Zoisova štipendija

Desanka  

član od: 15.6.2007

sporočila: 134

1. nov 2009 7:28

VilmaS ni "problem" v teh 5 %, problem je, da z veeeeliko več truda, učenja itd...prideš med 5 % na medicini in pravu (in še kje), kot pa npr. na pedagoški ali na obramboslovju. Na nekatere fakultete se bodo lahko vpisali skoraj samo "zoizisti" (po številu doseženih točk v 3. in 4. letniku + maturi) in potem v generaciji, kjer so vpisani sami "pridni iz srednje šole" je priti med 5 % najboljših študentov generaciji veeeliko težje, kot če se zoizist vpiše na eno fakulteto, kjer za vpis ni bilo omejitev. Sicer pa je to otrokom dokaz, da za to, da če kaj hočeš in želiš moraš pač pljuniti v roke in ni vse v življenju pravično. Desanka

TORTICA  

član od: 5.8.2002

sporočila: 990

2. nov 2009 8:00

Sicer pa je to otrokom dokaz, da za to, da če kaj hočeš in želiš moraš pač pljuniti v roke in ni vse v življenju pravično. točno tako! Ne, 5% na isti fakulteti pa ni pogoj, ne da bi jaz vedela. letos je sin 3. letnik in do sedaj je veljalo povprečje, če pa je letos to novo, pa ne vem ne jaz, ne on..

VilmaS  

član od: 10.10.2003

sporočila: 1067

2. nov 2009 10:49

Tortica, sin se naslednje leto namerava vpisati na FRI, zato me stvar tako zanima... letos, ko je zadnjič (po starem sistemu) na Zavod za zaposlovanje odnesel potrebno dokumentacijo za štipendijo, se je pozanimal še za naprej...tam so mu povedali za teh  5% najbolj uspešnih v generaciji (v letniku), ki pa (predvidevam) pride v poštev le, če zahtevano povprečje doseže manj kot 5% šrudentov... pogoj ni nov, od leta 2007 je v Zakonu o štipendiranju (24.člen). Se pa zelo strinjam s tabo o tem, da doseči povprečje 8,5 na različnih fakultetah zahteva različno mero vloženega truda, nagrada pa je enaka. Žal.

TORTICA je napisal/a:
Mlajši bo pa moral biti zlati maturant, če jo bo hotel prenesli n afaks.

Za prenos  štipendije na fakulteto je po trenutno veljavni zakonodaji dovolj eden od pogojev-  dijak mora imeti povprečje ocen 4,1 ali več in biti identificiran kot nadarjen dijak (kar tvoj sin najbrž je, če že prejema Zoisovo štipendijo) ali biti zlati maturant ali doseči izjemne dosežke na posameznem področju...ker pa nisem najbolj obveščena oz. teh zakonov in novic okrog tega ne berem prav pogosto, me zanima, če se zopet pripravlja kakšna sprememba (glede na tvoj post)?

LP, V.

s0ncek*  

član od: 23.4.2007

sporočila: 1191

2. nov 2009 11:42

Vsekakor velja, da če se uvrstiš med 5% najboljših študentov, lahko zaprosiš za štipendijo. Jaz sem to naredila letos, na odgovor še čakam. Ne vem, od kdaj to velja, sem izvedela šele letos. Če pa bi vedela prej, bi štipendijo že imela :) s0ncek*

TORTICA  

član od: 5.8.2002

sporočila: 990

2. nov 2009 12:33

Glede teh 5% bom pa res vprašala sina...do sedaj jo je dobil npr. v 2. letniku na FRI, morda je slučajno padel tudi med 5%? VilmaS, ali res zadošča zadostno povprečje za maturanta? Sin mi je rekel, da mora biti hkrati zlati maturant! Povprečje pa tako ima. Dopuščam, da on ne ve natančno... Sporočilo je spremenil(a) TORTICA dne 02.nov 2009 12:34

s0ncek*  

član od: 23.4.2007

sporočila: 1191

2. nov 2009 13:05

TORTICA, zakaj pa ne poiščeš informacij na spletu? Evo, da ti malo pomagam ... Zoisovo štipendijo lahko v skladu s 24. členom Zakona o štipendiranju pridobi dijak ali študent, ki izpolnjuje splošne pogoje (9. člen) in: - ima v zaključnem razredu osnovne šole povprečno oceno najmanj 4,5 ali več ter je bil v skladu s Konceptom: odkrivanje in delo z nadarjenimi učenci v devetletni osnovni šoli identificiran kot nadarjen učenec, ali - ima v srednji šoli povprečno oceno najmanj 4,1 ali več ter je bil v skladu s Konceptom vzgojno-izobraževalnega dela z nadarjenimi dijaki v srednjem izobraževanju identificiran kot nadarjen dijak, ali - je maturant z izjemnim splošnim uspehom – zlati maturant, ali - ima v višješolskem ali visokošolskem izobraževanju povprečno oceno najmanj 8,5 ali več ali je glede na povprečno oceno uvrščen med najboljših 5 % študentov v svoji generaciji, ali - je dosegel izjemne dosežke na posameznem področju družbenega življenja ne glede na letnik šolanja. Evo, to piše tukaj: http://www.mddsz.gov.si/si/delovna_podrocja/trg_dela_ s0ncek*

VilmaS  

član od: 10.10.2003

sporočila: 1067

2. nov 2009 13:22

Če jaz prav razumem zakon http://www.uradni-list.si/1/objava.jsp?urlid=20 bo kar držalo to o 5%. Kako pa je s prenosom štipendije na fakulteto oz. s tem pogojem, kjer je v enem stavku zahtevana povprečna ocena najmanj 4,1 in dokazilo o nadarjenosti, pa ne vem; na kakšen način se pridobi to dokazilo- v javnem pozivu http://www.mddsz.gov.si/si/delovna_podrocja/trg_dela_ je obrazec/dokazilo le za osnovnošolce, kjer program že nekaj let izvajajo,  v času, ko sta se najina sinova potegovala za štipendijo, pa je bila zadeva še "v povojih" (vsaj na na naši OŠ, kjer so takrat prvič testirali prve tri razrede). Ko so nam predstavili ta program, so nam razložili, da naših otrok ne bodo testirali po tem programu, saj je bil takrat pogoj za pridobitev štipendije uspešno opravljeno testiranje, ki je na nek način tudi dokazilo nadarjenosti. No ja, držim pesti, da tvoj mlajši sin nima natančnih informacij- da bo lažje zadihal. Bom pa ob koncu tedna vprašala še soseda, ki mu je naziv zlatega maturanta za las ušel, če je štipendijo kljub temu obdržal.

LP, V.

TORTICA  

član od: 5.8.2002

sporočila: 990

2. nov 2009 13:24

Sonček hvala, nisem nič izkala po spletu ker verjamem, da se bosta oba sinova že znašla. In se s tem tudi pri sebi ne ukvarjam preveč. Tule sem vprašala bolj zaradi sebe. Sporočilo je spremenil(a) TORTICA dne 02.nov 2009 13:27

s0ncek*  

član od: 23.4.2007

sporočila: 1191

2. nov 2009 13:37

TORTICA, ni problema. Letos je za vlogo žal že prepozno, upam pa, da vam naslednje leto uspe ;) s0ncek*

TORTICA  

član od: 5.8.2002

sporočila: 990

2. nov 2009 14:01

Sonček, vloge so že oddane. Za letos verjame, da bo bo vse OK! :)

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Trixi
malo za hecsijasaja
MOJ vrtrdkapica
Kaj danes za zajtrkjohana
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti