Kupujem overlock

aanci  

član od: 3.2.2011

sporočila: 3

tema odprta - 3. feb 2011 12:55 | ogledi: 14.921 | odgovori: 15

Pozdravljene!

Imam že navadni šivalni stroj, sedaj bi si pa rada kupila še overlock. Ker pa se na te mašine ravno ne spoznam, bi rada vas rada prosila za mnenje. Malo sem po internetu že brskala za overlocke, tako da se sedaj odločam med tema dvema: Elna 654 (za 499evra) in med Pfaff 4752 (za 450evrov). Za obe firmi sem slišala da sta vredu. S tole Elno lahko šivaš tudi s samo dvema nitima, z Pfaffom pa ne. Samo je pa od Pfaffa močnejša mašina kot od Elne. Nikoli še nisem šivala na overlock, tako da nevem točno na kaj naj bom pozorna pri nakupu.

aanci

markec1  

član od: 17.11.2010

sporočila: 25

4. feb 2011 7:04

Ojla rabiš preedvsem overlok, ki ima diferencial, za šivanje raztegljivih materialov, potem je fino, če ima možnost zožitve vbodne plošče za šivanje zelo ozkh šivov in zelo gostih, zapognjenih nazaj, take srečaš pri zavesah, morda poročnih oblekah, otroških krilcih, ki jih z diferencialom navolančkamo....Sicer pa, pošlji zasebno sporočilo, pa ti lahko tudi ponudim zelo dobre stroje po zelo ugodnih cenah, ali ti posredujem telefonsko, da se pogoivoriva o tem Pa lep pozdrav markec1

čoko  

član od: 19.11.2007

sporočila: 867

4. feb 2011 7:47

Če ga že kupuješ, poglej, da ima tudi možnost pokrivnega šiva (coverstitch v ang.,mislim, da se tako reče). To je tisti, s katerim recimo zarobiš ovratnik ali rokav elastične majčke. Večina strojev ima samo tiste vrste šivov, ki šivajo na robu blaga, nekje po sredini pa ne. Jaz pri mojem to pogrešam. Vse zašijem z overlockom, potem pa zarobim rokav z navadnim strojem in je vse pokvarjeno :(

čoko

markec1  

član od: 17.11.2010

sporočila: 25

4. feb 2011 9:59

Ne priporočam nakupa overloka in iberdeka (coverlock) v enem stroju, preveč zakomplicirano (prestavljanje igel, umikanje nožka, preodevanje nitk na iglah in zajemalcih..), priporočam nakup dveh strojev-overlok, iberdek- dobiš jih že za ceno enega coverloka, pa imaš vsak stroj posebej, seveda vse novo in z 3 letno garancijo (overlok cca 310€, iberdek cca 410 €), če imaš prostor, vsekakor nakup dveh strojev-vsak je pripravljen takoj za šivanje, brez vdevanja niti in štelanja napetosti sukancev Lp markec1

frina  

član od: 8.5.2005

sporočila: 3472

4. feb 2011 21:10

Res je, vsi odsvetujejo kombinacijo overoloka in iberdeka.

Iberdek je šiv, ki je npr. na robu majčke. Zunaj sta dva vzporedna šiva, na notranji strani pa je nekakšen cikcak med šivoma.

Jaz bi imela iberdek, pa še novega šivalnega stroja, ki sem ga osvajala nekaj let, še dalj pa želela, v nekaj mesecih nisem nikoli pognala.

Imam overlok Elna, pet nitni, žal ga ne delajo več.

Za moje potrebe zadostuje: dvo ali tronitni osnovni šiv, možnost 9 ali 7 mm, okrogli ali ozki rob, ki je posebnost, uporaben za volančke, spodnji rob tankega šiva. Diferencial, spodnji in zgornj, za jersy. Ostalega nisem uporabila več kot za poskus. Nastavki, ki so bili dragi ko žefran, so  vsi povsem nepotrebni.

Nov stroj pa je tudi Elnin, kjer sem hotela več možnosti za gumbnice, ki lahko zelo pokvarijo izdelek, malo vezenine, ime za oblačila za otroka v vrtcu, predvsem pa debelo plast jeansa. Model je Elna Q6600.

Star stroj je Danica iz leta 1982. Še dela in je dobro vzdrževan.

Če preživim tole pljučnico, gre na testiranje tudi nov stroj.

F r i n a

čoko  

član od: 19.11.2007

sporočila: 867

4. feb 2011 23:24

O, tega pa nisem vedela. Že par let se žrem, ker moj sicer odlični overlock nima še druge funkcije, no, zdaj sem potolažena. Ko bo spet čas in denar, nabavim še drugega... Pa ko bo prostor, seveda :(

čoko

markec1  

član od: 17.11.2010

sporočila: 25

5. feb 2011 9:52

Oj kot ste že sami dognali, za gospodinjske potrebe se rabi več ali manj samo osnovni model, brez kakršnihkoli dodatkov, ki pošteno, samo dvigajo ceno, uporablja jih pa nihče, kot sem že napisal: -overlok-2 igli, 4 nitke, diferencial za šivanje jersy, možnost zoženja vbodne plošče za šivanje ozkih robov in to je to _iberdek-2 morda 3 igle(boljše za določen izgled šivov), spodnje prekrivanje, zgornjrega gospodinjski tako nimajo, možnost montiranja kakšnega paspulirca za obrobljanje ovratnih izrezov inn dolžine rokavov No pa lep vikend, morda tudi ob šivalnem stroju in kreativnem ustvarjanju Lp markec1

aanci  

član od: 3.2.2011

sporočila: 3

5. feb 2011 12:10

Živjo! Hvala lepa vam za te nasvete :) sedaj razmišljam, da bi si pa kupila kar dve mašini, samo za to bom pa morala še malo pošparati :) aanci

aanci  

član od: 3.2.2011

sporočila: 3

5. feb 2011 13:31

Živjo! Hvala lepa vam za te nasvete :) sedaj razmišljam, da bi si pa kupila kar dve mašini, samo za to bom pa morala še malo pošparati :) aanci

Veri  

član od: 21.10.2004

sporočila: 4272

5. feb 2011 14:32

No, da se javi še ena, ki pa NE odsvetuje kombinacije ovelocka in uberdecka. Seveda je idealno, če lahko imaš 3 mašine, po možnosti industrinjske, ves čas vdete in na mizi (industrijske majo tako mizo že zraven), pripravljene na šivanje; če smo ravno pri ideali, idealno bi bilo, da bi imela šivalni stroj, uberdeck in 2 overlocka, enega vdetega z belimi nitmi in na navadnem šivu, ker to največkrat rabiš, enega pa za vse ostalo, ampak jaz nimam toliko prostora;), niti toliko denarja. Zato sem se odločila za overlocka, ki ima možnost tudi pokrivnega šiva (meni je pač všeč, pa veliko šivam jersey in je to res fajn šiv za obrobe - pač klasika na majcah. Punčkam še lahko narediš volančke z "rolled edge", fantje (vsaj odrasli) bi pa malo kislo gledali;). Je pa vse odvisno od tega, KATERI overlock imaš: pri enih je to res zelo zelo zamudno opravilo (beri: Pfaff, Singer), moraš zamenjat vse igle in vse... Pri mojem (bernina) ni tako hudo, vseeno pa vzame 3-5 min. (max. je bilo pa 10 min., ko že nekaj časa nisem šivala in se moram malo spomnit, kako je najbolj enostavno zaporedje, ker to seveda ni opisano v navodilih - tam je eno, ki porabi več časa) Pod 3 minute pa še nisem prišla (sem se parkrat štopala, iz firbca, ker se mi dostikrat ni dalo štelat, potem sem si pa rekla, da bom preverila, če res tooooliko časa to delam, da se mi splača "ne dat" oz. bit lena ali je to samo moj občutek. No, se je izkazalo, da je to bolj občutek, ker navadno robiš oblačila na koncu in takrat se ti praviloma mudi (vsaj meni vedno) in potem se ti zdi 3 minute ogromno. Ampak gledano tako od zgoraj, pa to ni ne vem kako dolgotrajno opravilo;) Je pa res, da je tečno, ker dostikrat moraš nekaj zarobit, pa potem sešit, pa spet zarobit in tako moraš parkrat tole menjavat. Če imaš prostor in denar, je vsekakor najboljše, če imaš to ločeno - če ti kaj od tega (ali celo oboje) fali, potem je boljše imet skupaj, da vsaj imaš. če se ti ne da štelat, lahko še vedno na navadni šivalni stroj sešiješ. Ampak če nimaš veliko prostora in denarja, je to še vedno najboljši kompromis - vsaj zame. Pa rajši imam 1 dobro mašino kot dve slabši. Sama prisegam na Bernino. Šivala sem z Višnjo (Bagat), ki je krasna mašinca, ker zmore tudi težja blaga, vendar pa je precej nepraktično to, da moraš že za menjavo iz navadnega na cikcak šiv prešraufat vbodno ploščo (dobeseno moraš vijak odvit pri moji). To sta šiva, ki ju največkrat uporabljamo in se res pogosto menjavata. Saj potem goljufaš in šivaš vse na cikcak plošči, samo potem pa ni enako lepo... Potem sem imela več kot 10 let Elno, predno sem se prepričala, da si res zaslužim kaj boljšega;), da res toliko šivam,d a bi se splačalo. No, Elno še vedno uporabljam na morju, kjer 1 mesec šivam samo z njo in še vedno dela, vendar pa je za moje pojme razlika OČITNA. Moč stroja je čisto druga, timing je veliko bolj natančen pri Bernini, kar se pozna povsod, kjer niso ravno najbolj običajna blaga... Je pač razlika, ali jo sestavljajo dobro plačani Švicarji, ali pa slabo plačani Kitajci z nečloveškimi normami na uro... Jasno, da se lahko prvi bolj potrudijo, ker jim nihče ne šteje, koliko jih naredijo v eni uri. To, da je na obeh ista zastava namreč nima veze z mestom proizvodnje, kar si lahko komot preverite na dnu stroja: made in... Pa nisem noben šovinist: Kitajci bi lahko naredili gotovo enako krasno, če jih ne bi tako pritiskali. Ampak jih, to je dejstvo. Potem sem še v času Elne začela sanjat o overlocku in po poizkusu tujega (hvala, stana!!!), sem bila prepričana:) Takrat sem tudi začela tisto temo in preštudirala vse overlocke naprej in nazaj, preizkusila vse v vseh mogočih trgovinah v Lj. in me je en prepričal. No, dobila sem ga za taprvo pučnko, malo predno se je rodila, odločila pa sem se za enega najdražjih modelov in nikoli mi ni bilo žal. Obožujem svoj overlock in daleč od tega, da bi uporabljala samo en šiv. Res je, da se mi "top&bottom" navano res ne da štelat, ker je 5 niti, vse skup malo drugače napeljano itd... čeprav je luškan šiv, pa tistega za superelastične materiale tudi nisem še uporabljala (čakam, da pridejo na vrsto kopalke, zaenkrat se lahko kopata še nagi;). Ampak ostale šive pa kar pogosto uporabljam - mogoče sem malo čudna "gospodinja". Res je tudi, da pri mojem ne rabiš prestavljat igel iz overlocka na uberdeck, ap tudi pri spodnjih zajemalcih samo vzameš nit iz enega vodila, drugi zajemalec pa sprazniš in to je vse - če uporabljaš najbolj pogosta dva šiva (široki uberdeck in 4 nitni overlock, ki sešije in obšije hkrati). Sedaj je moj overlock star 3 leta in 8 mesecev in ga še vedno kar pogosto uporabljam. Ravno prejšnji teden sem si kupila knjigo o popravilu, ker mu je lani potekla garancija in od zdaj naprej bom morala morebitne probleme reševat sama, ker servisi so rahlo dragi. Zaenkrat ni problemov (trkam na les). Potem ko sem bila navdušena nad bernininim overlockom (model 2500, zdaj ne delajo več tega, oz. so ga preimenovali, se mi zdi), sem ugotovila, da me pri šivanju res hudičevo dol vleče šivalni stroj (Elna 2600, se mi zdi, da je bil) in sem si privoščila (oz. mi ga je privoščil lubi za tadrugo punčko;) Bernino QE440. Preizkusila sem tudi Elnin ekvivalent Elna 7300) v trgovini, vendar razen ene same res fajn stvari (da odreže sam spodnjo nit, če želiš), ni imela nobenega plusa pred bernino, imela je pa precejšen minus kar se tiče šivanja težjih blag (jaz sem tečna stranka, vzamem s sabo krpice svojega blaga in na njih sprobam njihove mašine). Meni je to važno, ker ne šivam samo bluzic in kiklc. Meni je zelo pomembno, da šiva čez 6 ali 10 plasti jeansa, da šiva tudi usnje (seveda s primerno iglo),... Za dotični stroj sem se odločila iz več razlogov: - prvi je moč motorja, vse kovinsko, - drugo je malo daljša ročica mi je bila zelo všeč, ker je zelo zelo praktično pri šivanju prešitih dek (do zdaj sem naredila 4 prešite deke in vem, koliko sem se pri kateri namatrala, vem pa tudi, da to niso moje zadnje prešite deke, čeprav sem si pri prvi, sešiti na Elno, to sveto obljubila ta je zadnja, nikoli več! No, potem sem si premislila, na novi mašini to ni taka tortura;). - na koncu pa je pretehtalo to, da na tega lahko dokupim še modul za vezenje in mi ni treba kupovat novega stroja še za to. Zaenkrat ga še nimam in se mi nič ne mudi, ni to prvo na lestvici, vendar nekoč si ga bom privoščila:) in mi je praktično, da ne rabim še enega stroja za to, ker ga nimam kam dat in ker so svinjsko dragi. Zdaj se mi vsakič, ko šivam, smeje, ker vem, da s starim strojem tega nikoli ne bi mogla tako lepo in tako hitro sešit. Saj ne rečem: tudi z Elno sem sešila svašta: od prešitih odej do debele, 3x podložene bunde. Ampak sem pa tudi preklela cel svet, sploh pa stroj, vsakič vsaj 10x. Vsakič sem se jezila in vsakič sem bila frustrirana.Pri tanovem teh problemov nimam. Zdaj pa sem vsakič vesela, ker vem, kaka muka bi to lahko bila. Pa recimo Ronjinega plaščka iz ovčje kože na Elni ne bi nikoli skup spravila, ker sem že na Bernini zlomila 10 igel in norela zraven. Ampak je ratalo! Kar naj ne bi bilo mogoče na "gospodinjskem storju". Vse se da, če se hoče - to je res, lahko sešiješ vsega vraga tudi na Ružici - samo namatrala se boš pa bolj. Pa ružica je še super, ker ima moč in vse kovinsko, za razliko od modernih jajc. Pa razlika je v hitrosti: slabša ko je mašina, bolj počasi in nežno moraš it čez "problematične" dele - torej tam, kjer je več plasti blaga ali pa čez težje blaga. Jaz pa hočem šivat hitro, nimam časa počasi;) Je pa vse odvisno od namena: če misliš šivat samo tanka blaga, samo obleke in nobene dekorative (torej raznih prešitih odej, torb in podobnega), potem ti bo vsak stroj, za katerega boš dobro skrbela, lepo delal. Če misliš šivat tudi usnje, debel jeans - več plasti, razne "heavyduty" (torej zelo močne) torbe,... potem se ti splača investirat malo več. Velja za overlock in za šivalni stroj. PS: naj te ne zavedejo prodajalci: meni je ena (v štacuni, kjer sem ga kupila! In to potem, ko sem ga že kupila, na tisti uri demonstracije, kako naj delam z njim) rekla, da je prepričana, da ga ne bom veliko uporabljala; ko sem jo vprašala, zakaj tako misli, je rekla, da ima pač tak občutek - če bi vsaj približno vedela, kako se je motila, bi se mi prav dobro zdelo, hehe. Zdaj sem skoraj prepričana, da šivam že boljše od nje, hehe. Hočem rečt: "vsega tega ne rabiš" za nekatere res velja, az druge pa ne. sama zase veš, kam spadaš;) Res pa je, da ne glej na število šivov, meni ni nikoli igralo vloge. Slučajno imata oba kar precej šivov, vendar se za nobenega od strojev nisem odločila na podlagi tega. Odločila sem se zaradi moči motorja in kvalitete sestave in tega, koliko se moraš namatrat, da kaj preštelaš. Vseh šivov na svojem šivalnem stroju gotovo še nisem uporabila, ima jih ogromno in mi dol visi zanje: rabim samo uporabne šive, dekorativne zelo redko. Kar se nastavkov tiče: meni se zdijo razne druge tačke zelo uporabna stvar - pri šivalnem stroju - ampak samo nekaj osnovnih: ne predstavljam si šivat brez tačke za zadrge in brez neke prozorne ali odprte tačke za aplikacije. pa tačke za robljenje so zelo praktične, da ti ni treba ozkih robov na roke zlagat in zalikavat. Te zadeva navadno pridejo že v osnovnem kompletu. Ampak to je vse za šivalni stroj - za overlocka rabiš samo eno tačko oz. dve, če boš imela kombinacijo, ker imata pač različne tačke (čeprav z overlockovo lahko šivaš tudi uberdeck, če češ). Pa še zadnja opomba: LEPO SKRBI za svoj šivalni stroj! To je res ful pomembno! Bolj ko ga teraš, bolj moraš lepo zanj skrbet, da se ne spunta! Beri: če šivaš težje materiale, materiale, ki se muckajo, materiale, ki so zelo elastični, pač vse, kar je izven nekih osnov, moraš večkrat odpret stroj, vse spucat, spihat, odstranit VSE mucke, naoljit vse, kar se premika in če šivaš tanke zadeve, podloži spodaj svileni papir (spravljaj, kadar dobiš kake čevelje itd... je not zrolan, da imajo obliko, je pa super uporaben za to). Če šivaš umetne mucke (za igračke, podloge od plaščev, kostume...), moraš VEČKRAT vmes, med šivanjem enega oblačila spucat sploh spodnji del (kjer je bobnič). Če šivaš usnje, vzemi iglo za usnje, če šivaš jersey, vzemi iglo z okroglo zaobljeno konico (ballpoint oz. za elastične materiale oz. za pletenine). pazi na debelino igle, da se sklada z debelino blaga in vedno pazi, ko vstavljaš iglo v stroj, da bo prav obrnjena - tudi majhen zamik ti bo naredil velike probleme. Uporabljaj kvaliteten sukanec, sicer se bo trgal, zapacal vse, ker bojo nitke ves čas frlele od njega in bo samo sranje. Kadar stroja ne uporabljaš, ga pokrij (vsakič!!!), če stroj nima pokrova, si sešij pokrivalo. Skratka: tudi šivalni stroji potrebujejo ljubezen in pozornost in skrb, hehe. Potem včasih pomaga že samo to, da ga odpreš, očistiš in naoljiš in že spet dela kot po maslu. Tudi če piše, da šivalnega stroja ni treba mazat, je to laž (to piše v NAVODILIH od moje stare Elne!!!). Vsak stroj je treba mazat, sem vprašala na Elninem servisu, ko sem ga nesla tja na tuning, predno sem ga ekspedirala na morje, ker je bil že čisto razštelan in so se strinjali, da je tudi tega treba mazat, ne glede na to, kaj tam piše. Torej: preberi navodilo, a delaj po pameti. če je tam nekaj ful komplicirano napisano, mogoče v praksi ni tako hudo. Če piše tam nekaj nesmiselnega, je čisto možno, da prevajalka ni imela pojma, kaj prevaja;) http://vecna-optimistka.blogspot.com/

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Venturini
malo za hecsijasaja
MOJ vrtrdkapica
Kaj danes za zajtrkjohana
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti