Goveji steak

hedonist  

član od: 26.6.2008

sporočila: 5048

8. okt 2010 9:16

Sej jaz nisem rekel, da se mesa ne sme špikat, če to počnete, izvolite še naprej. Zanesljivo pa to ne prispeva k sočnosti mesa, saj je jasno, da skozi luknje izteka sok pa fizika gor ali dol. Jaz mesa ne prebadam vi pa kakor vam drago. Termometri so fajna stvar vendar zame povsem nepotrebni. Sicer imam enega okroglega pa ne vem če sem ga uporabljal ene petkrat , in to bolj zaradi firbca kot realne potrebe. Se zanesem na svoje kuharske izkušnje in občutek. hedonist

zzak1977  

član od: 31.7.2009

sporočila: 2193

8. okt 2010 9:31

Ežoj, malo preveč se zanašaš na knjige in navodila iz njih, kot tudi na pripomočke. Kot je že hedonist omenil, po desetem spečenem steak-u so tu glavno vlogo igrajo drugi faktorji, predvsem izkušnje, poznavanje svojega kurišča in ostale kuhinjske opreme. Pa seveda dober kos mesa. V tistih parih minutah kolikor se steak peče na eni strani, si ne predstavljam še odpiranja žara in pikanja mesa in pogledovanja na merilec ali bo v notranjosti 66 ali 67 stopinj. Nepomembna stvar. Kot si omenil zgoraj, da kulinarika ni "egzaktna" veda.

Sam uporabljam lesene klešče za obračanje mesa, dvoje, če je steak kilogramski.

Tako da knjige na stran in raje za žar.

naor  

član od: 4.3.2010

sporočila: 7767

8. okt 2010 10:02

Tudi jaz jem steak edino well done in samo well done.

naor

ežoj  

član od: 24.2.2006

sporočila: 6302

8. okt 2010 10:18

E pa *ebiga. Se nisem mislil več oglasit, pa me nekak sprovocirate.

Recimo tako, če ste res ljubitelji pečenja na žaru in imate idealne pogoje za žar, torej ga uporabljate maksimalno, pa dajmo pogledat vaše izkušnje.

Recimo da je v Sloveniji primernih 6 mesecev za pečenje na žaru ( od maja do novembra, raje 5 ), to se pravi letno 6x4=24 krat letno lahko pečete na žaru. Predpostavka je, da hodite na šiht in čez teden nimate čas za žar, pa če ste mal ljubitelji kulinarike, morate jest tudi kaj drugega.. Od teh 24 krat bo sigurno polovica odpadla, bodisi zaradi slabega vremena, bodisi da greste nekam drugam jest.......... torej lahko na let pečete na žaru le 12 krat. Od teh dvanajstkrat, ne boste jedli sam steake, vsaj polovico, torej šestkrat, boste pekli kaj drugega, klasiko, čevapčiče, kotlete, piščance, ribe......... Torej, steake boste pekli šestkrat/let. Če predvidevam, da ste stari nekje okrog 40 let, do zdej ste goveje zreske lahko pekli maksimalno 20 let, torej skupaj enih stodvajsetkrat maksimalno, razporejeno na dvajset let. To so torej vaše maksimalne izkušnje. Če verjamete ali ne, nimate niti pol  mojih izkušenj, razen tega je meni kulinarika hoby in delam vse, od testenin, sladic...................... do steak-ov.

Matr, sem pa skromn, ni kaj!

ežoj

zzak1977  

član od: 31.7.2009

sporočila: 2193

8. okt 2010 10:36

Saj ni kvantiteta pot do uspeha, nekaterim pač tudi po dvesto spečenih steakih ne gre, nismo vsi za vse. Sam sem jih spekel veliko, veliko manj, ampak kot sem že zgoraj omenil, po desetem že veš kako in kaj. Kot pri vsaki drugi stvari.

neznan uporabnik

8. okt 2010 10:39

Moj sin je v prvo obvladal žar. Naravni talent, nimaš kaj

japaja

hedonist  

član od: 26.6.2008

sporočila: 5048

8. okt 2010 10:43

Naka Ežoj, statistika ne vzdrži. Kje pa piše da je peka na žaru možna samo pod milim nebom? Žari so lahko locirani tudi v prostorih, namenskih ali pa tudi kar v kuhinji. S tem se možnost peke poveča na kar, pomisli, na 365 X na leto. To pa je že neki, da si nabereš izkušnje in se z njimi močno približaš tvojim. Ali pa te celo prehitimo, saj ne uporabljamo termometrov. hedonist

Issi  

član od: 5.9.2007

sporočila: 703

8. okt 2010 10:46

Nekje leti perje, drugje luske, tule bo pa vsak čas začelo - kaj?   Kosti?

Issi

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17787

8. okt 2010 10:49

In kje piše, da ežoj uporablja termometre, on IMA termometre, to pa še ne pomeni, da jih tudi uporablja.

.....................

rimljanka

neznan uporabnik

8. okt 2010 10:53

No ja, pol se pa brez veze duva

japaja

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Trixi
malo za hecsijasaja
MOJ vrtrdkapica
Kaj danes za zajtrkjohana
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti