Krst

barbyslo  

član od: 3.1.2008

sporočila: 165

28. sep 2008 9:10

Zakaj se pri krščanskih obredih vedno bolj pogosto kupuje razkošna darila? Na razumem .....naj bi ta vera zagovarjala skromnost.. Aja, skromnost za ostale. ,,Jaz pijem vino, zate bo voda dovolj dobra zahvali se bogu zanjo , odpuščam ti ....,, Vse se mi zdi, da je preraslo v grabežljivost, sprenevedanje in lakomnost. Zakaj darila? Obolevam ko razmišljam o ljudeh ki razsipno kupujejo blazna darila ob pristopu v božje sfere. Od tega pa imajo duhovniki največ. Plačuješ mu da naklada. V življenju ti kasneje pomagajo tako, da ti odpuščajo grehe .....Reveži postajajo bolj revni, ker jim podarjajo še tisto malo kar imajo...Oni pa bogatijo na račun nevednih, zavedenih na račun nebeškega posmrtnega življenja.....Ki ga bodimo realni, ni. Vsak pristop h kakršni koli skupnosti, ki časti božanstva je znak omejenosti ljudi in vzpodbuja čredni sindrom, za lažjo manipulacijo.... Moje osebno mnenje . barbyslo

magnolija  

član od: 16.4.2006

sporočila: 688

28. sep 2008 9:24

Pa saj pri krstu se ne kupi darila duhovniku, ampak otroku barbyslo. In kaj ima duhovnik od tega, če jaz svoji nečakinji kupim magari avto? In ta silna rzskošna darila so tudi nekakšna fama. V naši družini niso bila nikoli takšna, pa mislim, da v večini ostalih tudi ne. Seveda pa se o velikih darilih bolj govori kot o skromnih. Pri nas za krst kupimo približno tako, kot recimo ob rojstvu (tudi zato, ker je za otroke bratrancev in sestričen krst prva takšna priložnost, ko jih lahko naša družina obdari, ker nas je preveč, da bi po rojstvu vsi drli na obisk k mladi družinici.) Lepo nedeljo magnolija

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17786

28. sep 2008 10:34

barbyslo je napisal/a:
Vsak pristop h kakršni koli skupnosti, ki časti božanstva je znak omejenosti ljudi in vzpodbuja čredni sindrom, za lažjo manipulacijo...barbyslo

 

Najprej o vsebini zgornjega citata: s to izjavo si postavila VSE naše prednike, kjerkoli na Zemlji, vse človeštvo za mnogo, mnogo generacij nazaj, vse tja do takrat, ko je človek to pravzaprav (tudi zaradi tega, ker je  veroval....) postal. Kdo si, da si upaš tako vehementno soditi o tem?

Enako velja za tisti stavek....(citiram: zavedenih na račun nebeškega posmrtnega življenja.....Ki ga bodimo realni, ni. (konec citata). Ti imaš pravico do takega mnenja, kdo drug pa dso naprotnega. Tako je, če verjameš ali ne.

Očitno nisi niti malo poučena o tem in sodiš na podlagi ne vem česa. pri cerkvenih obredih (krst, prvo obhajilo, birma, sklenitev zakonske zveze, zlata....poroka, maziljenje....) seveda duhovniku, ki vodi obred, prav nobenih daril ne daješ. če komu kaj daš, je to pač tvoja volja. Ker, ko greš kam na obisk, menda tudi (če se ti tako zdi), kakšno darilo daš.

Tu pa teče pogovor o tem, kaj naj nekdo podari OTROKU, ki bo krščen.

Malo bolj natančno branje in razumevanje ne bo škodilo.

 

rimljanka - zasebno mnenje

barbyslo  

član od: 3.1.2008

sporočila: 165

28. sep 2008 11:43

Sem razumela, da je govor o darilu za krst. Duhovnikom se za vse obrede, po mojih izkušnjah vedno kaj da.To je nenapisano pravilo ali že kar jasno povedano.. Včasih je bilo malo drugače, danes povsod vlada denar. Cerkev je postala dobro stoječe podjetje. Kako je prišla do vsega premoženja? A le z dobrimi ljudmi ki so jim podarjali ? Drugače je v zgodovini človeštva vera zanetila marsikatero vojno, ki je v nasprotju z načeli, katero jo tako tudi marsikatera zagovarja.To vsi predobro vemo. Vsak se sam odloča kako bo živel in v kaj bo verjel. Vsaka debata ima lahko več strani. Kakorkoli že, imajo danes v veliki večini otroci vsega preveč..Mali dojenček potrebuje v glavnem ljubezen in toplino. Toplo sobico in ljudi kateri ga imajo radi. To je bistveno. Ko zraste se želje povečajo. Tisto kar si res želi in si zasluži naj dobi. Ne potrebuje nepotrebne navlake. Še vedno pa mislim, da veliki verski shodi z čaščenjem, niso pomebni za osebnostno rast v dobrega človeka. Veselimo se vsakega trenutka energije ljubezni, ki nam edina lahko prinese srečo. Lep dan še naprej! barbyslo

jade  

član od: 11.11.2004

sporočila: 6303

28. sep 2008 12:20

 Pa samo vprašala je, kaj se kupi za krst.

angie.orhideja  

član od: 14.7.2008

sporočila: 866

28. sep 2008 12:35

srcektorta...ne vem, zakaj bi ti morala nekaj kupiti za svojega bratca, saj nisi botra. Si njegova sestra in najlepše darilo mu boš dala s tem, da ga boš še naprej imela rada ( verjamem, da ga imaš tudi sedaj zeeelo rada). Želim vam lep krst in vse lepo tvojemu bratcu... angie

tulka  

član od: 9.8.2008

sporočila: 2960

28. sep 2008 17:50

Upam, da ta tema ne bo postala bojišče med tistimi, ki bodo slepo udrihali po Cerkvi kot instituciji, ter ostalimi, ki se bodo (bomo) počutili prizadeti... Zgolj za info: nama duhovnik za obred Sv. zakona ni nič računal, niti hotel vzeti nobenega denarja. Isto je bilo pri krstu, pa je šlo za drugega duhovnika in drugo cerkev. Je pa pač tako, da vsaka riba pri glavi smrdi. Krščanska vera nas med drugim uči, da vsak odgovarja za lastna dejanja. Ne glede na to, koliko bogastva si kopičijo tisti na vrhu, zame je pomembno le to, kaj počnem jaz in kakšne vrednote bom s svojim zgledom predala svojim otrokom, da bodo čim boljši (soljudje, ne le kristjani). tulka

matilda  

član od: 16.8.2006

sporočila: 1981

28. sep 2008 18:30

tulka je napisal/a:
Upam, da ta tema ne bo postala bojišče med tistimi, ki bodo slepo udrihali po Cerkvi kot instituciji, ter ostalimi, ki se bodo (bomo) počutili prizadeti... tulka
Jaz tudi močno upam... Upam, da bo moderatorka imela to temo "na očesu" in jo zaklenila, če bo prišlo do tega. Sicer pa kar se vprašanja tiče - jaz (z mojo družino) sem nečaku kupila eno malo večjo didaktično igračo, pa še nekaj peciva sem napekla. Glede na to, da pri nas nismo verni, se mi ni zdelo, da bi mogla kupovati neke hudo simbolične stvari za velik denar. Mislim, da je lepo, če se kaj nese, pač neka malenkost, lahko se ponudiš, da narediš torto al kaj spečeš. matilda

RadaJem  

član od: 12.6.2006

sporočila: 1338

28. sep 2008 18:50

Glede darila svetujem kaj uporabnega, copatke ali kakšno toplo jopico, ali pa kakšno poučno igračko. Glede tistega spora pa razumem obe strani, ampak mislim da je bolje, če se o tem ne debatira preveč naglas, ker bo hitro kdo užaljen. Sama sem krščena, a ne hodim v cerkev (razen na poroke in pogrebe), in takole od zunaj je res videti, kot da je cerkev nekakšna banka. Na pogrebu mojega dedka je župnik naglas bral imena in zneske, koliko je kdo prispeval, potem je pa še s puščico pobiral denar od žalujočih. Bila sem pretresena in zgrožena, pa so mi tisti, ki redno hodijo v cerkev, povedali, da je to stalna praksa in da je bil obred sicer lep. Meni se je zdelo vse skupaj naravnost groteskno. Sto ljudi, sto čudi. Žaliti vernike pa tudi ni treba, posmrtno življenje gor ali dol, konec koncev obstajajo še bolj butaste oblike črednega nagona in manipulacije, kar pomislimo na to, kaj vse sodobni ljudje naredimo, da bi bili "moderni" in koliko denarja zapravimo za stvari, ki jih ne potrebujemo. Veliko je različnih stilov življenja in do njih moramo biti strpni, pa če se nam zdijo še tako "mimo". Vsakemu svoje, glavno je, da se imamo radi. RadaJem

Kristina  

član od: 13.1.2007

sporočila: 425

28. sep 2008 23:10

Bratcu je najbolje,da kupiš kaj kar bo prišlo prav.Ker vem,da čutiš da ne moreš priti kar praznih rok.Najboljše kakšno oblačilce- kak kompletek,copatke,dekico... Kar pa se tiče oderuštva cerkve,oziroma duhovnikov pa imam čisto svoje mnenje.Sem dala skozi že poroko;krst in obhajilo dveh otrok, pogreb,čaka me še birma in verjemite,da sem vsakokrat kar globoko segla v žep,da je bila župnikova puščica polna,pa ne samo jaz.Vendar pa je moj odnos do vere samo moj pa mi zato sploh niti ni potreben župnik s svojo puščico. Kristina Sporočilo je spremenil(a) Kristina dne 28. sep 2008 23:16:08

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?johana
malo za hecsijasaja
MOJ vrtrdkapica
Kaj danes za zajtrkjohana
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti