Infrardeče ogrevanje

terakota  

član od: 19.9.2009

sporočila: 469

22. dec 2009 11:28

1w na indukcijski ali 1w na steklokeramični se razlikujeta zaradi varčnejše porabe pri prvem sistemu in končni izkoristek potem ni enak. Nekatera grelna telesa imajo večji izkoristek kot druga in infrardeče ogrevanje bazira na gretju objektov pred seboj in ne zraka, ti objekti pa potem vračajo toploto v prostor, medtem ko gre pri klasičnem ogrevanju recimo na klimo ali radiatorje, da te spuščajo ogret zrak v prostor, ki se dviga k stropu, ker je pač lažji. vrzotka katero podjetje na Ptuju je bilo to? Kakor sem se sama seznanila ta način ogrevanja dobiš pri Redwell-u,ki je najbolj cenjeno, sama sem se pa zanimala tudi pri EA ELEKTRONIKA d.o.o. v MB, amapk tam so mi izračunali še enkrat več panelov in še enkrat več za plačilo in tudi mesečna poraba za elektriko za enosobno stanovanje naj bi znašala cca 150€, pri Redwelu so mi rekli cca 20€, več podjetij pa ne poznam. Midva sva se potem odločila za Glamox radiatorjax2, imam pa enega samo za kuhinjo in je non stop prižgan, ta mesec bom javila stanje števca na elktro pa da vidim ali me bo kap Je pa dobra predstavitev sistema na tej strani: http://www.redwell.si/ terakota

ežoj  

član od: 24.2.2006

sporočila: 6302

22. dec 2009 18:33

terakota je napisal/a:
1w na indukcijski ali 1w na steklokeramični se razlikujeta zaradi varčnejše porabe pri prvem sistemu in končni izkoristek potem ni enak. Nekatera grelna telesa imajo večji izkoristek kot druga in infrardeče ogrevanje bazira na gretju objektov pred seboj in ne zraka, ti objekti pa potem vračajo toploto v prostor, medtem ko gre pri klasičnem ogrevanju recimo na klimo ali radiatorje, da te spuščajo ogret zrak v prostor, ki se dviga k stropu, ker je pač lažji. ......................................................................

......................................................................

Je pa dobra predstavitev sistema na tej strani:http://www.redwell.si/terakota

terakota: nimaš prav.

Eno vprašanje: ko merimo temperaturo prostora, merimo temperaturo zraka, torej, po tvoje, pri " infrardečem ogrevanju, zrak ne bo segret in termometer bo to pokazal?

Vsa grelna telesa imajo 100% izkoristek. Vsa grelna telesa segrevajo vse: in zrak in objekte.

Če hočeš ogrevati kuhinjo, je čisto vseen a to delaš z električnim radiatorjem , ali segrevaš vodo ( in od tega se bo pol segrela kuhinja ) na steklokeramiki, indukciji ali mikrovalovni pečici. Važna je " inštalirana moč " naprave, in če je ta enaka, bo tudi kuhinja enako segreta ( kakšen fizik bi rekel: energija je neuničljiva ). Če  gre za segrevanje enega ( naprimer ) litra vode, takrat pride upoštev izkoristek, ki ga omenjaš, in porabljena energija je lahko različna ( razlika so toplotne izgube, ki se porabijo za segrevanje prostora ).

To sem bil pa dolžan napisat, če nas morebit bere kakšen dijak, pa da po šoli ne pravi vicev na naš račun ( a vesta kaj si na kulinariki mislijo......... ).

Drugač, lahko seveda verjameš kar si hočeš, vendar če boš vztrajala, ti ne bom priznal, da si terakota, imel te bom za navadno posušeno glino.

 

ežoj

terakota  

član od: 19.9.2009

sporočila: 469

22. dec 2009 19:59

Ha, ežoj-vztrajala pa res ne bom pri čem takem Meni se kot laiku zdi, da eno način ogrevanja prednjači pred drugim, gre za drugi vrsto toploto in čisto drug občutek na telesu. Danes mi je žal, da nisem vzela panelov, sem jih kasneje preizkusila v neki hiši in se kar nisem želela nehat martinčkat pred panelom, medtem, ko mi pri klimah in radiatorjih ter podobnih sisitemih, ki pihajp zrak me znotraj telesa zebe, ko mi lica že gorijo. In še da odgovorim na tvoje vprašanje, pri panelih se zrak segreje na 20 stopinj, toplo ti je pa kot bi jih bilo 24stopinj terakota

vrzotka  

član od: 15.10.2009

sporočila: 7

22. dec 2009 20:02

Je bil pa kar velik odziv na to temo. Mi smo vzeli te panele pri Gvozdič elektronik, sistem pa se imenuje Therma-ray in če se ne motim je kanadski. Pozanimaj se še pri njih. vrzotka

Dolores  

član od: 20.6.2005

sporočila: 1304

25. dec 2009 8:48

Mene pa kap vsak mesec, ko dobim od Petrol plina račun za ogrevanje za 400 EUR. Dolores

terakota  

član od: 19.9.2009

sporočila: 469

25. dec 2009 9:04

Dolores je napisal/a:
Mene pa kap vsak mesec, ko dobim od Petrol plina račun za ogrevanje za 400 EUR. Dolores
Midva sva se včasih ogrevala na plin v prejšnjem stanovanju. Porazno, vseskozi me je zeblo, sva hotela nekaj prihranit, račun pa gromozanski! Sem pa sedaj že od dveh slišala, da plačujeta približno 50,60€ več na mesec za elektriko odkar se grejeta na panele Redwella, pa gre za dve enodružinske hiše! Dolores kako velik prostor pa ogrevaš za 400/mesec, ker to je ogromno!!!?!! terakota Sporočilo je spremenil(a) terakota dne 25.dec 2009 11:29

Dolores  

član od: 20.6.2005

sporočila: 1304

25. dec 2009 18:12

260 kvadratov in sem čisto obupana. Dolores

strippy  

član od: 18.11.2008

sporočila: 283

25. dec 2009 18:21

Jao, ta je pa res huda! Imaš tako zanič izolacijo? Se mi zdi, da bi bilo tole primerno vprašanje za strokovnjaka. Po možnosti neodvisnega. Priznam pa, ne vem, kje bi ga staknila. Kriza, to je pa ogromno denarja....

strippy

ežoj  

član od: 24.2.2006

sporočila: 6302

25. dec 2009 18:31

Dolores, to je le preveč! Čeprav 260 kvadratov ni malo, vseen je to ( veliko ) preveč. Svetujem ti, da dobite strokovnjaka, da si celo stvar ogleda, nekje imate velike izgube. Pregledati je treba predvsem plinski gorilec(ce) in peč. Po moje je tudi kakšen obrtnik, ki montira peči čisto dober. Lahko ga zvabiš pod pretvezo " da imaš tako in tako porabo in je to preveč " in koliko bo kakšen drug sistem porabil. Tisto zvabiš se sliši grdo, vendar se mi zdi, da tudi če zamenjaš sistem ( za kaj drugega ali drugo peč tudi na plin  ) vse boš imela prihranjeno v enem letu.

ežoj

booris  

član od: 11.11.2004

sporočila: 315

25. dec 2009 21:27

Terakota, morda pa moj nasvet le ni čisto mimo udarjen. IR sevanje ogreva telesa in ne zraka in je na nek način posebno. Zato ga je najbolje nekje občutiti, preskusiti, če ne pri ponudniku samem pa pri nekem kupcu. Strinjam se z ežojem, da je v končni fazi vseeno, kako ogreješ sobo. Kilovat dovedene energije bo na koncu ogrel zrak za toliko in toliko stopinj. Lahko gremo celo izračunat, za koliko. Poudarek je "na koncu", vmes pa pozabljamo na izkoristke in na občutke, ki jih imamo pri sprejemanju toplote. Ni namreč vseeno, ali je ogrevanje radiatorsko, talno, z IR grelci ali na nek drug način (na primer s kuhanjem, žarnicami ipd.). Občutki so pri tem različni. Klasično radiatorsko ogrevanje sproža kroženje zraka (zrak se ob radiatorju dviguje, potuje ob stropu in se spušča ob nasprotni steni, s sabo nosi prah in druge mikro delce, zrak je suh in neprijazen za alergike). Talno ogrevanje hvalijo kot idealno rešitev, ki pa morda ni najbolj idealna za žile v nogah. Razpored toplote v prostoru pa je idealen, kar pomeni, da je lahko temperatura v prostoru za stopinjo ali dve nižja pri istem ugodju kot pri radiatorskem ogrevanju. Stopinja ali dve pa pomenita od 10 % do 20 % prihranka pri kurivu!!! To je zelo pomemben podatek, morda še najbolj za tiste, ki se tudi pozimi radi sprehajajo po stanovanju v samih gatah in s kratko majico. Če bi oblekli hlače in pulover in spustili temperaturo ogrevanja vsaj za stopinjo, bi precej prihranili, pa tudi našemu ubogemu planetu bi nekaj podarili. IR grelci po drugi strani v literaturi še niso dovolj obdelani. Znano je le, da s svojim toplotnim sevanjem grejejo telesa in ne zraka (podobno kot sonce). Ni pa povratnih informacij od uporabnikov. Glede na toplotno ugodje bi lahko ugibal, da tudi pri tem ogrevanju lahko računamo na določen prihranek pri energiji. Kaj pa se zgodi, ko zapustimo območje sevanja? Tu je še dovolj odprtih vprašanj, na katere bi moral odgovoriti ponudnik takšnega ogrevanja. Pa jih ne dobimo. Zato se mi osebno zdi takšno ogrevanje nekje v sivi coni. Sam se ne bi odločil zanj, dokler ne bi razčistil vseh vprašanj. LP booris

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?johana
malo za hecsijasaja
MOJ vrtrdkapica
Kaj danes za zajtrkjohana
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti