Jabolčni sok

Loni  

član od: 12.12.2001

sporočila: 7859

5. nov 2002 14:40

Mi smo letos podrli vse rekorde in smo ga "skuhali" okoli 500 litrov, do zdaj se nam ni še nikoli pokvaril, kvečjemu zmanjkalo ga je. Čeprav imamo še zmeraj lanskoletnega, ker smo že lani malo pretiravali, okusen je še zmeraj tako kot prvi dan. Naša dva doma pač enostavno uživata v packanju, pa še jablan imamo malo morje. Prsti ti sicer zmrznejo, ma če zraven še kostanje pečeš, si jih hitro ogreješ LP Loni

SLAVICAMIHORIC  

član od: 14.11.2008

sporočila: 3

17. nov 2008 8:44

Po vaših nasvetih smo letos naredili okrog 180 l jabolčnega soka. Res je bil super, vendar obdržal se nam je kakšen mesec in pol, nato pa nam je začel vreti. Ne vem kaj je narobe bilo z njim. Ali bi bilo potrebno vliti v sod tudi žvepleno kislino, kot v vino. Prosim če mi ve kdo pojasniti, zakaj mi je zavrel, če pa sem naredila čisto na enak postoopek, kot je opisan zgoraj. lp SLAVICAMIHORIC

katra55  

član od: 10.7.2007

sporočila: 198

17. nov 2008 9:10

Midva sva ga delala lansko leto. Sok sva kuhala, do vrenja in ga dala v rostfraj sod in pokrov zalila s parafinom. Sok ni zavrel in je še letos odličen. katra55

SLAVICAMIHORIC  

član od: 14.11.2008

sporočila: 3

17. nov 2008 14:48

Tudi mi smo ga kuhali do 90 stopinj, nato še držali na tej temperaturi 15 minut in vročega vlili v rostfrajev sod. Ko se je tem.znižala na 70 stopinj smo nalili parafinsko olje in zaprli sod. Vlili smo ga v mrzel sod, ali bi moral morda biti pogret?. Ste morda dodali v sod žvepleno kislino, sta zaprli vročega ali ohlajenega? Tako mi je žal za sok, zato resnično prosim za pomoč, v čem sem napačno postopala. SLAVICAMIHORIC

Lejla13  

član od: 21.1.2008

sporočila: 390

18. nov 2008 12:44

Mi smo ga letos kuhali prvič, ker se nam ne da več kuhat šnopsa, pa še noben ga ne pije. Prvič je super uspel, drugič pa nam je po dobrem tednu zavrel. Prvič ga je kuhal mož, drugič pa jaz.

Mož ga je kuhal po navodilih možakarja, ki nam ga je prešal in sicer takole: sok je precedil v RF sod in ga segeval na 80 °C. Vmes ga je večkrat premešal. Ko se je malo ohladill, je pokrov okrog zalil s parafinom (na 100 litrov 1 liter parafina).

Jaz sem po mojem naredila dve napaki. Prvo, da nisem preverila, ali sta otroka dobro pomila sod in da jima ni ušlo kaj mimo cedila,  drugo pa, da nisem soka med segrevanjem mešala in sem ga zato prekmalu izklopila.

Pa pri prebiranju jabolk pazite, da ne bo kakšen gnil vmes.

 

 

Lejla13

KornelijaPT  

član od: 27.12.2006

sporočila: 73

22. okt 2009 19:38

Pozdravljeni! Ali veste mogoče nekoga, ki v okolici Brežic preša jabolk? Ali pa saj, če veste kako doma narediti sok od jabolk, ko pa nimaš ne čem sprešati. Hvala KornelijaPT

TORTICA  

član od: 5.8.2002

sporočila: 990

26. okt 2009 7:07

Kornelija, če Armeško (pri Brestanici) ni predaleč, lahko na zs pošljem kontakt.

Sy  

član od: 11.12.2003

sporočila: 1057

26. okt 2009 12:23

Čist ste me navdušile za domači sok. Mogoče mi uspe, da ga že letos naredimo. Tule sem pa našla razlago, zakaj sok po določenem času zavre, če je v sodu http://semenarna.naveza.com/forum/viewtopic.php?f=24&t=10 V tej temi na strani semenarne sicer razglabljajo, kako narediti, da soka ni treba prekuhavati. Jaz bi pa rajši prekuhala in ne dodajala raznorazne kemije. Drugače si bomo pa mi sposodili prešo, če bo vse po sreči. Rabimo samo še en rostfrej sod cca. 30 - 50 litrov. Če ima kdo odveč, sm kandidat za kupit :) Sy Sporočilo je spremenil(a) Sy dne 26.okt 2009 12:32

ami  

član od: 17.1.2006

sporočila: 132

27. okt 2009 8:55

Mi bomo letos tudi prvič poskusili narediti jabolčni sok. Zato me zanima koliko soka dobim iz 100 kg jabolk. ami

prozman  

član od: 17.7.2008

sporočila: 77

28. okt 2009 7:25

Tale gospod vam stisne jabolka in pastelizira sok ter napolni steklenice. Oziroma kar se dogovorite. Humljan Anton 07 305 0031. Lp prozman

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?johana
malo za hecmišzmoke
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti