Velikonocna aleluja

anzlovar  

član od: 5.7.2002

sporočila: 8

tema odprta - 18. nov 2002 18:23 | ogledi: 2.950 | odgovori: 3

Zivijo!

Saj vem, da se bliza advent in Bozicni cas, ki je neprimeren za velikonocne jedi, pa vendar, ce ima kdo avtenticen srednjeveski recept....

Hvala!

anja  

član od: 2.9.2001

sporočila: 1431

19. nov 2002 19:51

če sem prav slišala je to nekakšne repa oz repini olupki kuhani v mleku. Tudi mene zanima če kje pripravljate Veselo alelujo ali Velikonočno alelujo, kajti za to jed se je potrebno pripraviti že jeseni. Anča

Henri  

član od: 13.9.2001

sporočila: 317

19. nov 2002 21:02

Slovenske narodne jedi-Andreja Grum pravi s st. recepta 159 zelenjavne jedi: Aleluja (repje jedi): 1kg repnih olupkov. 1 do 1,5l suhe juhe, 10 zvrhanih zlick moke. 4 zlice drobnih ocvirkov: na kratko; posusene repne olupke oprati in jih 3 dni namakati tako, da vsak dan odlijemo in na novo prilijemo vodo. Nato se olupki kuhajo v malo suhe juhe, odcediti in sesekljati. Priliti ostalo suho juho s podmetom, kuhati. Moko razmesati v malo mrzle vode in z mesanjem priliti v vrelo juho. Nastati mora gosta jed, zato pazljivo s pridajanjem razmesane moke. Alelujo razdeliti na kroznike in v sredino vsakega kroznika narediti jamico v katero pride zabela z vrocimi ocvirki (ali z zaseko). Zraven pa se je klobasa ali sunka. Ta jed je zelo stara! Baje so jo kuhali ob hudi lakoti, ki je vladala med turskimi vpadi. Kaj pravite Od kod so jemali klobase in sunke? No, takrat so Alelujo jedli olupke samo kuhane in nezabeljene. Grozno, kaj No, ali nisem lepo preplonkal Lep pozdrav vsem! Henri

anzlovar  

član od: 5.7.2002

sporočila: 8

22. nov 2002 16:24

Najepsa hvala. Ocitno bom moral repo, ki sva jo s sinkom nasla pozabljeno na polju pripraviti kako drugace, ker nimam primernega prostora za susenje. Pa se olupkov bo bolj malo v primerjavi s celim gomoljem. Hvala za info!

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?johana
malo za hecsijasaja
MOJ vrtrdkapica
Kaj danes za zajtrkjohana
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti