Smetana

alenka  

član od: 1.4.2004

sporočila: 30

tema odprta - 21. dec 2008 7:25 | ogledi: 7.376 | odgovori: 9

ali mogoče kdo ve kako se izdeluje topljena smetana

hvala

Cila  

član od: 5.10.2006

sporočila: 3768

21. dec 2008 9:23

Počasi zavreš mleko, ga ohladiš in pustiš vsaj 24 ur na hladnem. Potem smetano pobereš. Lahko jo pustiš kot "pokrov" na mleku, dokler ga ne porabiš, vendar v hladilniku s + 5°C največ 5 dni, sicer je nevarnost da pogreni. 

Nasploh je tako smetano treba porabiti najkasneje v 7 dneh, če jo shranjujemo pod gornjimi pogoji, ker je kasneje grenka.

Problemi so lahko tudi pri mleku, kjer živno hranijo z neprimerno pripravljeno silažo (da npr. ob robovih plesni), ker se vse to takoj pozna na okusu.

Cila

strippy  

član od: 18.11.2008

sporočila: 283

21. dec 2008 10:19

No, prvič slišim ta izraz. Bi malo opisala, kaj to je, ti bomo lažje pomagali, mogoče imamo mi za to drug izraz.

strippy

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17786

21. dec 2008 12:49

Tudi pri ns tega izraza ne poznamo. To, kar cila opisuje, je pri nas pač smetana z mleka.

rimljanka - zasebno mnenje

Cila  

član od: 5.10.2006

sporočila: 3768

21. dec 2008 13:55

Pri nas pa temu prav izrecno rečemo "topljena smetana", za razliko od "surove smetane", to je tiste, ki se jo posname iz surovega mleka. Ravno zadnje mesece sem brala Janeza Jalna, ki v svojih knjigah pogosto uporablja  izraz, da je planšarica "stopila mleko".  Vsaj pri nas je to pomenilo, ogreti skoraj do vretja in potem "spodliti", t.j. odliti izpod smetanastega pokrova.

Domnevam, da je  izraz nastal zato, ker se maščoba pri tem načinu delno stopi, priplava na vrh in se tam strdi.

 

 

PS: zanimivo, če v najdi.si vptipkate "topljena smetana", bo kar nekaj zadetkov, še celo iz naše Kulinarike

Cila

oliva  

član od: 21.3.2005

sporočila: 312

21. dec 2008 16:56

Ali je to škrlupec.? Tako mi rečemo smetani, ki se nabere na kuhanem mleku. oliva

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17786

21. dec 2008 17:32

Ja, oliva, a si iz Belokrajnka? Imam eno kuharco iz Nejaca, se mi zdi....od tam poznam ta izraz.

rimljanka - zasebno mnenje

oliva  

član od: 21.3.2005

sporočila: 312

21. dec 2008 19:47

Rimljanka, tako je, čeprav sem trenutno drugje. oliva

cezar  

član od: 31.12.2005

sporočila: 1

17. jan 2011 12:06

Jaz poznam naslednje vrste smetane iz nepredelanega mleka, vedno mislim domače mleko od kmeta ali iz mlekomata: KISLA SMETANA - ki se jo pobere, ko surovo mleko skisa. SLADKA SMETANA - ki se jo pobere iz ohlajenega mleka. Največ jo dobimo, če damo mleko za 1 dan v hladilnik. Takšno lahko uporabljamo za peciva, pire krompir, ..., otroci jo imajo radi tudi na kruhu in potreseno s sladkorjem. Ali pa jo predelam v MASLO, kjer jo stepamo tako dolgo, da se izloči tekočina, na vilicah pa ostane maščoba - maslo. Smetano tudi topim, ker ima takšna TOPLJENA SMETANA izredno prijeten vonj in okus. Pobrano sladko smetano na rahlem ognju kuham toliko časa, da se zgosti in dobi rumeno - drap barvo. Lahko jo uporabljate za štruklje, potice, za zabelo čez žgance ali zelenjavo... Rok uporabnosti vseh naštetih izdelkov je seveda kratek, ker ne vsebujejo konzervansov. Ne poskušajte to delati iz kupljenega predelanega mleka, ker takšne smetane ne morate dobiti oz. jo je zelo malo in tudi okusa ni pravega. Tako kot pri vseh stvareh, je tudi tu več izrazov za isto zadevo. cezar

kafetarca  

član od: 30.9.2009

sporočila: 277

17. jan 2011 19:03

Na Dolenjskem poznamo še domačo "pregreto smetano", ki ji ponekod drugod pravite "žemeljšak", nekaj na to temo je bilo govora tukaj ... klik Moževa stara mama jo izdeluje tradicionalno v krušni peči Moja stara mama običajno hrani kakšen kozarec tega "bogastva" v skrinji, le za ta' boljše ta' praznične potice kafetarca Sovica Oka

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?malaga
malo za hecsijasaja
MOJ vrtrdkapica
Kaj danes za zajtrkjohana
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti