Katera voda je najboljsa?

booris  

član od: 11.11.2004

sporočila: 315

9. jul 2009 22:23

Pred leti je moja družina obolevala za črevesnimi boleznimi (morda bolj blago rečeno težavami, nič smrtno resnega, a vendarle več kot odveč!). Klical sem na VOKO (Vodovod, kanalizacija), nisem dobil pametnega odgovora. Kako naj bi ga, saj je v tem času VOKA postavljala novo poslovno stavbo, nov računalniški sistem ipd., kar uporabniki njenih storitev še vedno plačujemo; vse dugo je bilo najbrž moteče, še najbolj siten uporabnik. A voda v Ljubljani ni nič boljša. Morda je na koncu koncev celo boljša kot ona v Pomurju, a bi se pri VOKI vseeno morali vprašati, zakaj toliko Ljubljančanov kupuje vodo v plastenkah! Po tem smo nekaj časa za pitje in kuho kupovali plastenke (težave s črevesjem so, glej no, čudežno izginile!), dokler ni prevladalo ekološko razmišljanje. Vsaka plastenka za svojo izdelavo potrebuje določeno energijo, zato tudi pri onesnaževanju okolja ni čisto nedolžna. Saj nekaj plastenk na teden na družino ni veliko, ampak če pogledaš v okviru mesta, države, sveta, se primeš za glavo!!! Tega se premalo zavedamo. Ali bo to sploh kdaj možno spremeniti?! Zdaj imamo dvojni sistem filtriranja in posebno pipico pri pomivalnem koritu, iz katere si točimo vodo za pitje, pranje sadja in zelenjave ter kuho. S tem smo povsem zadovoljni. Voda je filtrirana, čista in neoporečna, vsaj za takšno jo imamo, ker nam ne povzroča težav, ustrezno jamstvo in ateste pa je dal tudi izvajalec. In še to, investicija se je v primerjavi z nakupom plastenk povrnila v 15 mesecih! LP Boris booris

Migla  

član od: 16.6.2004

sporočila: 1892

10. jul 2009 22:10

Čestitam booris. Ekološko razmišlanje na pravem mestu.. Migla.

Roncolino  

član od: 26.3.2007

sporočila: 1464

11. jul 2009 21:28

Doma vodo iz pipe,imamo lasten izvir in ati samo na vsake toliko časa nese vodo na testiranje jaz pa v šolo v laboratorij,da jo sprobavam za gojišča ... Glede na to,da spijem ogromno vodo (3-4l ker sem enostavno ves čas žejna :() nosim flaško s sabo vspovsod in si jo tudi v šoli polnim kar iz pipe.Se pa spomnim iz osnovke,da je bilo izrecno prepovedano pitje iz pipe ker je bila voda neoporečna (čeprav jo domačini pijejo že precej dolgo časa in so v večini še vedno vsi živi) Od ustekleničenih mi je pa najbolša Costella. Sem pa navdušena na dukrepom v Avstraliji,kjer so ukinili ustekleničene vode.Za 1l ustekleničene vode se namreč porabi 3l vode ! Roncolino

Atina  

član od: 29.11.2004

sporočila: 3792

11. jul 2009 23:08

Roncolino je napisal/a:
.Se pa spomnim iz osnovke,da je bilo izrecno prepovedano pitje iz pipe ker je bila voda neoporečna (čeprav jo domačini pijejo že precej dolgo časa in so v večini še vedno vsi živi)Roncolino

Verjetno oporečna, če se je ni smelo piti ne? (veliko ljudi dela to napako, zato poudarjam).

Atina

tejkica  

član od: 10.3.2008

sporočila: 151

12. jul 2009 19:47

Jaz občasno kupim vodo z okusom, ponavadi, ko se kam odpravljam, drugače pa pijem vodo iz pipe. Sem pa pred kratkim dobila tole pismo in ko sem ga prebrala in se krepko zamislila, kaj počnemo.

 

Voda iz pipe in varstvo okolja-POMEMBNO!Mislim da boste naredili veliko dobrega zase in za tiste ki jim bosteposredovali ta mail in pa tudi za celo SLO. Tudi sam že vrsto let"propagiram" vodo iz pipe ker se z vodo ukvarjam že 10 let, sodelovalsem pri testiranjih kot radiestezist in točno vem da je voda iz pipeboljša od 90% ustekleničenih voda in vedno sveža. Seveda pridemo vsituacijo da moramo vodo tudi kupiti, da si jo pa kupujemo v lokalihali celo za domov pa res nima nobenega smisla.  Preberite poslano. LPPosredujem v skrbi za okolje. Voda iz pipe? Zakaj pa ne! EKO misel: Za liter vode četrt litra nafte? Ustekleničena voda je najpopularnejša pijača nasvetu, njena prodaja pa še vedno raste-zlasti prodaja pitne vode izplastenk. Očitno se je modni trend  v Slovenijo prenesel iz tujine,saj si ljudje želijo čiste, neoporečne in okusne vode. Za proizvajalcein trgovce je to seveda velik posel, zato ga tudi dobro reklamirajo. A z uporabo takšne vode se ustvarja vedno večokoljskih problemov, kot so ogromno odpadne plastične embalaže,izdelane iz nafte, predvsem pa velika poraba energije za proizvodnjo,ustekleničenje, shranjevanje, hlajenje in dostavo takšne vode. Pa začnimo z denarjem! Ustekleničena voda je v svetu kar 240 do 10 000krat dražja od vode iz pipe. Seveda stane polnjenje vode, proizvodnjain prevoz plastenk, zamaškov, nalepk, da ne omenjamo distribucijevode. Ne pozabimo da je voda zelo težka za prevoz. nedvomno stane tudizbiranje in predelava plastenk, čeprav je recikliranja premalo.Slovenci smo za trendovsko vodo pripravljeni plačati tudi do 1000.krat več, čeprav za njo velja enak pravilnik o kakovosti kot za vodoiz pipe. Kako je z kakovostjo vode iz plastenk? Kakovost pitne vode, in seveda tudi vode izplastenk, določa pravilnik o pitni vodi ( Ur. I. 19/2004). Pravilnikje dober in usklajen z evropskimi smernicami, drastično pa je zaostril

koncentracijo nekaterih škodljivih snovi, npr. pesticidov. Upravljavcuvodovoda nalaga vzpostavitev notranjega nadzora po sistemu spremljanjakakovosti od vodnega vira do pipe pri porabniku. Voda, ki priteče na pipo je sveža in bogata zkisikom, pri vodi iz plastenke pa gre lahko za postano vodo. Nekateriproizvajalci pijač imajo res srečo, saj so na svojih dvoriščih sredimest >odkrili< najbolj kakovostne vodne vire in postavili donosnepolnilnice. Le peščica med njimi prodaja pravo izvirsko vodo zboljšo kakovostjo na izviru. Težave so tudi, ko gre za primerjavokakovosti ustekleničene vode, saj iz etikete ni dovolj razvidno, zakakšno vodo točno gre. Označevanje kakovosti bi moralo biti jasnorazvidno in za potrošnika enostavno.

Večina vode je ustekleničena v steklenicah izpolietilentereftalata ali PET, ki za reciklažo ne zahteva velikekoličine energije in pri sežigu v ozračje ne izpušča klora. Vendar sežal tovrstne embalaže v svetovnem merilu reciklira vedno manj. Celo vrazvitem svetu manj kot četrtino. Neprijetna resnica je, da s pitjemvode iz plastenk po nepotrebnem ustvarjamo odpadke in obremenjujemonaše okolje. Glavni očitek o pitju vode iz plastenk pa gre naračun nerazumno velike porabe pretežno fosilne energije. Naslednještevilke so prav grozljive.. Za izdelavo tipične enolitrske plastenke,zamaška in ostalega pakiranja porabimo okrog 3.4  mega joulovenergije. Sodček nafte v sebi hrani okrog 6000 mega joulov energije,kar pomeni da iz enega sodčka nafte naredimo okrog 1760 enolitrskihplastenk. Če bi 2 milijona Slovencev vsak dan v letu popilole eno tako steklenico, pomeni to, da smo samo za vodo iz plastenkporabili ca. 415 000 sodčkov nafte. Tej količini nafte pa moramoprišteti še fosilna goriva, ki smo jih porabili, ko smo vodo polnili,prevažali, jo hladili najprej v trgovini in nato še v domačemhladilniku. Energija se porabi tudi, ko gre za komunalni odvozplastenk in njihovo morebitno recikliranje. Če bi želeli ponazoriti vso omenjeno energijo znafto, si predstavljajte, da vsakič, ko izpraznite litrsko plastenko,v njej porabite tudi četrt litra nafte. Si predstavljate, za kakšnekoličine nafte gre, ko začnemo operirati z globalnimi številkami? VZDA na primer ocenjujejo, da gre samo za vodo v plastenkah na leto 17milijonov sodčkov surove nafte. Za konec pa še najbolj ironično dejstvo, nakaterega malokdo pomisli. Za en liter ustekleničene vode soproizvajalci tekom delovnega procesa rabili kar tri litre vode, ki jebolj ali manj onesnažena končala kot odpadna voda. Menim, da zaključnikomentar ni potreben, še zlasti ne v Sloveniji, ki se (še) ponaša zzelo kakovostno pitno vodo. In to iz vodovodne pipe. Prof. dr. Lučka Kajfež Bogataj

tejkica

neznan uporabnik

14. jul 2009 19:17

Ne vem zakaj, a jaz ne verjamem, da je tole napisala prof.dr.Lučka Kajfež Bogataj..? japaja

Monika7  

član od: 22.8.2010

sporočila: 201

23. avg 2010 15:53

Čeprav sem nova na forumu, imam že nekaj znanja o vodi. In se moram strinjat z ljudmi, ki pravite, da je najboljša voda iz pipe. Ta je namreč brez vseh dodatkov in konzervansov pa kaj jaz vem kaj še vse not spravijo. Racionalno gledano: mene bi ceneje prišlo, če bi šla na Pohorje (ali pa kamorkoli pod gorovje) do izvira, si natočila v kanistre vodo in jo imela doma, kot pa kupovala v trgovini. Mestna voda pa mora biti (in tudi je) kontrolirana vsake nekaj časa (ne vem točno koliko po zakonu) kar pomeni da mora ustrezati kriterijem za pitnost. Post višje je boljše napisano. Če želimo varčevati z vodo, pa začnimo pri ustekleničenih vodah. Če kupimo eno steklenico in jo doma polnimo z vodo, je isti efekt. Za vodo z okusom, si pa jas kanem par kapljic limone v navadno vodo in voila! Voda ZA Lemon v domači kuhinji :) Meni je edino nerazumljiva stvar vrč za filtriranje vode. Zakaj se to uporablja? Kakšen je namen? Osebno bi ga priporočla zaposlenim v Radencih, kjer točijo izvirsko vodo v pitnici. Tam se namreč naredi usedlina mineralov (ki so pa spet dobri za telo) na dnu kozarca. Monika7

sarin  

član od: 14.1.2009

sporočila: 114

23. avg 2010 17:38

Še z moje strani vprašanje-Revija Anja podarja novim naročnikom-FLAŠKO Z NOGAVIČKO-Piše-STEKLENICA JE INFORMIRANA.ČE VANJO NATOČITE VODO IZ PIPE,SE PO 5 MINUTAH SPREMENI IN NASTANE T.I.ŽIVA VODA,KI JE PO SVOJI STRUKTURI PODOBNA IZVIRSKI VODI IN JE MEHKEJŠA...... STEKLENA FLAŠKA JE NAMENJENA PREDVSEMM IZBOLJŠEVANJU VODE,ČEPRAV LAHKO VANJO NATOČITE TUDI ENERGETSKE NAPITKE-NJIHOVA UČINKOVITOST SE POVEČA. Je to,bla,bla in navaden nateg?Takih in podobni reklam smo že kar vajeni. Kaj mislite vi? sarin

elaphus  

član od: 27.9.2002

sporočila: 6945

23. avg 2010 21:08

sarin je napisal/a:

Je to,bla,bla in navaden nateg? Kaj mislite vi? sarin

Osebno mislim, da je to absolutni nateg. Nisem pa informirana, tako kot tista flaška, zgoraj omenjena, in mogoče mi možgani ne delajo najbolje. In verjetno kak drug državljan Slovenije misli drugače.

lp

cervus

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Dragička
malo za hecsijasaja
MOJ vrtrdkapica
Kaj danes za zajtrkjohana
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti