Pinuša

mambica  

član od: 29.9.2007

sporočila: 532

tema odprta - 25. mar 2009 12:54 | ogledi: 8.937 | odgovori: 19

Pripravljam neko mešanico začimb in potrebujem pinušo. Mogoče kdo ve, kakšna začimba je to oz. s čim bi jo lahko nadomestila? Google mi meče ven samo rastlino, ki se imenuje penuša. Glede na mešanico, ki jo pripravljam, mislim, da to ni to.

Hvala in lep pozdrav!

ˇ^~ˇ^~ˇ^ˇ~˘˘^^

rebecca  

član od: 19.3.2002

sporočila: 2739

25. mar 2009 13:15

kaksno mesanico pa pripravljas? Mogoce je kje napaka v prevodu, ampak ti bomo lahko vseeno pomagali, ce vemo kaj vec. Pomislila sem, da bi lahko bile tudi pinijev (pinus pinea) LP, R.

mambica  

član od: 29.9.2007

sporočila: 532

25. mar 2009 13:38

Garam masala. ˇ^~ˇ^~ˇ^ˇ~˘˘^^

mambica  

član od: 29.9.2007

sporočila: 532

26. mar 2009 7:15

Imam prekopiranega iz neke knjige. Drugače pa vem, da obstaja več receptov za garam masalo, ki si med sabo sploh niso tako podobni. ˇ^~ˇ^~ˇ^ˇ~˘˘^^

nola  

član od: 25.1.2006

sporočila: 3112

26. mar 2009 10:03

mambica, mogoče je pa le penuša, malo sem listala po knjigi L. Grliča Užitne divje rastline, CZ Ljubljana 1980 in jo nekajkrat omenja,

na str. 17 : listi nekaterih križnic imajo pikanten okus(...grenka penuša...) in jih lahko uporabimo za začimbo solat, marinad in drugih jedi.

na str. 151 in 152 piše o grenki penuši - Cardamine amara L....po obliki je grenka penuša precej podobna navadni vodni kreši...Iz te rastline lahko pripravimo solato ali pa jo uporabimo kot začimbo...

Omeni še sorodne in podobne, travniško penušo ali travniško konopnico - Cardamine pratensis L., gozdno penušo - Cardamine flexuosa With. in penušo nedotiko - Cardamine impatiens L., vse imajo liste pikantnega okusa, ki jih mlade lahko uporabimo za solate, kot začimbo ali kot sočivje.

nola

daga  

član od: 18.5.2007

sporočila: 1411

26. mar 2009 10:27

Prav gotovo je to penuša, ki ima, kot pravi nola, pikanten okus. Mislim, da jo boš dobila na travniku, saj zdaj že poganja. daga

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17786

26. mar 2009 10:38

Jaz pa dvomim, da bi bil apenuša sestavni del garam masale, sploh v suhi obliki.

mambica  

član od: 29.9.2007

sporočila: 532

28. mar 2009 15:12

Tudi jaz sem pogledala v knjige in še malo bolj poiskala po internetu in verjetno gre res za tipkarsko napako. Dr. Tone Wraber v knjigi Travniške rastline na Slovenskem opisuje travniško penušo (Cardamine pratensis) med drugim tudi kot začimbno rastlino. Kot začimba naj bi se uporabljali mladi listi penuše. Sedaj mi je to malo bolj logično, saj sem ugotovila, da tudi v začimbno mešanico curry gre rastlina grško seno. Včasih se mi zdi dobro preveriti imena začimb, tudi če so imena podobna, kajti tudi kumina in kumin (slednji gre tudi v garam masalo) nista eno in isto. ˇ^~ˇ^~ˇ^ˇ~˘˘^^ Sporočilo je spremenil(a) mambica dne 28. mar 2009 15:13:29

fresh  

član od: 4.5.2006

sporočila: 1856

28. mar 2009 15:20

Mambica, se mi je zdelo od začetka, da to iščeš. Tej začimbi se reče tudi kasuri methi in ima res zelo značilen vonj, v slovenščini pa jo poznamo pod imenom sabljasti triplat. Semena dobiš v Kaliji in sicer so namenjena kaljenu v kalilniku. Ni vrag, da jih ne bi mogla posejati. Če ti ne bo uspelo, pa mi piši, imam ga v suhi obliki (posušene rastlinice) in v obliki semen. Uporablja pa se oboje. Ampak za garam masalo ni nujno, da ga uporabiš. fresh P.S. sem preverila zalogo in imam precej tega. če nujno rabiš mi piši, pa ti bom dala v ponedeljek na pošto! Sporočilo je spremenil(a) fresh dne 28. mar 2009 15:31:39

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17786

28. mar 2009 15:38

Če smem prijazno pripomniti, sabljasti triplat in travniška penuša nimata nobene zveze. Prvi je metuljnica, druga je križnica.

Močno tudi dvomim, da bi travniška penuša živela v krajih, kjer se tradicionalno pripravlja garam masala, še manj je verjetno, da bi vanjo šli mladi listi le-te. Snovi, ki ji dajejo pekoč okus pač imajo številne križnice. Travniško penušo so včasih uporabljali kot nadomestek vodne kreše.

rimljanka - zasebno mnenje

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?malaga
malo za hecsijasaja
MOJ vrtrdkapica
Kaj danes za zajtrkjohana
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti