Škotska

Moycaa  

član od: 11.9.2004

sporočila: 738

tema odprta - 13. jul 2009 9:10 | ogledi: 4.253 | odgovori: 12

Pozdravljeni!

Predno mi pridejo v roke tur. vodiči, me zanimajo vaše izkušnje. Letos greva na dopust na Škotsko. Tam bova preživela 9 dni. Kaj so, po vaših izkušnjah top stvari, ki jih niti slučajno ne smemo izpustiti. Tam bova mobilna (avto).

Hvala in lp,

Moycaa

Davor  

član od: 23.10.2002

sporočila: 87

17. jul 2009 15:07

Dokaj solidno poznam Edingurgh in malo okolice. Če zadpšča, se lahko razpišem.

 

Davor

drejcek  

član od: 11.1.2004

sporočila: 1028

17. jul 2009 15:52

Highlands of Scotland, Loch Ness, Glasgow, Edinburgh, pa malo poguglaj za kakšno destilarno viskija; jaz sem namreč pozabil, kako se reče tisti, v kateri sem bil ...

Drejček

Moycaa  

član od: 11.9.2004

sporočila: 738

17. jul 2009 21:48

Davor, lepo prosim, napiši roman . Kaj je tisto pod nujno, kar v Edinburgu ne smemo zamuditi? Časa bova imela en cel dan + dopoldan (do 15.00). Drejcek - destilarn imajo 44 (očitno ima vsaka vas svojo ). Mislim, da bova šla ogledat najmanjšo destilarno in najstarejšo, sedaj pa moram še izvotkat v kateri destilarni delajo Ballantines's. Na Highlandu se imava namen zadržati največ časa. Tako, da vse tisto kar si napisal pride v poštev. In pa še somenik Williamu Wallacu. Mika me, da bi šla na Isle of Skye - tjulni in njorki (jaz jim pravim kar "hecni mali ptički"). Hvala! Moycaa

Davor  

član od: 23.10.2002

sporočila: 87

21. jul 2009 11:48

Moycaa je napisal/a:
Davor, lepo prosim, napiši roman . Kaj je tisto pod nujno, kar v Edinburgu ne smemo zamuditi? Časa bova imela en cel dan + dopoldan (do 15.00). Moycaa

 

Romana ne bo; že itak katastrofalno zamujam z odgovorom (oprosti), torej telegrafsko:

 

V Edinburghu priporočam standardne turistične točke: Royal Mile, grad, whisky, Princes Street, Old Town, Caltom Hill, Botanični vrt; za muzeje očitno ne bo dovolj časa. Na vsakem koraku naletiš na zanimive kipe in spominske plošče (Darwin, A.C.Doyle oz. njegov junak, zvesti kuža, Scott, Burns ...). Ko že omenjam Burnsa - zanimivo je slišati kakšno njegovo pesem v domači govorici; zagotovo izvedljivo v primernih urah v pubih.

Še to - v pube se hodi cca vsako tretjo uro (ko se med sončnimi obdobji prav svinjsko vlije in dežuje cca eno uro). V pubih veljajo angleška pravila (po pijačo se hodi k šanku, pazi na "last order please", koverzacija s popolnim tujcem poleg tebe je OK ...). Glavno pubovsko področje je Grassmarket, Lothian Road, Rose Street (to morda malce preveč turistično) in George Street v novejšem delu - vse našteto seveda s sosednjimi ulicami.

 

Splošna orientacija:

Edinburgh je z zelenicami Process Street Gardens razdeljen na dva dela. na eni strani je Old Town (z glavno arterijo Royal Mile, gradom, High street, katedralo, parlamentom itd) na drugi pa, jasno, New Town in Princess Street (shoping; zveneče/drage blagovne znamke). New Town je kljub imenu vreden ogleda častitljivih stavb, če te vsaj malo privlači arhitektura prejšnjih stoletij.

 

Whisky: pozabi na Ballantines in podobne vrste, ki so znane pri nas. Deležna boš vljudnih nasmeškov in kvečjemu zavijanja z očmi (oh not again those bloody american's taste). Raje se vnaprej poduči o eno- in večsladnih viskijih, o temeljnih razlikah med scotchi, bourboni in irskimi viskiji in bognedaj zahtevat ledu (to je zelo resen faux pas!).

 

Neposredna okolica:

Leith in Ocean terminal (zdi se mi da pelje lokalni bus 22); tam je sicer spet nekakšem shopping center, ampak vsaj meni je bil tam zanimiv mosrki del (ne nazadnje tudi jahta Britannia). Predlagam tudi obisk nekdanjih ribiških vasic Cramond in Newhaven; oboje zlahka dosegljivo z lokalnim busom. Posebno Newhaven mi je bil zelo všeč. Tudi če ti Brownova davinčijada dol visi, se je vredno potruditi do Rosslyn Chapel in občudovati vsaj znameniti Vajeniški steber ter klesarije v obokih.

 

Malo manj neposredna okolica:

Akvarij Deep Sea World (na drugi strani tistega velikega zaliva - Forth ali nekaj takega). Dostop je možen tudi z lokalnim transportom (npr vlak). Vredno ogleda, sploh če še nikoli nisi bila v tovrstnih akvarijih (obiskovalci so v prozornem tuneli pod vodo).

 

Ker smo že na Kulinariki - tisti njihov haggis ni prav nič groznega; čisto primerljiv z našimi "kašnicami".

 

Lep pozdrav in uživaj!

 

Davor

 

PS: pazi, da pri zajtrku ne naročiš anglešgeka zajtrka; njihov škotski zajtrk je sicer čisto isto, mapak imenuje se pač škotski

cellnet  

član od: 5.7.2005

sporočila: 566

21. jul 2009 12:16

definitivno highlands in tancin nasvet za otok skye... skye sem obiskal pred kakimi 8imi leti, in je bilo prekrasno. isle of mull in otok staffa sta bila nepozabna. sploh obale in otoki zahodne škotske. mi smo takrat naredili v 9ih dneh krog od glasgowa, preko zahodne obale, pa sevnega highlanada, lochnessa do edinburga in nazaj v glasgow. se pa skorj moraš odločit kaj je pomebnejše, mesta ali narava... ;) cellnet

Moycaa  

član od: 11.9.2004

sporočila: 738

21. jul 2009 16:25

@Davor - najlepša hvala. Bo zelo prav prišlo. No, tole o Ballantinesu bo pa še posebno prav prišlo... @cellnet - jaz bi vse, ampak žal ne gre tako. Malo bomo kompenzirali. Bolj narava. Na otoku Skye bova najbrž prenočila. In vsekakor akvarij Deep Sea World, ki ga predlaga davor, čeprav me daje malo klavstrofobija pred takšnimi prostori, ampak hej - zgrabi bika za roge. Hvala! Moycaa

kresimir  

član od: 25.1.2002

sporočila: 180

30. jan 2010 22:53

Pozdrav Bil pred kakim mesecem. Edinburg je kar dobro izhodišče za vse ostalo: bližnja in daljša okolica. Devet dni? Ziher premalo!!! Kamor koli greš v tej državi boš fascinirana, predlagam sever (podeželje)!!! krešimir

Moycaa  

član od: 11.9.2004

sporočila: 738

31. jan 2010 9:23

Kresimir - Škotska je že lanska zadeva - poletje 2009 . Bilo je čudovito! Sva se večino časa zadržala na severu, je pa res, da je 9 dni bilo čisto premalo. Ampak, žal drugače ni šlo. Za poletje 2010 pa imamo planirano zibelko in pleničke. Hvala vseeno. LP! Moycaa

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Dragička
malo za hecsijasaja
MOJ vrtrdkapica
Kaj danes za zajtrkjohana
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti