Orjaška panda

tema je zaklenjena

tulka  

član od: 9.8.2008

sporočila: 2960

28. okt 2009 21:34

Odgovor na vprašanje je avtorica dobila. Najbolje, da zaklenemo, preden nam stvari uidejo iz rok.

Atina  

član od: 29.11.2004

sporočila: 3792

28. okt 2009 21:35

Drejček, s hčerjo

Atina

limnol  

član od: 16.11.2001

sporočila: 5189

28. okt 2009 21:38

Oh, ko je tu že toliko pametovanja, bi pa še jaz malo.... Malo me je zbodlo tole, da je vsekakor zasluga človeka, da panda izumira. Zelo trdno sem prepričana, da je to v osnovi zasluga matere narave, človek pa stvar samo pospešuje. Evolucija in specializacija sta pri pandi pač šli malo predaleč in ga tako obsodili na propad. Namreč - panda je zver, s prebavili zveri, ki se je kdo ve zakaj specializirala na prehranjevanje z bambusom, pa še to ne kakršnim koli, ampak z vrsto, ki je že sama po sebi izjemno občutljiva na okoljske spremembe. To se pravi, da mora ubogi panda praktično ves čas, ko ne spi, jesti - in to hrano, ki mu glede na njegov telesni ustroj daje le malo energije (saj smo že večkrat o tem, za koga je celuloza primerna hrana in za koga ne....), poleg vsega jo že zaradi naravnih vremenskih in drugih nihanj vsake toliko časa zmanjka, pa še človek mu razpoložljive zaloge vztrajno krči. Zato se mi tudi obupna bitka z umetnim oplojevanjm pand v živalskih vrzovih zdi praktično vnaprej izgubljena. Ne predstavljam si prav, kakšno vrednost bo imelo tistih par zadnjih osamelih pand v živalskih vrtovih, ki bodo brez naravnega okolja in povsem nesposobni preživeti brez človeka. Če bo njihova edina naloga vzbujenja usmiljenja pri otrocih, ki jih bodo hoteli gledat, potem bo to še dodatno klavrno. Sploh, ker bi jim v take namene bilo boljše pokazati katero od stotin ali tisoče vrst, ki so ozioma bodo izumrle izključno zaradi človekove objestnosti. Narava pač ustvarja in del tega ustvarjanje je tudi umiranje starega. Marsikatero vrsto je naredila sposobno preživeti desetine in stotine milijonov let, pri pandah ji pač ni zneslo. Lep pozdrav, Sonja

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Tema je zaklenjena, zato vanjo ne morete več pošiljati sporočil.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Venturini
malo za hecsijasaja
MOJ vrtrdkapica
Kaj danes za zajtrkjohana
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti