Polnozrnat kruh

malan  

član od: 10.9.2001

sporočila: 412

31. mar 2003 10:47

Zanima me, ali res samo iz polnozrnate moke ne more nastati rahel kruh? Namreč, ker se vsepovsod trdi, da so trgovinski kruhi samo pofarbani? Mislim, saj če je čisto penast ga sploh ne maramo, saj se ga še rezati in namazati ne da (svoj čas je bil tak nek finski kruh, ki ga je kupovala mama na dolenjskem). Konsistenca sosedovega mi je pa prav všeč. Sloh se mi ne zdi tako rahel, visok ali karkoli, prej "žmohten", kar se pa da verjetno doseči z nekaj maščobe, krompirja ipd. tudi brez aditivov ali kako? Kruha sicer še ne pečem, pač pa zato vse ostalo delam iz polnozrnate moke in nimam nobenih problemov, da kolački ne bi bili rahli. Ali pa tudi tista moka iz "celega žitnega zrna" ni ravno to, kar na njej piše? Kaj veste o tem? In še malo priznanje - doma je na rednem jedilniku instant zadeva "carski praženec". No, enkrat na 2 ali 3 tedne recimo, ko je treba imeti konkretnejši zajtrk, komplicirat pa se nam ne ljubi. Tako dobrega šmorna, kot je ta iz vrečke na žalost še nikjer drugje nisem jedla.

TORTICA  

član od: 5.8.2002

sporočila: 990

31. mar 2003 11:10

ja tale carski praženec iz vrečke je pa res dober, meni niti približn ne uspe speči takega. Ni pa tako poceni... Glede kruha: ko sem nazadnje spekla kruh iz polnozrnate moke in seveda dodala precej vode, je bil nekako pocast (ko je bil pečen). Ko sem ga rezala, je bil nož tak, da sem ga komaj umila. Kot bi bil surov, čeprav ni bil. Kaj bi lahko bilo narobe? Uporabila sem polnozrnato moko o kateri govorim ona teh straneh, suh kvas in vodo ter olivno olje. Se je že komu kaj takega primerilo?

Milojka  

član od: 14.10.2002

sporočila: 48

31. mar 2003 14:35

Tudi jaz sem enkat kupila instant carski praženec, ker na sliki in na TV izgleda tako vabljiv.... in moj sin "šmorn" obožuje. No, ampak sem bila razočarana takoj, ko sem vrečko odprla. Vonja je bil neprijeten, močan, umeten, skratka neprijeten, da ne rečem smrdljiv in tudi ko je bil pečen ni bil dober, bili smo razočarani. Ko jaz naredim testo za šmorn in ga spečem vse lepo diši, po vaniliji, rumčku in tudi lepe rumene barve je po jajcih. No kupila sem ga samo enkrat in ga ne bom nikoli več.

Loni  

član od: 12.12.2001

sporočila: 7859

31. mar 2003 15:17

...pa še več veselja ima človek, ko sam vrti čarobno kuhalnico po kuhinji. Ne pa samo čudežno mešanje praškov...

prekmurka  

član od: 24.10.2001

sporočila: 672

1. apr 2003 6:52

Moj recept za šmorn : 4 jajca ,1 kisla smetana ,4 žlice mleka ,1 vanili ,1 žliča ruma , moke pa toliko ,da dobite pravo gostoto testa - po želji rozine , ali suho sadje . Probajte in sporočite ali vam je všeč. LEP DAN Marta

TORTICA  

član od: 5.8.2002

sporočila: 990

1. apr 2003 7:33

Še vedno čakam, da mi kdo odgovori, zakaj je bil moj polnozrnat kruh, ko je bil pečen, pocast oz. lepljiv...ima kdo tako izkušnjo?

hetero  

član od: 3.10.2001

sporočila: 273

1. apr 2003 8:02

kruh je bil po moje pocast, ker si dala preveč vode v testo....med peko se ta voda ni dobro vezala z moko ....tak kruh se tudi hitro pokvari in je sploh neužiten...poizkusi z manj vode.....vode naj bo tam okrog 60% na moko, kar pomeni 1 kg moke---0.60 litra vode oz. tekočine če daš malo mleka.... Herman Teron

Loni  

član od: 12.12.2001

sporočila: 7859

1. apr 2003 8:39

Pa meni ga je enkrat pečica nekaj svirala, pa je bil kruh zunaj tak kot navadno, noter pa sama poca. Sta ga bila naša pujsa prav vesela. Upam, da je bilo to prvič in zadnjič... Lp Loni

Drejči  

član od: 28.11.2002

sporočila: 68

1. apr 2003 10:11

Že nekaj nazaj sem pisala, da sem začela delat " moker kruh ", z roko ga nič ne gnetem. Včeraj sem pekla pa bel kruh, moki sem dodala skoraj polovico ovsenih kosmičev. Tudi tega sem mesila na " mokro" in čisto nič ni pocast. Verjetno so se kosmiči potem med peko napojili in vezali tekočino... Zelo dober mi je ratal. Tortica, ni mi jasno, zakaj je kruh lepljiv ? Si ga mogoče pekla premalo časa ? Če dodaš notri še semena, se mi zdi skoraj nemogoče... Poskusi s svežim kvasom in ne dodaj nič olja....

helenama  

član od: 21.2.2002

sporočila: 18

1. apr 2003 12:29

Odgovor za Loni: Jaz velikokrat spečem kruh iz pire. Ker sem doma blizu Avstrije, to pač kupim tam v Zadrugi v Pliberku. Imajo piro, pirin zdrob, pirino moko - fino in grobo. Vse skupaj prideluje kmet Kordež. Pri nas se to dobi tudi v Mariboru v neki bio trgovini blizu Rotovža. Kruh iz pire dam v model ali pa ga spečem v Kruhomatu, ki sem si ga nedolgo nazaj nabavila. Včasih dodam še kakšna semena. Kruh je odličen, predvsem pa zdrav. Delala sem tudi že palačinke iz pire - enostavno sem belo moko nadomestila s piro. Poskusi - vaja dela mojstra. Lenka Sporočilo je spremenil(a) helenama dne 01. apr 2003 12:31:46

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?johana
malo za hecsijasaja
MOJ vrtrdkapica
Kaj danes za zajtrkjohana
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti