Piščanci proste (pašne) reje oz. bio piščanci

cellnet  

član od: 5.7.2005

sporočila: 566

9. mar 2009 17:16

12 eur za 1,8 kg! ;) btw. v franciji prodajo samo njihovih znamenitih poulet de bresse 1,5 miliona na leto, ap gre kila od 20 eur navzgor... pomisli koliko ljudi živi in družin živi od tega, pa še kure so srečne(jše) ;) pa še to, napisal sem, da je proizvodnja jajc skoraj v polovici že prešla na bolj eko način kmetovanja. skupaj z vso regulativo o okolju in ceno, ki jo je pripravljen plačati končni potrošnik. bolj je stvar ponudbe in povpraševanja ter tudi odgovornosti poizvajalcev in potrošnikov. da ne omenjam trenutne gospodarske krize, ki je nastala preprosto zaradi pomanjkanja te odgovornosti in hlastanjem (multi)nacionalk, kako ceneje proizvesti in prodati čimveč s čimvečjim dobičkom... cellnet

cellnet  

član od: 5.7.2005

sporočila: 566

9. mar 2009 17:18

še to: ne bi bilo boljše slediti načelu, jem malo in to izbrano, kot pa da kupujem kilograme nekvalitenega mesa, sem že pri 10ih predebel in končem pri 40ih z infarktom in raakom debelega črevesa... cellnet

Vendelina jr.  

član od: 17.5.2006

sporočila: 9217

9. mar 2009 18:40

Da ne bomo govorili na pamet: Na europa.eu je med področji dela EU navedeno tudi kmetijstvo, ko človek klika naprej, ima napisano kmetijsko politiko na široko. In med drugim tudi statistiko, ki pravi, da francosko kmetijstvo dosega 1,8%, slovensko 1,7% in tu sta tudi portugalsko kmetijstvo 1,8% in nizozemsko 1,7%. Skratka, v odstotkih smo nazarensko blizu. In če soočim še 1,5 milijona piščancev, ki se v enem letu prodajo tržišču z 64 milijoni populacije (podatek o demografiji iz leta 2002), to ravno ni ne vem kakšen dosežek. 64:1,5 jejhata, to je ena bio pojedina za 42 ljudi, enkrat v letu. To ne more niti pomagati niti škodovati pri nacionalni zdravstveni sliki. Vendelina jr.

lapuh  

član od: 9.3.2009

sporočila: 9

9. mar 2009 18:45

hedonist si pa zelo pameten ni kaj.kaj ma petelin s tem kdaj bo kokoš sedela na jajcih lapuh

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17786

9. mar 2009 18:48

lapuh je napisal/a:
hedonist si pa zelo pameten ni kaj.kaj ma petelin s tem kdaj bo kokoš sedela na jajcih lapuh

Pravzaprav to, da, če ne bo prej petelin opravil svojega, bo kokoš sedela na jajcih, piščancev pa ne bo.

rimljanka - zasebno mnenje

cellnet  

član od: 5.7.2005

sporočila: 566

9. mar 2009 19:13

vendelina, nisem sicer ekonomist, se pa vsakodnevno srečujem z ekonomijo (če ne drugače, ko grem v trgovino in ko plačam kakšen račun) pa vseeno komentar: glede fiskalne in kmetijske politike v EU pa tako. evropa proizvede na področju kmetijstva enormne, ki jih zaradi varovanja trga (cene proizvajalca) ne izvaža temveč enostavno plača kmetu (subvencije), da jih ne proizvaja. tudi draženje hrane, ki smo ga bili priče v zadnjem letu ali dveh, ni bila posledica kakšne premajhne proizvodnje temveč špekulacij na borzah. veš kako se trguje s hrano? danes se jaz odločim in špekuliram koliko bo 1 kg jabolk vreden ob naslednjem obiranju. nato s to špekulacijo kupim še ne proizvedenih nekaj 10.000 ton, ki jih potem seveda prodam s čimvečjim dobičkom. kaj če se za teh 10.000 ton bori tisoče špekulantov? cena zraste. trenutna svetovna gospodarska kriza, ki nima dosti s temo o prostoživečimi piščanci, pa ker govorimo vseeno o fiskalni in kmetijski politiki jo lahko omenjam v tem kontekstu je posledica takšnih špekulacij. vrednost delnic so se od leta 2000 - 2008 dvigala skoraj eksponencialno, prav tako dobički in zaslužki in na drugi strani so se špekulativno dvigovale cene in balonček je rastel, dokler ni počil... svet je bil pred to krizo bogatejš kot kdajkoli prej. cel svet je obdobju 2000-2008 potrojil možnosti za investicije na fantastičnih 100.000.000.000.000 dolarjev. (upam, da sem prav napisal, 100 tisoč milijard dolarjev), si predstavljate koliko špekulantov je špekuliralo s to vsoto denarja? in kam so letele vse cene? zdaj pa če se vrnem k odgovorni rabi dobrin in trajnostni politiki razvoja, ki z zgornjim nima seveda veliko ali pač? zadnjič sem v new yorku zagledal zelenjavno trgovino, skoraj velikosti ljubljanske tržnice na povprečen dan, z vso raznovrstno zelenjavo in potem je bil tam letak. na letaku sem lahko prebral, da je vsa zelenjava vzgojena trajnostno in to na strehi stavbe pod katero so v pritličju zelenjavo prodajali. vzgojili so jo stanovalci zgradbe. prodajali so samo presežek. to je pravzaprav tema, ki je vredna pozornosti ne pa pogovarjanje o tem kako ceneje proizvesti čimveč piščancev. svet je eden in verjemi, da gre za transport hrane za piščance, energijo, ki jih greje na farmah, pa prevoz v trgovine itd. več denarja in dobrin, kot bi ga z odgovorno politiko lahko prihranili in jedli boljšo hrano. samo toliko v razmislek. ps. še rimljanki, ki mi je dala primer povprečne slovenske delavske družine. "it's tough", pa verjamem da se da, tudi na tak način jesti zadosti in prvovrstno. ves kaj je najbolj žalostno, zadnjič sem bil pri eni taki družini in so se pritoževali glede cen ipd. pa imajo vrt, na njem raste trava... pa sem vprašal zakaj nič ne sadijo zelenjave, pa so me gledali kot teleta v nova vrata... in to je "attitude", ki ga imam mnogo teh družin. vse kupujejo in potem tožijo kako je vse drago... smo potrošniška namesto odgovorna družba. to je sploh zelo dolga tema. ampak, ko sem v trgovini vedno pogledam kaj imajo v sosednjih vozičkih in vedno sem razočaran... moj budget brez vrta in za prvovrstno hrano za dve osebi je okoli 300 eur na mesec, pa v to prištejem tudi kakšno hitro kosilo med tednom v restavraciji. z vrtom in nekaj iznajdljivosti bi to lahko zelo zmanjšal in mogoče celo nahranil 4. zadnjič sem odkril http://www.youtube.com/user/DepressionCooking gospa kuha za cca. 0,6-7 eura na obrok. pa niti ni tako nezdravo. ;) ps. nisem vedel, da bo moje povpraševanje po dobri kuri sporžilo to temo ;) pps. da ne govorim o nasajanju kur in podobnih nespodobnosih ;) misim, da stavr poteka tako, da kura sama pokaže petelinu da je voljna :) cellnet

lapuh  

član od: 9.3.2009

sporočila: 9

9. mar 2009 19:21

vsi ste narobe razumeli kaj mislim s tem kako nasaditi kokoš.mislim kako jo nasaditi da ostane na gnezdu vse ostalo v zvezi s petelini mi je jasno lapuh

ežoj  

član od: 24.2.2006

sporočila: 6302

9. mar 2009 19:56

Eto hedonist, si videl ( pa tudi če bi mislil drugače, ne vem če bi si velik pomagal z opazovanjem petelina )!

ežoj

ežoj  

član od: 24.2.2006

sporočila: 6302

9. mar 2009 20:09

cellnet je napisal/a:
še to:ne bi bilo boljše slediti načelu, jem malo in to izbrano, kot pa da kupujem kilograme nekvalitenega mesa, sem že pri 10ih predebel in končem pri 40ih z infarktom in raakom debelega črevesa... cellnet

Pozabil si pa eno malenkost ( ki si se jo spomnil pozneje ), da namreč živimo v kapitalizmu, ki je po definiciji najbolj lopovski sistem od začetka sveta. Kako pa veš, da boš za več denarja res dobil bio pridelano meso, a ne eno škart robo, ki je niso mogli prodat pod navadno robo, pol so to nafilali z eritro....... karkoli že, da se je lepo pobarvalo in ga dali v trgovino pod bio. Sam si pozneje navedel kako funkcionira borza in terminsko poslovanje, spomni se nekaj zadnjih polomij na ameriški in drugih borzah ( parmalat npr. ), če se to dogaja na borzah in bankah, zapriseženih stebrih kapitalizma, kako potem lahko verjameš da je bio krompir res bio? Saj ga kontrolirajo ( od kapitalistov plačani inšpektorji in laboratoriji ), ali od vlade postavljeni uradi ( vlada pa je, da te mal spomnem, inštrument vladajočega razreda, in to v kapitalizmu niso državljani ), boš rekel, pa ti kar verjemi.

ežoj

Loni  

član od: 12.12.2001

sporočila: 7859

9. mar 2009 20:12

Lapuhu se vidi, da je nov na kulinariki, rabi še malo kilometrine preden bo padel not, tudi jaz sem se ob izmejavah besedi med hedonistom in ežojem prav fajn nasmejala.

Loni Makaroni

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Dragička
malo za hecsijasaja
MOJ vrtrdkapica
Kaj danes za zajtrkjohana
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti