Zunanje rastline( okrasne grmovnice, posodovke, zive meje, predhisni prostor....)

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17786

18. mar 2011 7:58

Ursiula, po moje lahko, saj še ni začela poganjati.

rimljanka

magnolija  

član od: 16.4.2006

sporočila: 688

18. mar 2011 9:15

Ursula-ce, jaz bi, če res ni nujno, raje počakala na jesen. Hortenzije zalo slabo prenašajo presajanje in ravno včeraj sem si ogledovala moje grme in imajo že majhne liste, saj so se že v prvi letošnji otoplitvi, februarja, brsti povsem napeli. Mislim, da bi presajanje pomenilo zelo velik šok. magnolija

nola  

član od: 25.1.2006

sporočila: 3112

18. mar 2011 10:36

Meni se pa zdi, da se hortenzija tako zlahka in rada prime, da jo lahko presajaš ali razmnožuješ s potaknjenci kadarkoli, pa še opazi ne.

nola

pinka  

član od: 17.6.2004

sporočila: 929

18. mar 2011 12:57

Lučka52, terasa je obrnjena na jug, sem 285 km oddaljena od morja.Sem pa lani zasadila 30 prezimnih sivk, pa ne vem, če bodo preživele, pa še pokrila sem jih čez zimo. Glede krompirjevk, pa oleandrov, pa jih nimam rada v hišici čez zimo. Prezimujem edino bugenvilijo. Meni se hortenzija tudi ne zdi občutljiva, jaz bi jo kar presadila. Ne ravno, da jo spuliš iz zemlje, ampak okrog nje izkopaš še nekaj pripadajoče zemlje, da je ne poškoduješ. lp, pinka

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17786

18. mar 2011 13:11

pinka je napisal/a:

Sem pa lani zasadila 30 prezimnih sivk, pa ne vem, če bodo preživele, pa še pokrila sem jih čez zimo.

Pusti jih pri miru vsaj še 14 dni, po 1. aprilu nekje jih poreži kake 10 cm od tal. Če so koreinine žive, bodo pognale množico poganjkov, zacvtetele icer kasneje kot, če bi jih ne porezala, a bodo bujnejše. letošnja zima nikjer pri ans ni prizanašala rastlinam, sem tudi sama ogledovalča žajbelj in sivko, prejšnji vikend nista zgledala preveč bleščeče, bom videla ta vikend, če se stanje že izboljšuje.

 

Še to: če bodo porezani poganjki videti živi, jih, po 5-8 skupaj posadi v kupčkih, kdaj pa kdaj zalij, če bo suša in pusti pri miru. Večina se jih bo najbrž ukoreninila, boš hitro videla, ker bodo posatli bolj zeleni, pognali nove dele, morda kakšen že letos zacveti. Če bodo v kupčkih posamezni poganjki suhi, jih kar pusti, da ostalim ne poškoduješ na začetku zelo nežnih korenin - ali pa jih poreži malo nad zemljo. Na ta način se ukoreninja tudi žaljbelj, na hitro lahko priodeš za nič denarja do množice grmičkov. 

rimljanka

lucka52  

član od: 13.7.2007

sporočila: 1939

18. mar 2011 13:24

Ja pinka, vidis, ce bi na zacetku malo bolj obsirno in podrobno napisala, bi si prihranili cas in biverjetno bolje svetovali, tako pa...ker tudi ce gres v se tako specialzirano vrtnarijo, brez osnovnih podatkov: kje zivis, kam je obrnjen prostor in koliko ga je, pa kaksno zemljo imas, itd.,ne gre. Spomnim se, da sem vcasih, ko sem bila mlajsa, navdusena in z malo ali nic znanja, nesla s sabo tudi kaksno fotko(hise, terase, itd.)Takoj smo nasli ustrezno resitev. Sicer se zna zgoditi da kupis, naslednje leto pa ugotovis, da rastlina sploh ni bila primerna za tvoje razmere in je denar dobesedno vrzen proc. Vcasih kar veliko denarja, vecje posodovke niso poceni. Videno nestetokrat, preizkuseno pa zal tudi.... Glede hortenzije pa tudi jaz mislim, da bi morala prenesti presajanje brez vecje skode. lp lučka

pinka  

član od: 17.6.2004

sporočila: 929

18. mar 2011 13:28

rimljanka, srčno upam, da imaš prav. Hvala za nasvet. Lani so bile krasne ( sem pozabila slikati), metuljčki, čebelice, čmrlji, paša za uči in živalice. Ampak zdaj zgledajo grozno, včeraj je bil dež in so prav rjave, pa od snega in zastirke so vse zmečkane. Razmišljam, da bi vrgla malo gnojila( biosola). lp, pinka

pinka  

član od: 17.6.2004

sporočila: 929

18. mar 2011 13:29

lučka52, vse za nekaj dobro! Glede denarja, so pa rože pri nas na prvem mestu. Sporočilo je spremenil(a) pinka dne 18. 2011 13:30

Lisa  

član od: 13.1.2005

sporočila: 1812

18. mar 2011 14:24

Saj vsak ljubitelj tako začne! Kupiš vse kar ti je všeč (in tega je ohoho..), posadiš, neguješ in potem zraste v gosto gmajno, ker nisi upošteval njihove končne velikosti. Potem redčiš, a ugotoviš da se v goščavi rastline niso optimalno razvile in ne kažejo svoje prave slike.In ugotoviš, da tista fantastična barvna kombinacija iz vrtnarske revije ne funkcionira, ker rastlini cvetita v različnih terminih. In nekega dne s solzami v očeh daš požagat fantastično drevo, ki se je odločilo s svojo velikostjo v par letih zakriti kompleten vrt... potem pa prideš k pameti, naštudiraš par knjig o vrtnarjenju in začneš v vrtnarije hodit z listkom, tako da te zapelje kvečjemu še kakšna fuksija. Lisa

kara  

član od: 26.11.2005

sporočila: 725

18. mar 2011 20:39

Joj Rimljanka, sploh nisem vedela, da sodi moj metuljnik v tako škodljivo vrsto, kot je na primer ambrozija. Na srečo se je doslej vsako sezono tako razrasel na moji gredici, da sem ga vsaj enkrat čisto porezala in tako ni mogel ustvariti plodu. Dobro, da sedaj vem. Ga bom še bolj krotila. Res je koristno takole izmenjati izkušnje. Bom z veseljem brala še naprej vaše izkušnje. kara

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Dragička
malo za hecsijasaja
MOJ vrtrdkapica
Kaj danes za zajtrkjohana
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti