V čem kuhati kavo na indukcijski plošči?

urssa  

član od: 25.12.2005

sporočila: 380

20. jan 2009 9:51

leny: ob vsaki indukciji se dobi navodila, kjer piše kakšen je najmanjši premer posode, ki je dovoljen na plošči. Navodila se dobi tudi na internetu v pdf obliki in se jih splača prebrat predno se kupi indukcijo. Sklede so pa pravzaprav vse dražje kot navadne aluminijaste za plin ali steklokeramiko, so pa zato tudi boljše. Kot je rekla sonchika se indukcije in steklokeramike ne da primerjat. Medtem ko je prva hitra, odzivna, je druga počasna. Na indukciji voda zavre vsaj 3x hitreje kot na steklokeramiki, zavre celo hitreje kot na plinu. Če kaj skipi se na indukciji takoj ob pritisku na gumb zmanjša temperatura (kot pri plinu) in vsebina hitro neha vreti, pri čemer je pri steklokeramiki treba čakati nekaj časa, da se plošča shladi, predno se lahko postavi posodo nazaj, brez bojazni, da bi vsebina še enkrat skipela. Pa če kaj skipi na indukciji se samo posodo premakne dol, pobriše s papirjem, pa je vse čisto . To govorim iz lastnih izkušenj in nikoli več ne zamenjam indukcije. Je vredna svojega denarja, pa čeprav je dražja kot steklokeramika ali pa plin! Urša

mijamarija  

član od: 19.4.2006

sporočila: 529

20. jan 2009 12:38

Hojla! Indukcijska plošča je "zakon" mijamarija

tiaxa  

član od: 1.3.2007

sporočila: 10

20. jan 2009 14:30

Mi smo tudi iskali kafetjero za ind. kot nori. Če je že bla, so ble cene katastrofalne - ala muller čez 100 EUR.Pol sm jo pa dobila v trgovini Kristal, bla je 40 EUR in je kao za 6 oseb, čeprou je za 2 mal večji kavi, max pa za 4 majhne. Je pa fajn tiaxa

Loni  

član od: 12.12.2001

sporočila: 7859

20. jan 2009 14:41

V Muellerju sem jo jaz dobila za približno isti znesek (40 evrov).

astor1  

član od: 15.1.2009

sporočila: 2

21. jan 2009 13:28

Jaz imam že dve leti idukcijsko kuhalno ploščo.Tako varčnega štedilnika še nisem imel.Največja prednost je da lahko daš na večje kuhališče malo posodo ,saj greje samo tam kjer ima posoda stik z kuhališčem,ostala površina je pa hladna.Za kuhanje se lahko uporablja vsa emajlirana posoda,posoda z železnim dnom in posoda katera ima na dnu indukcijski znak.Če pa daš na kuhališče neprimerno posodo ,te kuhališče na to avtomatski opozori.Imam dobre izkušnje z indukcijo in bi vsakemu priporočal saj je prihranek na času,energiji,hitrosti kuhanja itd.neverjeten. Če pa hrana katera se kuha prekipi,se kuhališče automatski izključi. astor1 Sporočilo je spremenil(a) astor1 dne 21. jan 2009 13:38:54 Sporočilo je spremenil(a) astor1 dne 21. jan 2009 13:45:57

katti  

član od: 4.11.2005

sporočila: 2109

21. jan 2009 13:53

Men pa to kuhališče ne diši preveč, ampak vidim, da ste tle vsi navdušeni. Mogoče si še premislim.

Ali ne deluje plošča na podoben način kot mikrovalovka.? Jaz sem pač sklepala, da je potem vsa hrana pripravljena s temi žarki in, da kaj prida za zdravje ni, če, pač upoštevaš vsakodnevno, večkratno uporabo.

katti

ursula-ce  

član od: 18.10.2008

sporočila: 542

26. jan 2009 6:16

Pozdravljeni! Se bom priklopila kar k tej debati: te dni se odločam za nakup vgradne pečice in steklokeramične plošče (2+2). Ne morem se odločiti za kompletno indukukcijsko ploščo, ker mi je škoda posode, ki jo imam sedaj v uporabi. Vem, da je bilo kar nekaj debat tudi o proizvajalcih, sama se odločam med Boschem in Elektroluxom. Mi lahko kdo pomaga do foruma, kjer je tekla debata o teh aparatih? Jih ne najdem. Še eno vprašanje: nameravam kupiti Berghoff posodo, ker pa je precej draga posoda, me zanimajo vaše izkušnje? ursula-ce

urssa  

član od: 25.12.2005

sporočila: 380

26. jan 2009 11:47

katti: ne ne deluje na niti približno podoben način kot mikrovalovka. Magnetna indukcija ni niti približno enaka mikrovalovom. In tudi hrana, ki jo pripraviš v mikrovalovki ni "ožarčena". No pa pejmo enkrat za vselej, da si spucam dušo: Magnetna indukcija deluje na principu dinama: torej, če v neki tuljavi vrtiš magnet bo po žici iz katere je ustvarjena tuljava stekel tok (posledično bo zasvetila žarnica na kolesu - če že razlagam o dinamu). In obratno: če po neki tuljavi spustiš tok se bo znotraj te tuljave ustvarilo magnetno polje. Kaj ma to zdej veze s kuhanjem? Indukcijska plošča je v bistvu zelo mocah elektromagnet, ki deluje na visokih frekcvencah. Ta elektromagnet se ustvarja z elektronko, ki je skrita pod kuhalno površino. Ko položiš na plošco neko feromagnetno (ok, po domače železno - oz. tako na katero se prime magnet) stvar (obicajno je to posoda v kateri kuhamo), polje prenese (inducira) energijo v to posodo. Ta energija povzroči, da se posoda segreje. Z reguliranjem moči elektromagnetnega polja se kontrolira količina moči, ki jo spusti v posodo - torej količina toplote. Zato se lahko na indukcijski plošči spremeni moč v trenutku, na steklokeramični pa traja nekaj časa, da se plošča shkadi ali ogreje. Torej ni tukaj nobene čudne znanosti, le drugačen način segrevanja kot ga do sedaj poznamo. In ne, hrana ni zato čisto nič bolj čudna, kot bi bila, če bi jo skuhali na plinskem štedilniku. Če sem lih v elementu... Kaj je pa pravzaprav mikrovalovka. Mikrovalovna pečica za kuhanje hrane uporavlja mikrovalove. Ti mikrovalovi niso nič drugega, kot radijski valovi, ki delujejo na višji frekvenci (na 2500 MHz), kot je frekvenca vaše priljubljene radijske postaje. Radijski valovi na tej frekvenci imajo zanimive lastnosti: absorbirajo jih voda, maščoba in sladkor. Ko se absorbirajo "zamajejo" molekule (atome), kar se odraža z vročino. Zanimivo je še, da ti valovi ne delujejo na plastiko, keramiko in steklo, medtem ko kovine te valve odbijajo, zato ni pametno pogrevati stvari v kovinski skledi. Torej: mikrovalovi so ena vrsta energije, ki, ko se absorbira v hrano malce zbudi atome, da se začnejo premikat - pretvori se v drugo vrsto energije, ki našo hrano naredi toplo. Nikjer v tem procesu v hrani ne ostanejo mikrovalovi, ki bi se nato širili naprej. Pač pa je to le proces pretvarjanja ene energije v drugo. Tole pišem zato, ker mi gre na živce, da se širijo raznorazne zgodbice o "čudnih" pojavih, ki pa sploh niso čudni, temveč za njimi stoji čisto preprosta fizikalna razlaga. In ne, nisem nikakršen težek fizik, samo v srednji šoli sem malce bolj poslušala pri tem predmetu, pa kakšno stvar kdaj tudi poguglam :) vir: www.google.com (how microwave oven works, how induction cooker works) Urša Sporočilo je spremenil(a) urssa dne 26. jan 2009 11:49:59

ursula-ce  

član od: 18.10.2008

sporočila: 542

26. jan 2009 15:44

Loni, najlepša hvala! ursula-ce

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?johana
malo za hecmišzmoke
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti