Koliko pulta?

Vendelina jr.  

član od: 17.5.2006

sporočila: 9217

3. sep 2008 11:34

Bide (le bidet) je en bedast francoski izum, ki izhaja še iz časov, ko je bilo blazno nečedno se z roko dotikati pri umivanju in so za to uporabljali tiste bedaste frotiraste krpe (bog ne daj, koža na kožo). Za zadnjo plat in zadeve med nogami je bila pa še krpa malo premalo in je bilo treba imeti še en dodaten medij (čeber vode), da se ne bi nečedne misli porodile in so zdizajnirali bide. Francozi s smislom za humor ga danes uvrščajo med najbolj bizarne izume, ki jih je ta nacija prispevala. Skratka, če hočeš gojiti bakterije vseh vrst (ki se nabirajo na tisti keramiki na bideju) in jih potem prenašati v reprodukitvne organe - potem kar... ali pa, če hočeš ubijati bakterije v bideju in zavoljo tega uporabljati agresivna čistila, ki se ne bodo dobro sprala in boste svoja mednožja v tem namakali, potem pa le.... Oljni robčki in tus so za rito najboljša stvar, za stopala sta pa tuš in lavor... Vendelina jr.

mamaF  

član od: 21.1.2008

sporočila: 3340

3. sep 2008 12:02

Bide smo tudi pri nas vgradili v kopalnico -ker je bil pač en odvečen že doma. Sicer ga ne bi. Glede na to, da se vsi vsakodnevno tuširamo, opravlja pri nas bide funkcijo zgolj občasnega nadomestka lavorja za noge, še večkrat pa odlagališča za oprane cunje, ki jih razvrščam kar pri pralnem stroju - ki je pač pol mtra stran. Skratka, vsaj pri nas bide svoje prave funkcije ne opravlja - vse opravimo pod tušem. Ga pa seveda čistim enako pogosto kot umivalnik, tuš kabino in ostalo. Že zaradi morebitnih glivic. Pa še o kuhinjskem pultu: po mojem mnenju je seveda v kuhinji VEČ boljše, vendar pa sami metri niso garancija za udobno delo. Bolj važna se mi zdi razporeditev posamenih delovnih con po pultu. Meni ustreza odlagalna površina levo in desno od umivalnega korita, pa tudi prazen prostor levo in desno od štedilnika. Odvisno je tudi, kako si se navajena gibati po kuhinji - si levičarka ali desničarka in podobno. Moj kuhinjski pult je zidan, po vrhu obložen s keramičnimi ploščicami - to se mi zdi praktično, ker lahko odlagam vroče lonce s štedilnika in pekače iz pečice neposredno nanj. Tudi čiščenje ni posebej zahtevno (nekateri se bojijo, da bi se v fugah med ploščicami nabirala nesnaga), če to počneš redno. Ker sva z možem delala sama, sva si lahko malo izmišljevala in sva šla že takrat na višino 95 cm - verjemi, za hrbet je to doooosti bolj "kamot". Sicer pa je v obliki črke L, na enem koncu se začne z električnim štedilnikom, nadaljuje z odlagalno površino do kota, nato štedilnik na drva (ki je poleti pokrit in služi za odlaganje), pa spet prazen pult, pa dvojno korito, pa še en odlagalni košček pulta. Enkrat, ko bomo veliki, bova zazidala pa še en "otok", da pridobim še malo prostora za posodo, pa za pomivalni stroj, ki ga zdaj nimam, oz. še več prostora za delo (zdaj precej uporabljam kuhinjsko mizo). mamaF - Mojca

Atina  

član od: 29.11.2004

sporočila: 3792

3. sep 2008 14:10

Hehe, Vendelina, zelo simpatičen opis bideja, sem se malo nasmejala. Sicer jaz pravega pomena bideja nisem nikoli razumela, doma ga nismo imeli, sedaj ga tudi nimamo. Tašča ga ima spodaj in prav tako ne služi pravemu pomenu (le otroka si tam lahko sama pereta roke, pri nas imamo pa nedrsljivo pručko in je tudi ok). Tako da jaz ga vsekakor ne bi imela. Mogoče bi ga uporabila kdaj za pranje nog (recimo ko prideš z njive), a isto opraviš v tuš kabini oz. kadi. Imava pa midva eno fajn pogruntavščino, ki kad spremeni v tuš kabino: mož ni hotel zavese (vse po vrsti so mu grde), tiste plastične "ograde" so pa bile vse zelo nepraktične. Potem sva (mislim da v Merkurju) naletela na eno dvižno plastično zadevo. Izgleda kot okno, ko je ne rabiš (se ne tuširaš), je dvignjena in jo lahko premikaš (nihajna), ko se pa tuširaš, jo spustiš dol na rob kadi. Je silno praktična. Ne vem pa, kje se (če sploh) zdaj dobi. Takrat so jo imeli samo v tej izvedbi. Atina

mamamia  

član od: 9.11.2004

sporočila: 15823

3. sep 2008 14:18

Če se le da, je fino, da pralni stroj ni v kopalnici. Jaz sem ga vrgla v klet v poseben prostor takoj, ko sem nehala s pranjem plenic in od takrat je kopalnica le kopalnica. Bide je sicer v njej, občasno si tam kdo sicer kaj umije (ali pa se polula, če je stranišče v tej kopalnici že zasedeno, pa se komu ne ljubi v nadstropje ali kam drugam v hiši na stranišče), v glavnem ga le čistim ali vanj odložim vsa čistila, ko pomivam tla v kopalnici. Skratka, če bi morala gledati na prostor, se raje odrečem bideju kot drugemu umivalniku ali WCju v isti kopalnici. Mamamia

mamamia

Vendelina jr.  

član od: 17.5.2006

sporočila: 9217

3. sep 2008 14:28

Atina, če hočeš še malo "medkuluturnega" dialoga - napredno uporabo bideja so pa potem prakticirali v javnih hišah (se tudi v Millerjevih delih to omenja) in sicer tisti bide s curkom navzgor, da je ženska, čim je njena stranka odšla, uporabila bide in je curek vode navzgor spral vse oziroma čim več sledi njene prejšnje stranke. Kar je bilo tudi eno redkih sredstev proti spolno prenosljivim boleznim in tudi kot kontracepcija se je obneslo... Tudi če boš kdaj spet gledala kultni Zadnji tango v Parizu, dogajanje je postavljeno v eno obskurnho hotelsko sobo - v tako, kjer računajo najem na uro - in tam tudi kraljuje bide.... Evo, čisto vsako kozlarijo se da tudi v en kuluturno umetniški kontekst postavitiv... Znam še nekaj bidejevskih, ampak so preveč veristične. Človek se res najhitreje nauči butastih stvari in najkasneje jih pozabi.... Vendelina jr.

Veri  

član od: 21.10.2004

sporočila: 4272

3. sep 2008 14:55

Idealno je čim več pulta, realno pa kolikor pač gre v kuhinjo:) Pulta je cca 1 kvadratni meter, po moje, samo je nepravilne oblike in se mi ne da točno izračunat - prej manj kot več. Poleg tega kot pult uporabljam tudi vrhnjo stran pomivalnega stroja. Pri nama je kuhinja v L, pri tem, da doberšen del zaseda jedilni kot (miza, klop in stoli). Omare in klop so bili že not, tako da nisva imela veliko izbire, vendar pa je zelo pametno nasnovana po mojem mnenju, tako da niti ne bi kaj dosti spreminjala (razen, da bi okno premaknila in ga povečala, če bi me ravno kdo vprašal oz. dovolil). Sicer pa je na eni stranici L ja od stene proti oknu: hladilnik, omara, korito, pomivalni stroj, štedilnik, v kotu je pult popolnoma nepravilne oblike (oče naredil, da paše not, ker takega ne moreš kupit), na drugi strani Lja je pa ozka omarica s posodo, na njej pa kraljujejo moji kuhinjski prijateljčki/pomagački/igračke/strojčki, kakor jih pač imenujete. Veri

nb  

član od: 29.11.2005

sporočila: 2339

3. sep 2008 18:03

V kuhinji seveda čim več pulta, če imaš prostor, jaz ga imam žal premalo. Kar se pa kopalnice tiče, bi pa opozorila na pisoar. Mi smo prenavljali kopalnico tik pred novim letom. Za tuš kabino smo rekli, da mora biti čim večja, odločili smo se za 90 x 120, dno je pozidano. Je super, brez problema se 2 tuširata naenkrat. Za bide se nismo odločili iz razlogov, ki ste jih navedle vse po vrsti. Blazno mi je pa žal, da se je sin spomnil tisti trenutek, ko je bilo ravno že prepozno na pisoar. Pri hiši so namreč trije moški. In to pravim, da je edina pomankljivost naše kopalnice. Nena http://www.moj-album.com/uredi/bena/11481476

nb  

član od: 29.11.2005

sporočila: 2339

3. sep 2008 18:21

Ja, pa še nekaj. Če je le možno, "špajzo" obdrži. Mi smo pred leti steno špajze podrli, da smo povečali kuhinjo, oz. je niti nismo, ker je takrat postala kuhinja tudi jedilnica in smo bili v to v bistvu prisiljeni. Pa sem jo ves čas zelo pogrešala. Zdaj sem se pa na račun špajze odpovedala WCju posebaj in ga prestavila v kopalnico. Nena http://www.moj-album.com/uredi/bena/11481476

spagon  

član od: 12.6.2007

sporočila: 1133

3. sep 2008 18:21

nb je napisal/a:
Kar se pa kopalnice tiče, bi pa opozorila na pisoar.
Ko bom velika ga bom imela.... ...no ne jaz, ampak moj ljubi. Se mi zdi zelo zelo praktičen. Znanec si ga je naredil kar sam in to iz velike lončene posode, ki jo je preoblikoval v pisoar. Imajo tak stil kopalnice, da neznansko paše not. saša

lesnik  

član od: 9.10.2006

sporočila: 294

3. sep 2008 19:42

Vse tiste, ki ne veste, kako bi uporabljale bide, naj vprašam: a se greste potem po vsaki veliki potrebi stuširat al kaj? Pri nas smo navajeni, da se umijemo v bideju. Pa ne da natankamo vodo notri in se potem namakamo v umazani vodi. Pod tekočo vodo, da ni bakterij. In smo ves čas čisti in se fajn počutimo. lesnik, http://lesnik.moj-album.com/

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Trixi
malo za hecanjica1998
MOJ vrtrdkapica
Kaj danes za zajtrkjohana
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti