Moj vrt

Anemiilat  

član od: 7.9.2016

sporočila: 2396

25. maj 2023 19:19

Evo, zdj sem pa jaz tudi skoraj vse spravila v zemljo.veliko fižola, papriko, paradižnik, bučke, korenje,rdečo peeo....Zdaj moram pa rešit še del vrta iz plevela. 

 

Anemiilat

Trixi  

član od: 23.9.2003

sporočila: 15159

25. maj 2023 21:23

Jaz sem letos konec marca posadila čebulo, zgodnje zelje, brokoli, cvetačo, grah, solato, šalotko. Aprila korenje in peteršilj in od njih ni pikice sledi. Po prvemu maju sem zasadila por, zeleno, kolerabice in  nizki fižol različnih sort.   V zadnjemu tednu paradižnik, paprike, feferone, še eno gredico nizkega fižola, tagetas, kumare, bučke, melancane, okro. Imam namen še semena sončnic, sladki grah, še enkrat korenje.. počasi še...

Kjer je volja, tam je pot. Trixi

malaga  

član od: 1.6.2011

sporočila: 806

25. maj 2023 21:43

Pri nas šele sedaj vse sadimo. Prej ni imelo smisla, ker je bilo premrzlo.

malaga

johana  

član od: 5.3.2014

sporočila: 12653

25. maj 2023 21:52

  Najrajši bi se zjokala ob pogledu na mojo njivo trenutno, ali sem prekmalu sadila in sejala, verjetno, ne vem, pred dežjem, ki je potem  14 dni močil zemljo, pa tudi skoraj, da ga ni. Peteršilj mi je res kar hitro prišel iz zemlje, našla sem mogoče 10 tri fižolčke, nobenih , edino, kar raste je mešanica solat in mešanica radiča. Včeraj smo  zopet imeli veliko dežja.  Bom še počakala 14 dni, ker je zopet naslednji teden napovedan , če bo vsaj do sredine junija kaj prišlo iz zemlje, drugače bom morala ponovno saditi, ne vem. Verjetno mi je seme zgnilo v zemlji.  Ampak, ko se pogovarjam s sosedami, nekatere sploh še niso skoraj nič sadile, ker je zemlja absolutno premokra in čisto zbita. Menda je letos leto kebra in to pomeni slabo. Še dobro, da sem imela lani super pridelek in smo se res najedli stročjega fižola , . Letos se tega ne nadejam, žal. Ampak kaj naj rečejo tisti, ki od tega živijo, kmetje se že bojijo, kaj bo s , če bo še naprej toliko dežja, bo verjetno veliko gnilega.

"Prijazne besede so lahko kratke in preproste, njihov odmev pa je neskončen"(Mati Terezija)

Anemiilat  

član od: 7.9.2016

sporočila: 2396

26. maj 2023 11:45

Johana, nizek oz. nasploh fižol hitro vzklije. Še enkrat ga posadi. 

 

Anemiilat

Trixi  

član od: 23.9.2003

sporočila: 15159

26. maj 2023 16:42

Johana, napoved vremena je ugodna. Sončno bo, tu in tam kakšna nevihta, ampak zelo malo padavin.

Meni je nizki fiźol, ki sem ga sadila 9/10.5 kar lepo vzklil. Drugo rundo sem 2 dni nazaj. Letos so dejavni polži, ki se zarijejo v zemljo in vse pomalcajo, kar jim pride na poti. Vsako solato, ki jo odrežem je pod njo kakšen polž. 
Bom malo poslikala popoldne.

Kjer je volja, tam je pot. Trixi

johana  

član od: 5.3.2014

sporočila: 12653

26. maj 2023 23:06

Hvala, bom videla, kaj bo prihodnji teden novega.

"Prijazne besede so lahko kratke in preproste, njihov odmev pa je neskončen"(Mati Terezija)

eta  

član od: 27.3.2008

sporočila: 408

28. maj 2023 9:53

Moja zemlja je tako zbita, da se fižolčki prelomijo preden se uspejo dokončno vzravnatinekaj sem jih uspela rešiti z dvakrat dnevnim zalivanjem, da sem malo zrahljala zgornjo zaskorjeno plast, ostale bom danes ponovno zasadila...sem pa zelo nesrečna glede čebulne muhe. Čebula je bila pokrita, krasna, v tem tednu sem pa opazila spremembe na listih... Joooj...Kaj naredite z napadeno čebulo? Jo pustite, da dozori in jo potem porabite čimprej, ali mi bo že na vrtu zgnila? 

eta

Trixi  

član od: 23.9.2003

sporočila: 15159

1. jun 2023 18:19

Jaz nisem pulila prizadete čebule.

Pri temi kosilo je bilo govora o krtih. Krti rahljajo zemljo in pripravljajo rove za voluharje.Sem imela v vseh teh letih veliko težav z njimi. Da ne omenjam bramorjev. 

Že tretje leto ne gnojim več s konjskim gnojem ( briketi) in se je število škodljivcev bistveno zmanjšalo. Uporabljam kompost in bio pripravke in nekaj termično obdelanega kokošjega gnojila, ki je dovoljen za ekološko pridelavo. Mi pa še delajo težavo bramorji, ki jejo mlade koreninice, kakor opisuješ johana. 

Drugače sem letos 3/4 vrta prekopala s tornadico. Sproti sem odstranjevala strune, ki tudi jedo koreninice solat. 

Zaenkrat sem zadovoljna, kljub invaziji polžev. Čakam, da ob vrtu pokosijo travnik, saj je tam skladišče škodljivcev. 

Aha, sem obljubila slikice. Grem poslikat😃

Kjer je volja, tam je pot. Trixi

malaga  

član od: 1.6.2011

sporočila: 806

1. jun 2023 19:44

Johana, nič še ni prepozno, ti kar ponovno posadi. Jaz sem šele ta teden posadila zunaj bučke, fižol, kumare, solato. V rastlinjaku lepo rastejo paradižniki,  paprike, čiliji. Soseda mi je pravila, da so nekaj let nazaj krompir posadili šele 10.  junija in da je bila super letina, čeprav malo kasneje. 

malaga

Sporočilo je spremenil(a) malaga dne 1. jun 2023 19:46

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?johana
malo za hecsijasaja
MOJ vrtrdkapica
Kaj danes za zajtrkjohana
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti