Piščanci proste (pašne) reje oz. bio piščanci

Vendelina jr.  

član od: 17.5.2006

sporočila: 9217

9. mar 2009 13:58

Vezano na cellnetovo povpraševanje po "srečni kokoški, ki se je prosto sprehajala po 20 kvadratih, vse dotlej, dokler je lepega dne ni nekdo ulovoil in končal njeno sreče polno življenje".... bi rekla, da močno dvomim, da se bo meso take kokoške znašlo v redni prodaji. Preprosto zaradi tega, ker bi bilo tako drago, da ga ne bi nihče kupil. Kot mi gre spomin iz kakih šestih let nazaj (ko sem morala znati ekonomijo kurjih farm po službeni dolžnosti) reja poteka tako, da ima farma en ciklus reje od piščancev do brojlerjev (kot mi je bilo razloženo, to je piščanec v 7 tednu življenja), nakar sledi ravno tako 7-8 tedenski postopek čiščenja in steriliziranja farme. Z drugimi besedami, 7 ciklusov v dveh letih. In če se potem to sooči z odkupno ceno mesa (po koliko se to prodaja proizvajlcem mesnih izdelkov), so stroški reje piščancev pokrijejo (break even point) tam nekje, pri 15.000 piščancev naenkrat (to velja za majhne farme). In za 15.000 piščancev je potrebno zelo veliko proste površine, in ni, da bi se človek takole ekspanzionsitično hecal z okoljem zaradi mesa nekdaj srečnih kur. Vendelina jr. Sporočilo je spremenil(a) Vendelina jr. dne 09. mar 2009 14:02:16 Sporočilo je spremenil(a) Vendelina jr. dne 09. mar 2009 14:02:36

Cila  

član od: 5.10.2006

sporočila: 3768

9. mar 2009 14:11

lapuh je napisal/a:
ali mi lahko kdo pove kako nasaditi kokoš da bi imela piščance in kako vemo kdaj je pravi čas za to lapuh

 

Na kokošnjak obesiš razpis za  prosto delovno  mesto  .

Šalo na stran - poslala sem ti zasebno sporočilo.

Cila

Loni  

član od: 12.12.2001

sporočila: 7859

9. mar 2009 14:20

klavdijaB je napisal/a:
ja, jastrebi....kje so tisti časi, ko smo otroci kokoši "pasli".klavdija

Sem pasla tudi pujse, to je šele bilo zabavno. Ker niso ležali v blatu in počeli ničesar, grede z zelenjavo in rožcami so bile najbolj zanimive. Samo na koncu se ni točno vedelo, a jaz preganjam pujsa ali onadva mene.

Loni Makaroni

Vendelina jr.  

član od: 17.5.2006

sporočila: 9217

9. mar 2009 14:25

Je bilo močneje od mene, pa še "jubito" (prosto po Kirinu) ima mnogo tega... Pesma o jednom petlu: http://www.youtube.com/watch?v=nn9NDW5QzPk&feature=r Seveda je gor še kakih 700 posnetkov Đoleta na koncertih, tako, da boste polno zaposleni celo popoldne.... Vendelina jr.

Loni  

član od: 12.12.2001

sporočila: 7859

9. mar 2009 14:35

Ne pretiravaj, še net mi ven meče , očitnose preveč režim že cel dan.

Loni Makaroni

ežoj  

član od: 24.2.2006

sporočila: 6302

9. mar 2009 14:37

hedonist je napisal/a:
Ja lapuh, kako "nasaditi kokoš" najbolje ve petelin ne pa člani kulinarike. Tko da, opazuj njega in morda se ti bo posvetilo. LPhedonist

hedonist,

imam vtis, da lapuh ni mislil nasaditi kokoš v petelinjem smislu.

 

ežoj

Sporočilo je spremenil(a) ežoj dne 09. mar 2009 14:42:22

Vendelina jr.  

član od: 17.5.2006

sporočila: 9217

9. mar 2009 14:41

Fanta, vama grejo pa danes neumnosti po glavi. $0 mučenikov ali nekaj tako mučnega... Usta me bolijo od smeha.... Vendelina jr.

cellnet  

član od: 5.7.2005

sporočila: 566

9. mar 2009 15:08

vendelina, dvomim, da bi bilo to tako veliko dražje, da si povprečen kupec tega ne bi mogel kupiti. povprečna cena za piščana (srednji, okoli 1,8 kg ) v EU je sledeča: prostoživeč bio 12 eur prostoživeči 9,5 eur hlevski hranjen z žiti 7 eur navaden farmski 4,7 eur tržni delež v evropi pa znaša za prve tri kategoriji 3%, se pravi, da je res kot praviš 97 ljudi kupuje ceno, ne pa kvalitete. je pa vseeno zanimivo, da je trg, ko gre za jajca že 40% v prvih treh kategorijah, kar pove veliko; da se to da in da se da to narediti trgu zanimivo. vprašanje je samo še na nas potronšnikih, ne? (zgornji podatki so sicer stari 2 leti) cellnet

Vendelina jr.  

član od: 17.5.2006

sporočila: 9217

9. mar 2009 15:52

Cellnet, saj imaš v bistvu odgovor na svoje vprašanje v tistih 3% tržnega deleža. Ker ti trije odstotki v bistvu pomenijo vsoto naslednjih dejstev: - da je relatitvno malo kmetij, ki delajo bio rejo (pa dajmo za trenutek ob stran, če je bio reja samo prosto letanje po dvorišču ali pa je vtem še kaj drugea), kar v ekonomskem jeziku pomeni, da je omejeno število proizvajalcev. Moje znanje agromonije je silno klavrno in ne vem, koliko piščancev letno vzredi bio kmet, ki potem to prodaja po 12 EUR na kilo. Niti ne vem, koliko je takih kmetov. Ampak glede na to, da je v EU med 5-10% populacije, ki se preživlja zgolj in samo s kmetijskimi dejavnostmi, se tule postavlja maksimizacijski problem. Oziroma, koliko ljudi bi se moralo ukvarjati samo s bio vzrejo za to, da bi lahko jedli bio jajca in perutnino? In iz katerih proizvodnih panog bi jih pa rekrutirali (okej, preenostavno bi bilo vse nezaposlene prekvalificirati v rejce kur)? - da smo omejeni s prostorom za prosto rejo ker se prostora preprosto ne da uporabljati za prosto rejo. Je pač treba upoštevati še varovanje voda, druge prostorske rabe zemlje (ne samo za pašnike), da ne govorim, da ta prosta reja rahlo do pretežno smrdi in tega prebivalci ravno ne bi imeli v svoji soseščini in je tudi to omejitev pri prostorski rabi. Skratka, tudi, če bi našli dodatne kadrovske resurse za vzrejo kokoši, na račun kate rabe prostora bi se pa to, prosim, šli? Spremenite mi mojo deželo v en velik kurnik? Ne, hvala. - prosta reja (ko druge še itak niso poznali) kot prevladujoči način izhaja iz časov, ko so bili materialni pogoji življenja tudi na področju EU bistveno drugačni. To so obdobja pred farmami, historično gledano pa gre to recimo v čase 20-ih let dvajsetega stoletja in nazaj. Torej v čase, ko ljudje niso imeli težav s preobilnostjo, je pa bila lakota čest sopotnik v življenju mariskoga. In tudi srednji sloji se niso ravno obmetavali s hrano. In takrat je (če odštejemo, da je bilo manj prebivalcev) bila poraba tako jajc in mesa/na prebivalca mnogo nižja od današnje. Tudi, če bi v našem lepem belem svetu vsi začeli pravilno in odmerjeno jesti, bi še vedno porabili več jajc na prebivalca kot so jih v času, ko so "srečne kure" še prosto poskakovale po dvoriščih. V tem razmisleku - glede na to, da pred sabo nimam frišnih računov in tudi nimam časa za kakšne fiskalne trditve (v osnovi tole pišem, ker sem zablokirala pri enem drugem fajlu in moram še tisti fajl dokončati do 17. ure) - manjka še tole fiskalni razmislek, ki gre takole: če se spoduja ekstenzivna reja, kaj to pomeni za nacionalne proračune in EU proračun. Namreč, ekstenzivna vzreja je po definiciji manj dobičkonosna kot je intenzivna in ali je v dogloročnem fiskalnem interesu spodbujanje takih dejavnosti, ki generirajo nižje davčne obveznosti in zmanjšujejo potrošnjo (kar pomeni manj izplena iz DDV). Na tole pa ne bom odgovorila. To je temeljno vprašanje, na katerega mora odgovoriti vražje dobro plačan komisar za kmetijstvo v EU (kar je definitivno najbolj vplivna funkcija v celi Evropi, ker ima z naskokom največji budžet). Skratka, cellnet, ko boš naslednjič poširal jajce, vedi, da v bistvu poširaš celoten fiskalni sistem EU-ja in da v bistvu ješ the very essence naše ureditve.... Svet je zelo majhen in je na krožniku. - Vendelina jr.

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17786

9. mar 2009 16:40

....dodatek k Vendelini nemu postu: imaš 400€ plače, tvoj partner 600€. Dav šoloobvezna otroka. kako pa potem kupuječ meso po 12€/kg? Pravzaprav ne mesa, piščance, kosti je kar nekaj vmes............ Aja, pozabil si, da morajo tvoje srečne kure imeti tudi primerno srečno pridelano hrano..............ah, daj no, ......

rimljanka - zasebno mnenje

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Dragička
malo za hecsijasaja
MOJ vrtrdkapica
Kaj danes za zajtrkjohana
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti