Mečke

Tanča  

član od: 22.8.2002

sporočila: 15

tema odprta - 14. okt 2008 13:50 | ogledi: 2.866 | odgovori: 20

Pzdravljene,

hčera mora za domačo nalogo napisati pomen besede mečke.

Sem malo posrfala po internetu, vendar ne najdem pametne razlage.

Tema pogovora je kruh, tako da mora biti nekaj v povezavi s "starim" načinom peke kruha. Ali mi lahko katera pomaga?

Hvala!

tinča  

član od: 29.1.2004

sporočila: 91

14. okt 2008 13:59

Hojla! Jaz vem za NEČKE. Če vtipkaš na netu to, ti pokaže kaj je to. To je večja lesena "posoda" za mesenje testa. Ja, je v zvezi s starim načinom peke kruha.

Vendelina jr.  

član od: 17.5.2006

sporočila: 9217

14. okt 2008 14:16

Čakaj, a je učiteljica rekla otrokom:" Otroci, napišite domačo nalogo, v kateri boste razložili pomen besede nečke, to je nekaj v zvezi s staro peko kruha, ostalo dobite na internetu, če pa ne znate, vprašajte starše, pa naj oni iščejo,"......hočem reči, da z veliko mero verjetnosti trdim, da je učiteljica vendarle malo več povedala o temi in da je dala malo več usmeritev, da pa so otroci po sistemu "kako ušlo - tako izašlo" preslišali ostale spremljevalne informacije. Če ni bilo tako, se otrokom opravičujem. In imaš ti vso pravico, da se pritožiš v šoli zoper tak način nalaganja obveznosti. Če pa je bilo bolj tako, da so otroci malo preslišali, potem imajo pa naslednje možnosti: - malo pokličejo sošolce, za katere menijo, da so si vsaj kaj zapisali o nalogi - pokličejo učiteljico in jo vprašajo, kako naj naredijo nalogo, ker so se zmedli (se bodo vsaj naučili, da ni nič narobe, če človek vpraša, narobe je, če NE vpraša še enkrat in hkrati prelaga svojo obveznost na koga drugega) - iščejo podatke po ključnih besedah in se vsaj naučijo iskati. Če mečka ne prime dobro, ker je prava beseda NEČKE, še vedno obstajajo lepe alternativne variante, na primer "peka kruha". Gugl to kombinacijo razume (ni nobenega Absolut zasrala). Tega, da otroci ne povežejo peke kruha z idejo ključne besede - tega pa, žal ne morem kupiti. Otroci znajo poiskati čuda in pol na internetu, zlasti tista čuda, za katera bi bilo bolje, da jih ne bi našli. Pa naj ta talent uporabijo še za iskanje uporabnih informacij. Kot vidiš, v teh možnostih NI omenjene možnosti, po kateri mama dela domačo nalogo. Ker, če razumeme prav, ti si šolo z zahtevnostno stopnjo, ki jo sedaj opravlja hči, že naredila. In ne vidim dobrega razloga, da bi jo delala še enkrat. In to tudi lepo razloži svojemu otroku. Sicer se bo malo bunila, ali bože moj. Bo treba pač živeti tudi s tem. Ker, če se otrok nauči v šoli tudi tega, da VPRAŠA, če mu kaj ni jasno (pa magari je vsem ostalim že vse jasno....), pa če nima izkušnje, ko mora sam iskati informacije (vključujoč ves stres in strah za primer če iskanje informacij ne bo uspešno), skratka, če nima stalne izkušnje odgovornosti za svoja dejanja in odgovornosti za sedenje na ušesih ..... bo obstal na stanju socialne inteligence otroka še pri 25-ih, 30-ih letih. In to bo frustrirajoče tako za mlade ljudi, ki jih noben ne bo jeaml resno in ki ne bodo zmogli nič samostojnega in bodo posledično zaradi tega odleteli iz poklicnega življenja kot "knofi iz gat" kot tudi za njihove starše, ki bodo že v penziji, pa bodo še vedno hodili prosit za njihove boljše ocene po faksih (kar se dogaja) in za prijazen pristop do svojih trideset let starih otrok k delodajalcem (kar se je, žal, začelo dogajati). Definitivno bolj frustrirajoče kot slabše narejena domača naloga. Vendelina jr.

anaeva  

član od: 14.11.2007

sporočila: 1742

14. okt 2008 14:17

mislim,da je pravilno nečke to je podolgovata posoda,z ovalni dnom,ponavadi iz bukovega lesa v njem so gospodinje mesile kruh http://www.umetnostna-obrt.com/2030-kneadingtrough- anaeva Sporočilo je spremenil(a) anaeva dne 14. okt 2008 14:19:08

elaphus  

član od: 27.9.2002

sporočila: 6945

14. okt 2008 14:28

Hja, tisti iz "pedeset i neke..." in nekaj let kasneje seveda nečke poznamo, če ne po drugem, pa po tem, da jih je Tito vzel namesto sank, jih preklal in ga je mama fino nalomila potem doma. Na, zdaj pa Tita ni več, pa tudi mame ne vejo, da pri peki hruha na starinski način obstaja nekaj, čemur se reče "nečke" (čeprav jih vidiš v vsaki stari hiši, spremenjeni v muzej, najsi bo Prešernova, Jalnova, Finžgarjeva ali pač katerakoli druga).

"Mečka" je pa južno od Kolpe "medvedka", če se ne motim in, če se nekdo nekam zazija, kamor se naj ne bi, ga fino podražijo:" Jel mečka igra????"

LP

cervus

Sporočilo je spremenil(a) elaphus dne 14. okt 2008 14:28:44

frina  

član od: 8.5.2005

sporočila: 3472

14. okt 2008 14:37

Elfi, pobrala si mi vse besede in asociacije. Kot smo rekli "pedeset i neke". ( Lej, no, kako smo mi celo uglasbeno skupna generacija).

Se pa spomnim, da sem sodelovala pri iskanju razcepke. Otroc pa itak sedijo na ušesih, saj ti tudi jaz nisem vedno zapomnila vsega.

F r i n a

frina  

član od: 8.5.2005

sporočila: 3472

14. okt 2008 14:38

Aja, pa pred več kot 20 leti je bilo treba narisat okarino. Kot ilustracijo eni pesmici.

F r i n a

Vendelina jr.  

član od: 17.5.2006

sporočila: 9217

14. okt 2008 14:52

elaphus je napisal/a:

>

"Mečka" je pa južno od Kolpe "medvedka", če se ne motim in, če se nekdo nekam zazija, kamor se naj ne bi, ga fino podražijo:" Jel mečka igra????"

LP

cervus

Sporočilo je spremenil(a) elaphus dne 14. okt 2008 14:28:44
Mečka je v BG žargonu mercedes.... Vendelina jr.

Tanča  

član od: 22.8.2002

sporočila: 15

14. okt 2008 16:26

Hvala vam vsem za odgovore - so pa res nečke Vendelina jr. drugače pa nisem spraševala za nasvet o vzgoji mojega otroka ampak samo za razlago besede... Lp!

Vendelina jr.  

član od: 17.5.2006

sporočila: 9217

14. okt 2008 16:35

Glej, navadi se, da če kaj vprašaš, utegneš slišati tudi odgovore, ki jih morda nisi želela slišati. Vendelina jr.

Tanča  

član od: 22.8.2002

sporočila: 15

14. okt 2008 16:47

Mogoče tudi tebi nasvet - odgovarjaj kar kdo sprašuje!

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Trixi
malo za hecsijasaja
MOJ vrtrdkapica
Kaj danes za zajtrkjohana
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti