Lisa - naj piškoti

anja  

član od: 2.9.2001

sporočila: 1431

18. nov 2011 8:39

No med privih 10 se je uvrstil tudi moj naj piškot...pred leti:BOGATAŠEV CEKIN

A letos sem pa zamudila prijavo al kako...kdaj je/bo možna pijava?

ANJA

Mayisa.  

član od: 21.2.2010

sporočila: 253

19. nov 2011 10:47

Za "najpiškot" 2011 se je bilo potrebno prijaviti do 5.novembra ...



Mayisa

Sporočilo je spremenil(a) Mayisa. dne 19.nov 2011 10:47

Mayisa.  

član od: 21.2.2010

sporočila: 253

27. nov 2011 9:02

Mogoče katera ve kdaj bo izšla Božična Lisa? Vse ostale revije za božično peko so že na prodajnih policah ...le Lise še ni?

Kako pa se vam zdijo letošnji favoriti za NAJpiškot?



Mayisa

Sporočilo je spremenil(a) Mayisa. dne 27.nov 2011 09:03

ledenka_  

član od: 27.12.2009

sporočila: 581

27. nov 2011 9:25

mayisa tudi jaz pogrešam božično posebno izdajo lise :(

sem pa vesela da je tudi naš piškot prišel med finaliste :) bomo vidli kako bo naslednji vikend

lp

ledenka_

Sporočilo je spremenil(a) ledenka_ dne 27.nov 2011 09:30

mamamia  

član od: 9.11.2004

sporočila: 15821

27. nov 2011 20:50

Sem kupila Liso s finalisti ... kaj vem, skoraj vse že videno, vsaj meni so recepti znani, nič tako zelo posebnega, da bi rekal vauuu ... Samo ko že 20 let pečeš, kaj novega pa lahko izveš???

mamamia

gazela  

član od: 6.7.2010

sporočila: 55

2. dec 2011 22:59

Tudi jaz imam Liso s finalisti in me je kar malo presenetilo, da so notri tudi košarice. Po skoraj identičnem receptu, tudi z marmelado na sredini, jih pečem že nekaj let. Res je da so izredno dobre, niso pa to neka inovacija, kar naj bi tekmovalni piškoti bili.

Ledenka, kateri pa so tvoji?

gazela

bannanna  

član od: 25.5.2006

sporočila: 5457

3. dec 2011 17:00

hm..inovativen piškot...težko.

Mogoče je kateri res na novo izumljen, ampak tudi piškot, za katerega ti v lisi prvič slišiš ni nujno nov in na novo izumljen. tudi če vsebuje bučna semena, lahko da je recept sosedin. In najverjetneje je skoraj vedno tako. In tukaj se meje ne da postaviti. Za zmagovalni piškot bi meni bilo odločilno da je dober in času primeren. Pa glede kopiranja ni razlike ali je na kulinariki 6 receptov pod tem imenom, ali eden pod spremenjenim, vedno gre za nek način kopiranja oziroma predelave, tudi če se klinčki zamenjajo za cimet. Enemu je inovacija, da naredi piškote iz sojine moke in si sproti izmišljuje sestavine, enemu pa da celotno količino sladkorja zamenja z 10 % manj sladkorja, spet drugemu da namesto zvezdic izrezuje srčke. 

 

In kakšna je razlika če delaš ta piškot par let ali si ga naredila enkrat? glede kopiranja najbrž prav nobene. Oba takšna piškota sta kopija, pa ga delaš že 16 let ali pa si zanj nekje bežno slišala. 

www.mojalbum.com/naredilaana

tarja2  

član od: 6.10.2008

sporočila: 113

3. dec 2011 17:42

Bannanna, nevem če to z bučnimi semeni leti na moj lanski recept, naj povem da moj recept ni prepisan, ni sosedin, ampak je samo moj, pri meni je nastal, toliko v vednost. Nekateri še znamo sestaviti svoj recept.

 

Lep pozdrav!

tarja2

mamamia  

član od: 9.11.2004

sporočila: 15821

3. dec 2011 17:55

Res je zelo relativno, kaj je novo. Odvisno je tudi od naše izkušenosti, kilometrine. Ko sem pred več kot 20 leti začenjala s peko, mi je bil skorajda vsak recept nov (no, razen za piškote, ki ji je pekla mama ... vanilijevi rogljički na primer), sploh tisti iz tujih revij in knjig. Potem pa je bilo novega vedno manj, branje knjig, revij in raznih prilog je prispevalo k temu, da se mi je včasih zazdelo, da res težko kaj novega vidim. Ampak, kot pravim, to je prišlo z leti, tam nekje pri 25 pa se mi je zdelo, da na vsaki sliki vidim nekaj novega.

 

Potem pač iščemo neke nove kombinacije in ideje, menjavamo marmelade, barve prelivov, testu dodajamo kakšne sesatvine, ki jih tradicionalni recept ne predvideva, na piškote dajemo kupčke z začimbami ... pač, kolikor komu domišljija dela.

 

In če se meni recimo moji kapučino piškoti zdijo, da je recept res moj (sem kar sproti, po občutku, nekaj gnetla ....), kdo pravi, da jih soseda ni delala na zelo podoben način ali da je recept s podobnimi sestavinami in z enakim imenom že kje objavljen? Verejtno je, ker ta kapučino piškot res ni neka revolucija, morda je brez sladke smetane ali z manj sladkorja, brez pecilnega .... a to so malenkosti.

 

Je pa res, da sem od letošnje Lise glede božičnih piškotov pričakovala več. Se mi zdi, da je bilo nekaj let nazaj več inovativnih receptov, a to je res moje povsem subjektivno mnenje, ker, kot sem rekla, kje pa piše, da vsi vse vemo? Nekomu so bili pa tisti recpeti nekaj iz rubrike "že videno".

 

Glavno je, da imamo veselje in da diši po cimetu in vaniliji.

mamamia

bannanna  

član od: 25.5.2006

sporočila: 5457

3. dec 2011 18:59

ne tarja, ne tiče se nobenega konkretnega recepta, cel post je samo primer. super da znaš sama napisati recept in to da tudi če si sproti izmišljuješ ga še vedno znaš napisati. meni ne uspe. ker sipam iz kozarca.

www.mojalbum.com/naredilaana

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?johana
malo za hecsijasaja
MOJ vrtrdkapica
Kaj danes za zajtrkjohana
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti