Moj vrt

malaga  

član od: 1.6.2011

sporočila: 800

17. jun 2023 20:49

Včeraj zjutraj sem vstala bolj zgodaj, da bi v vrtu okopala fižol, pa so mi ga  srne polovico grede zmazale, poleg pa še 21 srčkov sadik posavke, ki sem jo posadila prejšnji teden. Sem ga še enkrat posadila, za solato bom pa še počakala, mogoče se bo obrasla. 

malaga

Anemiilat  

član od: 7.9.2016

sporočila: 2395

18. jun 2023 5:40

Malaga, ko so meni srne nagajale v vrtu, sem fižol, sicer nizek, pokrila z protitočno mrežo. Je pomagalo.

So pa hecne, počakajo da solata naredi glave, potem pa navalijo.

Mene pa jezijo bramorji. Tega vraga imam ogromnooo.

Anemiilat

Anemiilat  

član od: 7.9.2016

sporočila: 2395

25. jun 2023 19:42

Evo, pa so mi srne pojedle grah! Ne morem verjet. Čez ograjo so skočile.  Prav odščipnile so stroke.

Sem šla z dolgim nosom in prazno skledo z vrta.

Zdj fižola še niso zagledale. 

Anemiilat

johana  

član od: 5.3.2014

sporočila: 12635

25. jun 2023 23:24

Anemiilat je napisal/a:

Evo, pa so mi srne pojedle grah! Ne morem verjet. Čez ograjo so skočile.  Prav odščipnile so stroke.

Sem šla z dolgim nosom in prazno skledo z vrta.

Zdj fižola še niso zagledale. 

Anemiilat

če ne uniči narava, pa požrejo živali, meni tudi rine. Sem pa bila prejšnji teden malo bolše volje na njivi. Čeprav je naredil nekaj krtin na solati in radiču, je še vedno dovolj gosta, upam, da tako tudi ostane. Mi je pa po drugem sejanju, prišel ven iz zemlje ves fižol in vse , da pa o plevelu ne govorim. Sem plela en dan več ur, pa sem sigurna, da bo jutri zopet veliko plevela, ker bo zrastel tisti majhen. Prvi fižol sem že usula, drugega pa bom verjetno tudi kmalu, bomo videli, kakšno bo vreme, ta teden je napovedan zopet . Peteršilj je tudi zelo lep, tudi kar lepo rastejo. Me prav zanima, če je bila na njivi tudi toča. Se rajši ne bom prav nič veselila letošnjega pridelka, ker je možno še čisto vse, od vremena, pa tudi od , kako daleč bo še nadaljeval s potjo. Kar se tiče srn, do sedaj, ampak nikoli ne reci nikoli, mi v petih letih, od kar imam njivo, še niso prišle na pogostitev. Čeprav je zraven gozdiček, sem jih že velikokrat videla, pa jelen se je oglašal čisto blizu, tudi zajce sem že videla. Je pa zraven njive na eni strani električni pastir, ker se pasejo in konji. Mogoče to pomaga, na drugi strani njive, pa so že od ne vem kdaj, postavljene visoke skale, ker je spodaj kraški svet. Videla sem že tiste velike, oranžne, zelo, zelo nagravžne , za katere poskrbi mož, meni se tako gabijo, da jih videti ne morem. Se je pa že 2x zgodilo, lani in predlani, da je sosedu, ki pase brez pastirja, ušla in seveda, točno na mojo njivo. Nič ni pojedla, potacala pa veliko, sem bila kar zelo , ni bila kriva , pač pa lastnik.  

"Prijazne besede so lahko kratke in preproste, njihov odmev pa je neskončen"(Mati Terezija)

eta  

član od: 27.3.2008

sporočila: 406

26. jun 2023 14:37

Zanima me, če česen poležete nekaj časa pred spravilom? Ga lahko pospravim brez tega? Napovedujejo dež za dneve, ko bi ga naj pobrala in ne bo časa za poleganje... 

eta

Trixi  

član od: 23.9.2003

sporočila: 15147

26. jun 2023 17:12

Jaz ga nisem. Pustila sem stebla cca 20cm  in shranila v gajbice. Ga že sušim par dni. To je nasvet moje mame. Pravi, če se odreže nad glavicami zgnije.

Ponavadi sem zamudila rok pobiranja in ko je bil en teden na dežju je začel plesneti.

Kjer je volja, tam je pot. Trixi

eta  

član od: 27.3.2008

sporočila: 406

26. jun 2023 22:22

Hvala za nasvet. Tega se tudi sama bojim. Letos je sicer malo rjast, ne ves, ampak vseeno lep. Res bi bilo škoda, da ga na koncu dež uniči... 

eta

malaga  

član od: 1.6.2011

sporočila: 800

26. jun 2023 23:26

Letos nimam sreče s solato. Najprej je bil dež in je bila zemlja mokra, da nismo mogli preštihati. Ko nam je končno uspelo in sem posadila solato, so mi strune uničile nekaj sadik, tako da sem manjkajoče sadike nadomestila. Sem dala rezine krompirja v zemljo, je bil mir. Nato so prišle srne in pojedle srčke, ravno so se solate obrasle, so znova prišle srne in spet požrle. Sedaj bom vse potegnila ven, nasadila endivijo in radič, pokrila z močnejšo mrežo kot lani, ker so lansko ponekod zgrizle. Je pa letos drugače kot lani. Lani so srne vrt napadle šele jeseni.

 

 

malaga

malaga  

član od: 1.6.2011

sporočila: 800

1. jul 2023 21:40

Sosedi je srna sredi dneva pojedla štiri glave solate. Sem jo prepozno zagledala, da bi jo spodila. Vrt ima v kotu , z dveh strani nasajeno grmovje, da ne dela sence, pa je vseeno našla pot do solate. Pametna. Johana, je zadnjič tebi toča kaj uničila vrt? 

 

malaga

johana  

član od: 5.3.2014

sporočila: 12635

2. jul 2023 13:55

malaga je napisal/a:

Sosedi je srna sredi dneva pojedla štiri glave solate. Sem jo prepozno zagledala, da bi jo spodila. Vrt ima v kotu , z dveh strani nasajeno grmovje, da ne dela sence, pa je vseeno našla pot do solate. Pametna. Johana, je zadnjič tebi toča kaj uničila vrt? 

 

malaga

  Malaga, ne, hvala Bogu, toča mi ni nič uničila, ker imam njivo v drugem kraju, edino mlada mešana solata je pa čisto zbita, verjetno jo bom vso pobrala, kar jo je še ostalo, če sploh in posejala mešanico radiča, ki se seje sedaj, za prezimovanje.

"Prijazne besede so lahko kratke in preproste, njihov odmev pa je neskončen"(Mati Terezija)

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?johana
malo za hecmišzmoke
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti