Katera rastlina je to???

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17786

29. avg 2010 21:32

No, sem i mela lep popoldan v naravi, vmes ste pa vse uredile. Moram priznati, da te gobe v živo še nsiem videla, poznam pa jo.

rimljanka

nola  

član od: 25.1.2006

sporočila: 3112

29. avg 2010 22:08

Rimljanka, mene pa zanima, kako je ta goba (če je res iz Tasmanije) prišla k nam.

Namenoma je najbrž že ni nihče uvozil, zanima me, kakšen slučaj pripelje nekaj takega čez pol zemeljske oble.

Lep pozdrav s sončne Obale pa hvala, če se boš potrudila z odgovorom.

nola

Yantares  

član od: 24.10.2009

sporočila: 111

29. avg 2010 22:18

Še ena prošnja od mene. Sicer se ne navezuje na tole gobo, ampak na rastlino poleg nje: http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/9/9e/Inktvi Jo mogoče kdo prepozna? Meni tale hudič kar naprej obrašča gredice, širi se po travi in je edina rastlina, ki nekako uspe prekrit mulch - lesno zastirko. Raste pa zelo zelo hitro in izgleda kot nekakšna talna plezalka, vleče se kot špaga ko potegneš, korenine pa ostanejo v zemlji. In vsako leto je tega vse več kljub neskončnemu puljenju in rezanju. Y.

elaphus  

član od: 27.9.2002

sporočila: 6945

29. avg 2010 22:33

Nisem rimljanka, ampak mogoče ne bom  v temo - lahko bi bila bršljanasta grenkuljica (Glechoma hederacea) - ali kolikor-toliko prijetno diši, če jo med prsti pomeneš? Potem je to to. Je pa res nadležna.

Če sem se pa zmotila, bo pa že rimljanka ta pravo povedala

lp

cervus

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17786

29. avg 2010 22:35

Bršljanasta grenkuljica je to, Yantares. Glechoma hederacea je njeno znanstveno ime. Sodi med ustnatice, kot, recimo, mrtva kopriva, žajbelj, travniška kadulja.

rimljanka

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17786

29. avg 2010 22:36

Nola, da tebi odgovorim, potrebujem pa malo več časa. Sem pogledala v Atlas gljiva, pa ni nič o kaki Novi Zelandiji....... malo dvomim v tako poreklo te glive.

rimljanka

Yantares  

član od: 24.10.2009

sporočila: 111

29. avg 2010 22:46

Hvala obema, bom malce pobrskala, če slučajno najdem kakšen boljši način, da se je znebim, vsaj na travi. Očitno ima rada vlago, ki je pri nas ne manjka Y.

Yantares  

član od: 24.10.2009

sporočila: 111

29. avg 2010 23:02

nola je napisal/a:

Rimljanka, mene pa zanima, kako je ta goba (če je res iz Tasmanije) prišla k nam.

Namenoma je najbrž že ni nihče uvozil, zanima me, kakšen slučaj pripelje nekaj takega čez pol zemeljske oble.

Lep pozdrav s sončne Obale pa hvala, če se boš potrudila z odgovorom.

nola
Sicer nisem Rimljanka, ampak ker tudi mene firbec matra, sem malce pobrskala in našla tole: Clathrus archeri is native to Australia and New Zealand, and has been introduced elsewhere. It is now present in parts of Europe, where it was first recorded in 1914 in France, apparently introduced with military supplies at the start of the First World War. It is also found in North America, especially in California, where it was first reported in 1982 and considered to have been introduced with exotic plants. vir: http://www.kew.org/plants-fungi/Clathrus-archeri Y.

Cila  

član od: 5.10.2006

sporočila: 3768

30. avg 2010 6:36

Yantares je napisal/a:
http://en.wikipedia.org/wiki/Glechoma_hederacea Tole zadevo ponekod jedo, kot okusno solato (piše na wikipediji)! Jaz se pa matram in pulim in pulim in jamram... hudič je pa na koncu še užiten... Y.

 

Ni samo užitna, kot pravijo različni viri ima tudi zdravilne učinkovine. Namesto med plevel jo bomo raje sušili za čajčke in obloge.

Cila

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Dragička
malo za hecsijasaja
MOJ vrtrdkapica
Kaj danes za zajtrkjohana
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti