Cerkveni zvonovi

tema je zaklenjena

ežoj  

član od: 24.2.2006

sporočila: 6302

7. sep 2009 9:09

A še zvonijo?

ežoj

Vendelina jr.  

član od: 17.5.2006

sporočila: 9217

7. sep 2009 9:30

Moja izkušnja iz katere ne bi želela izvajati splošnih sodb (razen tiste na koncu, da jih ni čez orodja pravne države). Pred desetimi leti sem živela v neposredni soseščini cerkve in ker to še ni bilo vse, je bilo stanovanje v sedmem nadstropju in tako, da smo bili z zvonom skorajda poravnani in ko je zvonilo, ni pomagalo čisto nič. Tudi slišalo se ni nič. Samo ropot in treslo se je. Potem smo se v ulici organizirali. Najprej je šla delegacija k sosedu župniku na obisk in povedala, da je tole zvonjenje malo glasno in da moti tudi zdrave ljudi, da o starejših, bolnih in dojenčkih raje ne bi in če bi lahko malo manj zvonili in če bi spoštovali odlok, ki je tudi predpisoval trajanje zvočnih signalov v lokalnih skupnosti in več kot minuto so lahko trajale samo naravne nesreče (še vojne nevarnosti se signalizirajo max 90 sekund). Reakcija je bila univerzumu in verjetno tudi (za tiste, ki verjamejo v obstoj) transcendečnemu bitju nevšečna. Namreč, nas je mlad in precej aknast posvečeni mož nič kaj prijazno podučil, da je dovolj tistega, ko "cerkev ni nič smela in ko je bilo samo eno razmišljanje dovoljeno" in da "če nimate meritev, nam ne morete nič dokazati, če bodo pa meritve pokazale, bomo pa razmislili".... Mi smo si mislili svoje in potem pogledali, koliko bi stale meritve, zbrali denar in plačali meritve in potem prišli drugič z meritvami. Ker se tudi to pot niso pogovarjali, smo se obrnili na inšpekcijske službe in potem so se še inšpekcijske službe s tem kar nekaj časa ukvarjale. Sama sem se potem preselila. Mi je pa nekdanji sosed razložil, da so v tretjem letu pregovarjanj in po nekaj odločbah od inšpekcije dosegli tišje in krajše zvonjenje. P. S. Še nekaj o osvetlitvah. Pri projektiranju novih osvetlitev je potrebno upoštevati to, da se z osvetlitvijo čim manj svetlobno onesnažuje in da so luči zgoraj zastrte, da svetlobni snob ne gre v višino, temveč k tlom. In tudi vem za novejše primere, ko so morali osvetlitve zmanjševati (konkretno osvetlitev reklamne table na Trgu republike 3 v LJ je zdaj manjša). Ko pa se po drugi strani človek pelje po podeželju, or better yet, ko z letalom pristajaš na Brniku, pa vidiš najmočneješe osvetlitve, ki so usmerjene močno v nebo, ravno na gričkih okoli cerkva. Pa to ni zgolj moj vtis, tudi sem v pogovorih s piloti slišala, da "takoj veš, da si nad Slovenijo, ker so cerkve na hribih tako osvetljene".... Vendelina jr.

elaphus  

član od: 27.9.2002

sporočila: 6945

7. sep 2009 10:00

Čeprav je velika škoda, da so cerkve tako osvetljene, ker v njihovih zvonikih zelo pogosto "predanujejo" netopirji, ki začnejo izletavati ob mraku oz. v temi. Če pa je cerkev osvetljena, mraka oz. noči ni, netopirji ne gredo ven oz. gredo takrat, ko je glavnina naleta žuželk, ki so hrana netopirjem, že mimo. Tako se netopirji ne hranijo dovolj, ne naberejo dovolj maščevja za zimo in množično poginjajo. So pa vsi netopirji pri nas zaščiteni.

To so gola dejstva. Stvarnik se še ni oglasil.

lp

cervus

akim  

član od: 10.4.2007

sporočila: 141

7. sep 2009 10:09

Kolikor vem, je bil včeraj mali šmaren (Marijino rojstvo) in mislim, da so zato toliko zvonili. Pa še pregovor - kakršno vreme na malega šmarna dan, takšno bo še dva meseca. Upam, da se nam obeta lepa jesen. akim

terezija  

član od: 26.5.2003

sporočila: 932

7. sep 2009 10:16

Akim mali šmaren je jutri. Kar se pa osvetlitev tiče bi bilo pa najbolje, da bi cerkve in spomenike prenehali osvetljevat. Pri javni razsvetljavi pa bi bilo za normalno funkcioniranje dovolj da bi gorela vsaka druga luč. reza

akim  

član od: 10.4.2007

sporočila: 141

7. sep 2009 11:11

Terezija, hvala za popravek. Sem napačno povezala zvonjenje in mali šmaren. Moj mož vedno pravi kadar zvoni, da so šmarnice :)) Veliko sonca želim vsem. akim

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17787

7. sep 2009 11:17

Vsekakor so nedeljski zvonovi nehali zvoniti.

rimljanka - moderatorka Kulinarične Slovenije

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Tema je zaklenjena, zato vanjo ne morete več pošiljati sporočil.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?johana
malo za hecanjica1998
MOJ vrtrdkapica
Kaj danes za zajtrkjohana
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti