ne moremo živeti tako, da bi peš hodili v službo. Zato je dandanes (pri taki strukturi javnega prometa, kot je) NUJA, da ima človek avto. Pa ne enega na družino. Tako se na deželi praktično danes ne da živeti. Ti praviš, da nimaš časa 2 uri v eno smer peš, mnogo, na tisoče ljudi se v Sloveniji precej več kot eno uro daleč, v eno smer, vozi v službo. Tako je pač življenje.

Konec koncev, ne živim ravno nekje "bogu za hrbtom", pa imam do prve bencinske črpalke 10 km, do drugih dveh pa še kakšen km dalj. Do prve trgovine, ki si zasluži to ime, tudi. Pa je v moji okolici še dosti vasi, kjer je do obojega še dalj, ko v času, ko ni pouka, ni NITI ENEGA avtobusa na dan, 9 tednov poleti, recimo. Ko seveda niti slučajno ni železnice v bližini.

Sicer pa, tudi, če je, v nedeljo, recimo, je tak vozni red, da ne moreš na obisk k svojcem v bolnico, ker vlakov preprosto ni.

Še en primer: lahko se sicer pripelješ z vlakom v Ljubljano, na glavno postajo, recimo iz smeri Zasavje. Službo imaš pa nekje na Dolgem mostu. Koliko časa porabiš do tja v prometni konici z LPP? In potem enako nazaj......

Vsak način življenja ima dobre in slabe plati, vsak se pač zase, v okviru možnosti, odloča za življenjski slog, tudi za varčevanje. V okviru, ki mu jih določajo danosti.

Bi rekla, da je še najtežje ohraniti zdravo pamet in pogled na svet, ko smo tako bombardirani z vseh smeri, z reklamami, oglasi, pametovanji, "pametovanji", analizami, priporočili, .....

Če se držiš priporočila na 12. strani odprte revije, kršiš priporočilo na 13. strani iste revije. Ni tako? 

In svet se vrti naprej.......................

rimljanka

pozejdon  

član od: 3.3.2011

sporočila: 46

7. mar 2011 15:16

G. Čerin jaz pozdravljam vaš projekt in sporočilo, ki ste ga ljudem ob tem posredovali. Tisti, ki vas zaradi tega projekta kritizirajo, pač žal še ne vidijo bistva. Bom dala čisto banalen primer. Jaz od marca do novembra nabiram regrat v naravi (enako je dober celo leto), potem nabiram regratove cvetke, ko cveti, junija nabiram borovnice in jih zamrzujem ter delam sirup, prav tako nabiram gozne jagode, robide in maline v gozdu, več vrst gob, bezeg (cvetke in nato jagode), vsako leto naberem veliko kostanja in ga tudi zamrznem ter tako naprej. In zanimivo je, da ob tem srečujem izjemno malo ljudi, ki bi počeli isto in to pri tako visoki brezposelnosti. Poznam pa ljudi, ki živijo od socialne podpore, večino dneva preživijo pred televizijo, kadijo in potem še rečejo, da zakaj takega nimajo časa. In ko kakšnim mladenkam in mladcem rečem, da če lahko jaz to počnem in ravno tako delam, čeprav bi morala biti že dolgo v penziji, potem lahko tudi oni. Ja, pa mi pogosto rečejo, da nimajo časa. Saj ga jaz tudi nimam (zdaj ga imam, ko imam nogo v mavcu), ampak namesto da bi gledala televizijo ali s sosedi obrekovala grem raje naredit kaj koristnega. In potem vidim ljudi, ki živijo v pomanjkanju, ampak sredi sezone regrata kupujejo solato v trgovini in se pritožujejo kako je draga, pa kupujejo krompir jeseni, ko je v gozdu polno kostanja, ki je po sestavi še bolj hranilen. In ti isti ljudje mi spet rečejo, ja ti imaš čas. Jaz pa odvrnem, ne, tudi meni manjka časa, ampak jaz nisem lena. In to je danes problem, večina se raje pritožuje in čaka, da jih bo rešila božja roka ali pa dala država, kot pa da bi kaj ukrenili. Večina ljudi danes samo zahteva, ne pa da se bi potrudili. pozejdon Sporočilo je spremenil(a) pozejdon dne 07. 2011 15:17 Sporočilo je spremenil(a) pozejdon dne 07. 2011 15:19 Sporočilo je spremenil(a) pozejdon dne 07. 2011 15:20

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Trixi
malo za hecsijasaja
MOJ vrtrdkapica
Kaj danes za zajtrkjohana
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti