Jabolčni štrudelj - pomoč

Lisa  

član od: 13.1.2005

sporočila: 1812

28. okt 2010 17:37

Z večino se strinjam, le s štruklji je tako, da so lahko kuhani ali pečeni. Potica je od štrukljev večja (debelejša) in navadno bolj debelo namazana. Svoj čas je bil orehov štrukelj tipična dijaška malica. Lisa

adalbert  

član od: 2.2.2008

sporočila: 285

28. okt 2010 18:09

Tako je štruklji so raznovrstni,to velja v naši ljubi deželici.So iz vlečenega, listnatega, kvašenega, rezančevega testa.To jaz prakticiram!! So kuhani in pečeni, tudi pri nas se je pogosto pekel kvašeni jabolčni štukelj(enako kakor pri Majdini ko je mama pekla kruh). Je tanjši in tudi jabolka niso prepražena temveč na lističe naribana.Testo je premazano z maslom potreseno z jabolki, ki smo jim dodali cimet in sladkor.To je vsa umetnost.Sama sedaj ko je sezona jabolk naredim na varianto potico, je testo bolj fino, pride debelejše.Pri tem je treba paziti da ni preveč jabolk in peči celo uro.Lep pozdrav. adalbert

Loni  

član od: 12.12.2001

sporočila: 7859

29. okt 2010 7:45

adalbert, pozabila si še na krompirjevo testo, palačinke..., skratka ni da ni, maram vse po vrsti. Bi zdajle ene borovničeve s Kofc, prosim

Loni Makaroni

Vendelina jr.  

član od: 17.5.2006

sporočila: 9217

29. okt 2010 9:03

Meni je babica razložila (spomini iz otroštva), da so v petdesetih letih prejšnjega stoletja včasih še delali zavitek s kvašenim testom in to predvsem zaradi tega, ker je testo vzhajalo, se je naredil volumen in je bilo treba manj jabolk za pripravo. In glede na to, da je bilo treba s tem nahraniti večje precej ješče pleme, je vsak trik prišel prav.

Tako je govorila moja babica.

Ki je zraven dodala, da pravi zavitek se pa naredi z vlečenim testom. In je naredila majhno kroglico testa, jo pokrila in čez kaki dve uri tisto kroglico položila na en bel prt in potem vlekla kroglico tako, da je dobesedno visela čez mizo in čez prt in meni se je zdelo vse skupaj bolj fenomenalno kot največja čarovnija. Potem je položilla obilno maso naribanih jabolk, cimeta, maslenih drobtin....zavila in spekla.

Kar se mene tiče, je jabolčni zavitek tisto, ko je tenko vlečeno testo prepojeno s sladkim jabolčnim sirupom, kje je jabolk toliko, da gre žlička težko skozi in kar pušča že med peko tako omanni vonj, da ga zavohaš že pred vhodnimi vrati.

Ostale finte z lisnatim testom in s kvašenim testom se mi pa zdijo mučenje testa. Je škoda lupiti jabolko za to, da ga potem kombiniraš z nečim, kar se z jabolkom ne kombinira najbolje. Listnato testo je treba dodatno mastiti, ker drugače se bodo tisti lističi (mille feuilles, mil hojas) samo drobili, drugega haska pa ne bo. Kvašeno testo se pa mnogo bolje kombinira s kakšno zadevo, ki spušča manj tekočine od sebe.

Vendelina jr.

Sporočilo je spremenil(a) Vendelina jr. dne 29.okt 2010 09:04

pa3k  

član od: 14.12.2010

sporočila: 1

14. dec 2010 15:43

evo. star sem 15 let, tale štrudelj sem spekel že več kot 50x in še niti enkrat nisem imel takih težav, če mi poveš kako in skakšnimi sestavinami si pripravila ti lahko pomagam pa3k

rebecca  

član od: 19.3.2002

sporočila: 2739

14. dec 2010 16:20

Sergej C je napisal/a:

???... Bi lahko malo poenotili ali vsaj razjasnili terminologijo?

Štruklji so pri nas zadeve, ki so kuhane v vodi, krpi ali sopari. (lahko vlečeno, verjetno tudi listnato, parjeno ali kvašeno testo)

Zavitek (štrudl) je zadeva iz vlečenega ali listnatega testa in pečena.

Potica je vedno iz kvašenega testa in pečena. (če se orehova potica zavije v krpo in skuha v kropu, so to orehovi štruklji)

A velja to po naši širni deželi?

LP



Sergej

tudi mene so naucili take terminologije 

peceni struklji (strukeljci)  so pa manj nadevane in na krajse kose narezane potice

 

LP, R. "Stressed is desserts spelled backwards!"

Vanja_v_ZDA  

član od: 14.11.2008

sporočila: 6079

18. nov 2012 17:12

Drage moje, danes sem imela preblisk in mislim namesto jabolčne pite pripravit primerno začinjen jabolčni štrudelj s skuto za naše veliko kosilo v četrtek.

Zdaj me pa zanima, koliko časa vnaprej oz. pred samim pečenjem ga lahko pripravim, da bo končni izdelek še vedno odličen. Rada bi ponudila sveže pečenega.

Štrudlja iz raznoraznih razlogov ne pečem več kot 1x na leto in takrat gre vedno takoj v pečico. Hvala za pomoč.



Vanja

Sporočilo je spremenil(a) Vanja_v_ZDA dne 19.nov 2012 02:36

Sweetie  

član od: 22.1.2004

sporočila: 1268

18. nov 2012 17:17

Jaz ga pripravim zjutraj in pečem šele proti kosilu, pa je vse ok. Sicer pa delam iz kupljenega testa.

Sweetie

Vendelina jr.  

član od: 17.5.2006

sporočila: 9217

18. nov 2012 17:19

Jaz ga pečem kakih 45 minut tam okoli 180 stopinj, potem pa zadeva potrebuje vseeno nekaj časa, da ni obupno vroča. Po tej matematiki bi ga dala v pečico kakšno uro in pol pred začetkom kosila....

Vendelina jr.

Vanja_v_ZDA  

član od: 14.11.2008

sporočila: 6079

18. nov 2012 17:40

Ja, jaz moram testo in skuto pripravit sama, ker ne prvega ne drugega pri nas ni za dobit, ampak to ni problem.

Vendy, razmišljaš tako kot jaz.  Kljub temu, da nismo kaki grozni jedci, se navadno spravimo na desert šele par ur po dejanskem kosilu, ko je za nami že en pošten sprehod. Tako da s samo peko in hladitvijo ni problem.

Zdaj upam, da bo pripravljen štrudelj počakal od jutra do enih dveh popoldne, ko bo končno šel v pečico.

 

Vanja

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?johana
malo za hecmišzmoke
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti