Infrardeče ogrevanje

terakota  

član od: 19.9.2009

sporočila: 469

tema odprta - 20. okt 2009 22:45 | ogledi: 26.574 | odgovori: 47

Pozdrav!

Doma se odločava za nov način ogrevanja in resno razmišljava o IR panelih podjetja Redwell, če ima kdo kakšne izkušnje, bi bila zelo vesela vašega mneja.

http://www.redwell.si/index.php

Kot sem do sedaj prebrala in se pogovarjala gre za zelo zdrav način ogrevanja, nikogar še nisem slišala pokritizirat zadeve, v podetju se mi zdijo korektni in strokovni, stroški energijske porabe so izredno nizki, pravzaprav najnižji s tem, da ni montaže, ni ne vem kakšnega poseganja v prostor...

lp

terakota

TORTICA  

član od: 5.8.2002

sporočila: 990

21. okt 2009 9:53

to bi tudi mene zanimalo....rada bi tudi kako kritično pripombo, če jo kdo ima ali pomislek okoli IR. Teracota, kakašna pa je cena ene take "slike" če ni skrivnost? Sporočilo je spremenil(a) TORTICA dne 21.okt 2009 09:55

terakota  

član od: 19.9.2009

sporočila: 469

21. okt 2009 11:10

Takole, za ogrevanje 50m2 (visoki stropi vsaj 3m) ter slabo izolacijo v obliki dveh sob (20+30m2), so nama priporočili dva panela po 1400w, torej za vsako sobo enega. Oba bi z montažo ter dvema dokupljenima termostatoma prišla okoli 1800€, s tem, da naj bi bil strošek elektrike na mesec za ogrevanje potem okoli 20€. Polovico plačilo takoj, druga polovica lahko na obroke. Razmišljam, da bi letos vzela en panel, videla kako stvar deluje, drugo sezono pa čisto prešla na IR, če bi bila maksimalno zadovoljna. Kar mene skrbi je pravzaprav, ker imam v večji sobi pet oken, ki niso najnovejša...za premislit:) terakota

booris  

član od: 11.11.2004

sporočila: 315

21. okt 2009 11:41

Če je prodajalec pošten, ti bo dal kakšno referenčo postavitev, kjer se pozanimaj, kako so uporabniki zadovoljni s takšno rešitvijo. Še bolje pa je, če se dogovoriš za obisk in zdaj, ko se že ogrevamo, kakšno uro preživiš s tem ogrevanjem. Potem se odloči. Osebno sem skeptičen. IR sevanje ogreva telesa, ki jih doseže, zato prijetno deluje tudi na naša telesa podobno kot sončni žarki. Odlične so IR savne. Ne ogreva pa zraka, zrak se posredno ogreva prek ogretih teles. Zato ti priporočam, da stvar preizkusiš v praksi. Na tem forumu očitno ni nikogar (ali se vsaj še ni javil), ki bi zadevo že preskusil, torej ni ne vem koliko razširjena. Osebno bi se raje odločil za preizkušeno različico dveh električnih radiatorjev, ki sta toliko cenejša, da imaše eno leto ogrevanje zastonj. To je moje osebno mnenje. LP Boris booris

terakota  

član od: 19.9.2009

sporočila: 469

22. okt 2009 10:15

booris je napisal/a:
Če je prodajalec pošten, ti bo dal kakšno referenčo postavitev, kjer se pozanimaj, kako so uporabniki zadovoljni s takšno rešitvijo. Še bolje pa je, če se dogovoriš za obisk in zdaj, ko se že ogrevamo, kakšno uro preživiš s tem ogrevanjem. Potem se odloči. Osebno sem skeptičen. IR sevanje ogreva telesa, ki jih doseže, zato prijetno deluje tudi na naša telesa podobno kot sončni žarki. Odlične so IR savne. Ne ogreva pa zraka, zrak se posredno ogreva prek ogretih teles. Zato ti priporočam, da stvar preizkusiš v praksi. Na tem forumu očitno ni nikogar (ali se vsaj še ni javil), ki bi zadevo že preskusil, torej ni ne vem koliko razširjena. Osebno bi se raje odločil za preizkušeno različico dveh električnih radiatorjev, ki sta toliko cenejša, da imaše eno leto ogrevanje zastonj. To je moje osebno mnenje. LP Boris booris
Tole, Boris, pa je fenomenalen nasvet! Da bi prosila, da pridem v podjetje pogledat kako toplo imajo. Na spletni strani (pod reference) so drugače tudi slike in opisi ogrevanj v dejanskih hišah in stanovanjih ter še stroški električne enrgije na sezono ali skozi celo leto, ki ga to ogrevanje nese in tam vse ok. Mene pravzaprav skrbi ali je naše stanovanje sploh dovolj dobro izolirano ali ni morda preveč oken (osem velikih v enosobnem) , ker baje, da je ok... Morda pa bi se letos odločila za ogrevanje z IR za samo manjši prostor, kuhinjo (cca 900€) in najprej dodobra videla kako se obnese. Če se odločim, pa javim tule kakšna je zadeva v praksi... Po vselitvi smo nabavili tiste varčne (pa ne varčne ob nakupu!) ozke radiatorje, ki se montirajo na steno in kakor so dejansko varčni z elektriko so na žalost tudi z toploto. Ravno to je, da napram IR ogrevajo zrak in ne neposredno zidu, tal, objektov pred sabo, ki akomulirajo toploto in jo potem vračajo nazaj v prostor kot počne IR. Tako gre ves topel zrak proti stropu, pri tleh je vedno hladno (imam zelo visoke strope), vseskozi imamo pordela lica recimo, če je do konca, ampak v telesu te še vedno zebe, če veš kaj mislim...se pa s teboj absolutno strinja moj moški in te lepo pozdravlja:))) terakota

freddoloso  

član od: 18.12.2009

sporočila: 1

18. dec 2009 18:15

Terakota, kako si se odločila? Sem pred enako dilemo. Najbolj me zanima kako se to obnese v praksi. LP freddoloso

vrzotka  

član od: 15.10.2009

sporočila: 7

21. dec 2009 14:18

Živjo, sem ravno videla prispevek, mogoče lahko malo pomagam. Mi sno ta način ogrevanja vgradili v novo hišo (montažna). Panele smo vzeli pri neki firmi na Ptuju (točno se ne spomnim imena, a bom vprašala moža in bom javila). Hiša je velika 106 m2, celotni strošek montaže je prišel nekaj čez 6000 evrov. Res da se nismo še preselili, ampak ogrevanje imamo priključeno (mislim da na 17 stopinj). Ko stopiš v prostor začutiš tako prijetno toploto, kot na soncu, kot se je nekdo prej že izrazil. Sva pa z možem lani preizkusila to ogrevanje v Ljubljani v hoteli Emonec (na Wolfovi ulici) in moram rečt, da me je navdušilo. Bilo je prijetno toplo, predvsem pa ni tistega suhega zraka, ki nastaja pri klasičnih radijatorjih, ni dvigovanja prahu, ker zrak naj ne bi krožil. Za več informacij bom vprašala moža ko pride in sporočim , če bo še aktualno. vrzotka

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17785

21. dec 2009 17:13

vrzotka je napisal/a:
...........ni dvigovanja prahu, ker zrak naj ne bi krožil............ vrzotka

 

Kako se ga pa prepriča, da ne kroži? Mene so učili, da se topel zrak dviguje......

vrzotka  

član od: 15.10.2009

sporočila: 7

21. dec 2009 20:00

Zato ker ne ogreva zraka, ampak predmete, telesa, tako kot je napisal boriss. Ne vem kako bi ti to razložila, sem ti povedala bolj laično. Saj pravim, ko sem lani preizkusila to ogrevanje, je bil občutek čisto drug. SIcer pa je najbolje da se obrneš na proizvajalce, tam bi ti morali natančno razložiti kako deluje. Še ena dobra stran tega je, da ni potrebno nikjer imeti radiatorjev. vrzotka

ežoj  

član od: 24.2.2006

sporočila: 6302

22. dec 2009 8:27

Evo, še jaz, da kakšno povem, bodoči, da imam vse urejeno na infrardeče ogrevanje, tako kot vsi ostali. Bojim pa se, da je okrog vsega tega ogrevanja veliko ene mistifikacije.

Kakršenkoli prostor ogrevamo tako, da damo noter nekaj toplega, bodisi kakšno peč na fosilna goriva, bodisi nekakšen radiator ( kar bi lahko poslovenili kot sevalnik ), ogrevan s toplo vodo ali oljem oziroma elektriko. Vsako segreto telo, oddaja  toploto na dva načina: s konvekcijo in sevanjem. Konvekcija pomeni, da toplo telo prihaja v stik z atomi/molekuli neke snovi ( v primeru ogrevanja, z zrakom ) in pospeši gibanje atomov/molekul te snovi, kar zaznamo kot povišanje temperature. Vsako segreto telo tudi seva energijo ( pa pustimo detajle o frekvenci....... ), rečemo kot žarki, ki so lahko radijski valovi, vidljiva svetloba in/ali infrardeči valovi, ki so si med sabo različni po frekvenci ( pa se le ni dalo izognit ), ki je odvisna od temperature telesa. Zdi se mi, da je temperatura " grelnih teles ", pomeni različnih grelcev ( radiatorjev ) predpisana zakonom, zaradi požarne varnosti, tako, da nobeden proizvajalec fizikalno ne more naredit grelca, ki bi toplotno energijo oddajal v prostor le sevanjem ( infrardečim ). Edina " finta ", ki jo proizvajalci uporabljajo je. da " infrardeči " grelec ima veliko ravno ploščino ki seva IR žarke, ne povejo pa, da to enako dobro dela čisto običajen radiator, ki je resda narejen tako da toploto čim bolj prenese na zrak s konvekcijo.

Naj mi bo dovoljeno, da vas spomnem, da v dobro izoliranem ( toplotno ) prostoru čisto vsa dovedena energija ( karkoli to pomenilo ) bo ostala noter kot toplota. To se pravi, da na daljši rok, je čisto vseen kakšn grelec imamo, važna je le njegova moč ( če v prostor damo, recimo 1kW infra grelec, ali 1 kW oljni radiator ali ( recimo ) 10 100W žarnic, po recimo 24 ur se bo prostor segrel na isto temperaturo in na nobeden način se ne bo dalo ugotovit, na kakšen način je prostor ogret). Po drugi plati ( no vsaj pri električnem ogrevanju ) narave ne moremo ogoljufat: če en prostor za ogrevanje rabi, recimo, 1 kW pol ga ni grelca manjše moči, ki bo zadostoval, pa naj se proizvajalec še tolk sklicuje na nevemkakšno sevanje ali sodobno tehnologijo.

Vsak radiator je ravno tako infrardeč grelnik, kot tisti, ki se kot takšen namensko prodaja.

Evo, namesto, da se učim, ( mi študenti ), jaz pa tukaj modrujem.

ežoj

Ognjič  

član od: 18.1.2006

sporočila: 4732

22. dec 2009 9:43

Bravo ežoj! Ognjič

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?johana
malo za hecmišzmoke
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti