Zunanje rastline( okrasne grmovnice, posodovke, zive meje, predhisni prostor....)

lucka52  

član od: 13.7.2007

sporočila: 1939

22. mar 2011 5:52

katjushka je napisal/a:

H, ahaaaaaaaa ........ se pravi, to so tiste male rastlinice, ki rastejo poleg matične rastline ... te se naj bi kar porezale in POTaknile v zemljo? Kako pa je zalivanjem?

katjushka
Ne, potaknjenci NISO rastlinice, ki rastejo POLEG grma. Potaknjence si pripravimo tako, da iz glavne ali stranskih vej rastline (grma) odrezemo del veje, odstranimo spodnje liste(vcasih tudi vrh, ce iz ene veje naredimo vec potaknjencev) skrajsamo liste in posadimo v zemljo.Nacinov je vec, potakjnencev pa tudi( zeleni, polzreli, oleseneli, s peto...itd) Tule sem nasla nekaj, zal ni nic v slovenscini, ampak nekaj bos ze razumela tudi ce ne razumes jezika. Polzreli potaknjenci so v tem primeru " talee semilegnose": http://www.youtube.com/watch?v=qHl6Bjew8h8 Pa se prikaz kako pripravimo in posadimo potaknjenec pelargonije: http://www.youtube.com/watch?v=rVELJDzPdN0 Upam, da sem kaj pomagala, lep dan. P.s Se tole sem nasla, bo bolj jasno http://www.youtube.com/watch?v=o8vDBcUvXa0&NR=1 lp lučka Sporočilo je spremenil(a) lucka52 dne 22. 2011 06:16

neznan uporabnik

22. mar 2011 15:44

Za pelargonije sem slišala, da je bolje, če pripravljene oz. odrezane potaknjence pustiš nekaj ur brez vode, kar tako ležati na delovnem pultu, da  vidno ovenejo. Menda radi zgnijejo, če jih s tisto živo rano takoj potaknemo v zemljo?

No, jaz delam tako, z napol ovenelimi in moram reči, da se lepo obnese.

japaja

zzak1977  

član od: 31.7.2009

sporočila: 2193

22. mar 2011 15:58

Kupil sem koriander v semenih, je to isti ki se ga reže svežega ali je tisto kakšna druga sorta? Želim svežega. sadike ali rastline pa lansko leto nisem našel.

Pri teh stvareh sem še bolj lev, kot pri peki jajca na oko.

Commis débarrasseur

nola  

član od: 25.1.2006

sporočila: 3112

22. mar 2011 17:54

Ja , ta je tisti, kar posej ga, samo oboroži se s potrpljenjem, ker dolgo traja, preden vzkali.

nola

zzak1977  

član od: 31.7.2009

sporočila: 2193

22. mar 2011 17:58

Odlično. Je že posejan, bom pridno čakal in potem pridno rezal.

Commis débarrasseur

Kotarca  

član od: 13.6.2010

sporočila: 614

22. mar 2011 18:43

japaja je napisal/a:

Za pelargonije sem slišala, da je bolje, če pripravljene oz. odrezane potaknjence pustiš nekaj ur brez vode, kar tako ležati na delovnem pultu, da  vidno ovenejo. Menda radi zgnijejo, če jih s tisto živo rano takoj potaknemo v zemljo?

No, jaz delam tako, z napol ovenelimi in moram reči, da se lepo obnese.

japaja
Jaz jih pomočim v rastni hormon, pa ne vem, ali sploh kaj pomaga ali ne. Naredila poskus, rezultat je bil isti, s hormonom in brez njega! Sicer pa potaknjenci najverjetneje zgnijejo tudi zato, ker jih skoraj vsi preveč zalivamo, se mi zdi. Kotarca

elaphus  

član od: 27.9.2002

sporočila: 6945

22. mar 2011 20:02

A zunanji hibiskus zelo pozno brsti?

lp

cervus

katjushka  

član od: 15.9.2004

sporočila: 1901

23. mar 2011 7:13

lucka52 je napisal/a:
katjushka je napisal/a:

H, ahaaaaaaaa ........ se pravi, to so tiste male rastlinice, ki rastejo poleg matične rastline ... te se naj bi kar porezale in POTaknile v zemljo? Kako pa je zalivanjem?



katjushka



Ne, potaknjenci NISO rastlinice, ki rastejo POLEG grma.
Potaknjence si pripravimo tako, da iz glavne ali stranskih vej rastline (grma) odrezemo del veje, odstranimo spodnje liste(vcasih tudi vrh, ce iz ene veje naredimo vec potaknjencev) skrajsamo liste in posadimo v zemljo.Nacinov je vec, potakjnencev pa tudi( zeleni, polzreli, oleseneli, s peto...itd)
Tule sem nasla nekaj, zal ni nic v slovenscini, ampak nekaj bos ze razumela tudi ce ne razumes jezika.
Polzreli potaknjenci so v tem primeru " talee semilegnose":
http://www.youtube.com/watch?v=qHl6Bjew8h8

Pa se prikaz kako pripravimo in posadimo potaknjenec pelargonije:
http://www.youtube.com/watch?v=rVELJDzPdN0

Upam, da sem kaj pomagala, lep dan.

P.s Se tole sem nasla, bo bolj jasno
http://www.youtube.com/watch?v=o8vDBcUvXa0&NR=1




lp lučka

Sporočilo je spremenil(a) lucka52 dne 22. 2011 06:16

 

Lučka najlepša hvala za navodila in linke ....

 

Ko sem že omenjala lovorjeve potaknjence in majhne rastlinice, ki zrastejo poleg matične rastline, pa me zanima, če bi bilo kaj uspeha, če poskusila le-te izkopati in posaditi ....

 

Obstaja zelo veliko različnih vrst pelargonij in verjetno vse niso primerne za potikanje, ali pač? 

katjushka

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17786

23. mar 2011 8:18

VSE pelargonije se da razmnožiti s potaknjenci.

Tiste male rastlinice okoli grmov so pa ali korenisnki izrastki ali pa sejančki iz semen, ki so se razsejala z grma. V prvem pri meru boš imela (če ne gre za cepljene grme) potomce enake osnovnemu grmu, v drugem primeru pa najbrž ne, ker so semena pač križanci. Poskusiti pa ni greh, če boš izkopavala, daj v mokrem, se zemlja bolje prime kornin se na njih naredi manj škode.


rimljanka

Sporočilo je spremenil(a) rimljanka dne 23. 2011 08:20

tinca  

član od: 3.9.2001

sporočila: 907

23. mar 2011 12:02

No,ker je tema lepo živa, bom še jaz pristavila svoj lonček, khmm no .. tegelc..

Včeraj sem postala ponosna lastnica dveh kamčatskih borovnic (lonichera camchatica). O njih smo imeli pred časom svojo temo, pa je zdajle na hitro ne najdem. Rastlinici sta v lončkih, visoki cca 30 cm, imata že zelene liste. Zdaj pa.. nekje sem brala, da ne marajo pretirano toplega sonca, pa me zanima ali bi ju bilo pametno posaditi v senco (za hišo, kjer je samo jutranje sonce oz. še to ne) ali bi bilo to vseeno premalo svetlo. In če ju dam bolj na svetlo, ali naj ju zdajle pokrijem s čim, da ju ne bo sonce ožgalo, listki se mi zdijo tako nežni. Stanujem v okolici Ljubljane, parcela je cela v hrib na južno stran, tako da kaj dosti izbire nimam.

Druga stvar pa je pepino oz. melonasta hruška. Imam tri rastlinice višine cca 20 cm in me zanima če bo dovolj, če jih dam skupaj v en velik lonec, pa zaenkrat nekam noter na svetlo a ne pretoplo? Ven bi jih postavila nekje po prvem maju, ko naj ne bi več zmrzovalo? ali še pozneje? Zemljo najbrž lahko dam povsem običajno iz vrečke, za vrtnine in rože?

Sem tvegala in jih naročila preko kataloga od firme B*****, ki tukaj nima kakega ugleda. Če crknejo bo pač "davek na norce", a ne!

 

Vsak dan eno kastrolco smeha vam želi Tinca

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Trixi
malo za hecsijasaja
MOJ vrtrdkapica
Kaj danes za zajtrkjohana
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti