
Bovla po kitajsko
Ti je sicer že Ežoj lepo povedal, dodala bi le, da odreži tudi steblo do stranskega lista, če ga olupiš je prav tako užitno in okusno kot cvet. Stranskih pa jaz nikoli ne režem proč, jih pustim da zrastejo do normalne velikosti in potem pripravim kot tiste na centralnem listu.
Če bi rada jedla cele artičoke, si posadi nekaj sadik tako imenovane istrske divje sorte, ta nastavi ogromno popkov, ki jih obtrguješ ko so še majhni in pripraviš kar cele.
Kar se tiče sezone obiranja, je pri nas v glavnem že mimo, verjetno pa se zna na celini zavleči do jeseni.
nolabuča, ponnovno posadi kumare, pa bioš imela kasneje mlade, zdrave, ko bodoprbve plesni napadle. Je pa prejšnji teden kumare, buče, papriko, paradižnik, melnacane,...zeblo......................tudi zato so lahko malo rumene......
Mene pa zanima, na kak način preprečujete oz. zdravite paradižnik, ko "zbolijo" plodovi. letos sem prav šokirana, ker mi je nekaj, sicer lepih, debelih zelenih plodov že začelo "gniti" (saj verjetno poznate - spodnji del ploda postane rjav in nekako med gnilobo in olesenelostjo). Presenečena sem, ker sem to bolezen doslej opažala šele v pozni jeseni, ko so se rastline že začele sušiti oz. jih je "opalil" prvi mraz, pa je tistih nekaj zadnjih plodov ostalo takih, kot bi jih nekdo pomočil v rjavo barvo do polovice. Seveda smo vsako jesen vse odslužene rastline odstranili z vrta in zažgali.
Glede na opisano tukaj:
http://www.pinus-tki.si/sl/Bolezni_23/ nisem prepričana, da gre pri meni za paradižnikovo plesen, saj po listih (še)ni zaznati nobenih sprememb. Če pa je ... pa tudi ne bi bilo nič čudno na tole naše tropsko poletje (20 - 25 stopinj in dež vsake dve uri in to na našem "sušnem" Krasu)![]()
Hoooočem pravo poletje (no, ja so pa bučke, solata in vse ostalo toliko bolj zadovoljne)!
mamaF, ko so meni enkrat plodovi postali taki (vedno šele proti jeseni), jim ni bilo več rešitve - ostale (sosednje) sem čimprej potrgala in postila, da so dozoreli v hiši (če jim ni veliko manjkalo, zelenih pač ne moreš trgati).
Mi je bilo pa rečeno, da do tega pojava (nekaj med gnitjem in olesenelostjo) pride, kadar so rastline preveč izpostavljene mokroti in vlagi (če jih npr. zalivaš od zgoraj namesto pri tleh) - če nimaš pokritih, tale dež potem vse pojasni - pa tudi vlage je sedaj toliko v zraku, da jih že ne moreš zaščititi pred njo.
Če se motim, naj me Rimljanka popravi, prosim.
Hvala, Tulka, saj se tudi meni dozdeva, da je ta nadloga glivična - in v letošnjem poletju, ko še niti zares zalivati ni bilo potrebno, nepravilno zalivanje seveda ni vzrok. Dež na dež, pa toplota - pa je ... več kot super ugodne razmere za glivice
.
Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.
Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.
| Kaj jutri za kosilo? | Dragička |
| malo za hec | sijasaja |
| MOJ vrt | rimljanka |
| Kaj danes za zajtrk | johana |
| Ločevanje živil 90. dni - 5. del | dočka |

Bovla po kitajsko

Grillita s čevapčiči na BBQ in grški način