Kje so ptiči?

lucka52  

član od: 13.7.2007

sporočila: 1939

17. dec 2010 7:09

Pri nas sicer se ni snega, tako da imam le stalne goste(sinico, plavcka in tascico) ter seveda vrabce. Kosa sta zaenkrat le dva in pridno jesta koscke jabolk. Letos opazujem sinicji par, ki gre spat v gnezdilnice pred hiso ( vsak v svojo).Ponavadi so zvecer vsi odleteli prespat neznano kam, letos pa ne .Ocitno se res pocutita doma. Naj se dodam- za tiste, ki nimajo izkusenj s hranjenjem ptic-, da jim dajemo semena in drugo suho hrano sproti, veckrat in po malem, da se ne navlazi ali celo splesni, kar je lahko zanje usodno. Veliko veselja s pernatimi prijatelji lp lučka

vikica  

član od: 25.4.2009

sporočila: 560

17. dec 2010 9:49

Lucja52 hvala, to kar si svetovala ,doslej nisem upoštevala. Res je, da ptički večinoma pojedo še isti dan, vendar na zaloge nisem preveč pazila. Kaj meniš, kakšne ostanke krhkih keksov jim ne smemo dajati ?

hedonist  

član od: 26.6.2008

sporočila: 5048

17. dec 2010 10:27

Lahko daš tudi kekse vendar v taki količini , da jih takoj pojedo. Krušne in ostale drobtine ne smejo zmrzniti. Moj dober prijatelj, strkovnjak za ptice Ivan Esenko pravi, da če začneš krmiti ptice jih moraš potem skozi vso zimo, sicer narediš več škode kot koristi. Ptičke se navadijo in če potem to prekineš je velika nevarnost da pogineš. Najboljša hrana je zrnje vseh vrst od prosa do sončnic, zelo rade imajo tudi arašide v lupini, nepražene in nesoljenje, seveda, šoje obožujejo kostanj prav vse pa imajo rade loj. Ta je lahko v obliki pogače še boljši pa je kar naraven. Pravi še, da nam bodo našo skrb spomladi in poleti bogato poplačale saj bodo polovile vso golazen okoli našega doma, nam pele in sploh krajšale čas. lp hedonist

lucka52  

član od: 13.7.2007

sporočila: 1939

17. dec 2010 10:28

Vikica, seveda lahko das drobtinice keksov, pa tudi koscke suhega ali svezega sadja, pa semena, sirove skorje, razne pripravljene mesanice, pogace, loj, itd. Seveda je vec kot priporocljivo, da je vse to v krmilnicah ali kje pod streho, pokrito in ne na prostem, kjer dezuje, snezi in tudi hitreje zmrzuje. lp lučka

Lisa  

član od: 13.1.2005

sporočila: 1812

17. dec 2010 10:51

Mene pa letos obiskuje nov gost - detel! Vedno me razveseli, ko se pojavi kak nov ptiček. Ta je pa še posebej hecen, saj se spravi na lojno pogačo s tako nerodnega položaja, da vedno čakam na padec. Sicer pa nasipljem mešanico zrnja, postavljam narezana jabolka, kosi pa naravnost obožujejo mastne prepražene drobtine. Seveda je vse pod streho, zaščiteno pred padavinami. Nastavila sem tudi arašide v lupini, a se mojim ptičkom nekako ne uspe pretolči do zrnja. Zato sem jih oluščila. Lisa

hedonist  

član od: 26.6.2008

sporočila: 5048

17. dec 2010 12:29

Lisa nasvet: arašide v lupini nanizaj na tanjšo žico in jo obesi na kako vejo ali kar na krmilnici. tako imajo izjemno veselje da kljuvajo in luščijo. hedonist

majamarko  

član od: 26.9.2003

sporočila: 2565

17. dec 2010 13:13

Naša draga Veri je z malima luštno oblikovala venček z arašidi, privabili so tudi gospodično veveričko na njihov balkon, več preberite na njenem blogu;)

rosie  

član od: 15.9.2007

sporočila: 1141

17. dec 2010 13:45

Jaz bi pa rada vedela, ali je treba zunanjim pticam poleg hrane nastaviti tudi vodo za pitje ? rosie

kozamurnik

sporočila: 2311

18. dec 2010 7:41

ker manjka ptič, bo za silo dober tudi tale:):):) Tu je nekaj koristnih napotkov za hranjenje ptic.Opazila sem tudi, da je veliko virov in napotkov hranjenja, ki se med sabo kar precej razlikujejo in celo nasprotujejo? Verjetno si tudi stroka ni edina, kako in kaj. http://www.mavrica.net/pomagajmo-pticam-hranjenje-pt Tudi pri nas imam končno ptičje goste. Tako lepo jih je opazovati in jim pomagati! Rosie, mi jim dajemo vodo le poleti in so neverjetno prisrčni, ko se "kopajo". Seveda mora biti voda daleč od kraja, kjer se skrivajo mačke. Pozimi se jim v mestih kjer ni potokov in naravnih virov lahko daje mlačno vodo. To sem nekje prebrala, pa ne vem kje. Morda pa bi nam Bojan lahko dodal novega smeška /ptička/, ker vidim, da nas je veliko ljubiteljev tudi na tej strani. murnik

rosie  

član od: 15.9.2007

sporočila: 1141

18. dec 2010 7:54

kozamurnik, najlepša hvala za odgovor. Midva z možem sva jih začela hraniti, ko še ni bilo mraza, tam nekje v drugi polovici oktobra, zdaj pa imamo na našem vrtu včasih cele jate ptic. Največ je sinic in liščkov, nekaj brglezov, plavčkov, pa 2 detla ( mislim, da je par, ker je eden bolj okrogel, drugi pa ima manjši trebušček). Pogrešamo pa par grlic, ki nas je razveseljeval od pomladi do pozne jeseni, zdi se mi, da sta prejšnjo zimo redno hodili v krmilnico. rosie

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?johana
malo za hecsijasaja
MOJ vrtrdkapica
Kaj danes za zajtrkjohana
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti