Atlasova vezava

tejka77  

član od: 27.2.2007

sporočila: 544

tema odprta - 17. jun 2008 18:02 | ogledi: 9.255 | odgovori: 16

Potrebovala bi primer oz. vzorec atlasove vezave- s sinom izdelujeva mapo za gospodinjstvo, pa bi rada nalepila zraven obrazložitve še vzorček blaga, pa ne veva, katero blago....:((

Najlepša hvala za pomoč.

tejka77

majamarko  

član od: 26.9.2003

sporočila: 2565

17. jun 2008 18:20

hm morda platnena vezava?

gaja 1  

član od: 29.12.2006

sporočila: 378

17. jun 2008 18:53

A, ni to kakor ribja kost? gaja 1

frina  

član od: 8.5.2005

sporočila: 3472

17. jun 2008 18:59

Platnena in atlasova vezava se razlikujeta.

Od keprove se razlikuje po tem, da se dvignjene osnoven niti med posameznimi vrstami ne dotikajo. To spoznamo po gladki in zato svetleči površini. Tkanine se bolj svečane.

Najbolj znan je damast. Če z nohtom malo podrgneš, se gornji deli nitk premikajo.

Drugače ne znam opisati.

Imam nekaj damasta, če mi na ZS pošlješ naslov, ti ga bom poslala, da ne bi razrezala svoje naboljše posteljnine ali prta.

 

Poznam zgodbo. Sem tako mapo že delala na pod mus na koncu leta.  In o taki nesmiselni zaktevi tudi pisala. In razjezila nekaj ljudi.

Vmes še lahko razmisliš, če imaš vse vzorce.

 

F r i n a

frina  

član od: 8.5.2005

sporočila: 3472

17. jun 2008 19:02

Ribja kost je keper vzorec, kjer votek preskakuje ne le po eno, ampka več osnovnih niti. V vsaki naslednji vrsti pa se preskok pomakne za določeno število niti, vendar se morajo dvignjene osnovne niti med posameznimi vrstami dotikati. npr. ribji vzorec, cik-cak, križni krep.

F r i n a

rebecca  

član od: 19.3.2002

sporočila: 2739

17. jun 2008 20:07

a niso kavbojke v atlasovi vezavi? Se mi zdi da mi je nekdo pred mnogimi leti tako razlagal..... LP, R.

elaphus  

član od: 27.9.2002

sporočila: 6945

17. jun 2008 20:33

Kavbojke so v keprovi vezavi. Pri keprovi vezavi votkova nit preskakuje dve osnovni (pri tem dobimo nekakšne žarke, če so žarki lomljeni, je to ribji keper), pri atlasovi pa ponavadi štiri.

Tejka, s sinom lahko izdelata keprovo vezavo iz kolaž papirja. Izrežita (če se vama ljubi, seveda) dva kvadrata različne barve, najbolje 15 x 15 cm, enega narežeta na petnajst trakov širine en centimeter, pri drugem pa ravno tako začneta rezat trakove, vendar se 5 mm pod vrhom ustavita, ne razrežeta do konca. To je osnova, narezani trakci so votek. Vzameš prvi trakec, preskočiš prvo osnovno nit, greš pod drugo, preskočiš štiri osnovne, greš pod sedmo, preskočiš štiri, greš pod eno, preskočiš ostale tri.

 Naslednja vrsta:preskočiš tri, greš pod eno, preskočiš štiri, greš pod eno, preskočiš štiri, greš pod eno, preskočiš eno preostalo.

Tretja vrsta: greš pod prvo, preskočiš štiri, greš pod eno, preskočiš štiri, greš pod eno, preskočiš ostale štiri.

Četrta vrsta: Preskočiš dve, greš pod eno, preskočiš štiri, greš pod eno, preskočiš štiri, greš pod eno, preskočiš ostali dve.

Peta vrsta: preskočiš štiri, greš pod eno, preskočiš štiri, greš pod eno, preskočiš štiri, greš pod eno preostalo.

Šesta vrsta je enaka prvi, sedma drugi, itd.

 

V osemletki so bili ti heci v šestem razredu, otroci so zelo uživali, ko smo to delali s kolaž papirjem pri pouku. Sedaj so pa to prestavili v peti razred devetletke, se pravi, dve leti prej in se mi zdi totalka prehitro. No, če se morajo pa še doma mučit s tem, se jim pa tole res zna priskutit do daske in še čez. Pa je škoda, ker bi te stvari prav koristno lahko uporabili v življenju, ko bi odrasli (ali pa tudi prej).

LP

cervus

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17786

17. jun 2008 20:55

elaphus, a ti kako diplomo skrbno prikrivaš???

rimljanka - zasebno mnenje

tejka77  

član od: 27.2.2007

sporočila: 544

17. jun 2008 21:13

Elaphus, moj poba je že sam naredil tri vezave s kolaž papirjem...:)) Sva hotela še kakšen trak blaga zraven priložit, da bo mapa lepša . Hvala, lp tejka77

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Dragička
malo za hecsijasaja
MOJ vrtrdkapica
Kaj danes za zajtrkjohana
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti