Katera rastlina je to?

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17786

10. maj 2012 20:40

Šiške so to................... Ene ose šiškarice, druge so muhe šiškarice, ki odložijo jajčeca, ta se razvijejo v ličinko, ki (ali pa že jajčeca, ne vem) izločajo snovi, ki tako spremenijo presnovo rastlinskega lista, da začne tvoriti ovoj okoli jajčeca/ličinke. V tej rdeči zadevi je ličinka, ki živi od gobastega tkiva šiške. Ko se zabubi, se v bubi razvije odrasla osa/muha in prevrta šiško ter izleti. Najbrž poznaš šiške na listih hrasta, ali na vejah hrasta, slednje so pogoste na Krasu, v Istri, pa šipek ima zanimive, take kuštrave krogle, rumeno-rdeče-zelene so, na bukvi so pa zelene, na listih, trde in gladke, bleščeče, jajčaste oblike, na vrhu prišpičene. Topoli imajo svoje šiške na pecljih, recimo. Itd.

Za silo bo, upam, tale razlaga.

Katero drevo pa je to?

Tule je informacija o kostanjevi šiškarici, hudem škodlivcu, ki je že na Sabotinu......

 

rimljanka

mišzmoke  

član od: 28.8.2010

sporočila: 4527

10. maj 2012 21:31

O, hvala za obširno razlago! Poznam edino šiške hrasta, ja.

A katero drevo je to? , ti povem jutri, listi me še najbolj spominjajo na gaber, a se mi zdi, da so preveč srčasti .

lp

mzm

lucka52  

član od: 13.7.2007

sporočila: 1939

11. maj 2012 13:37

Kotarca je napisal/a:

 Za to drevo vem, vendar ga še nisem videla v živo. Baje se cvetovi pojavijo, ko je  že kar  v letih in jih je

 zaradi višine drevesa bolj težko opaziti.

Ima kdo od vas to drevo in kako uspeva?



Kotarca

 

Tudi jaz imam tulipovec, kakih devet, deset let ima, pa doslej se ni cvetel. Potrpljenje je bozja mast, zasledila sem, da nekateri zacvetijo sele po dvanajstih in celo vec letih.

No in ker sem zelo potrpezljiva dusa in ker raje sama eksperimentiram( moram reci, da  dokaj uspesno), sem si ze vzgojila novo sadiko z grobanjem, vsaj mislim, da se v slovenscini temu postopku tako pravi.

Prav tako mi je uspelo vzgojiti tudi novo drevesce Davidie involucrate, po mojem mnenju celo lepse, zagotovo pa redkejse kot je tulipovec.

Upam, da bom docakala, da bodo drevesca tudi cvetele..

P.s. V dveh  vrtnarijah  kjer sem pred mnogimi leti drevesi kupila so mi" strokovnjaki"  rekli, da nimam nobene moznosti da mi bo uspelo. Pa mi je..

 

 

 

 

lp lučka

irena66  

član od: 22.4.2009

sporočila: 747

11. maj 2012 15:20

Ja res je . tudi pri nas je zacvetel po desetih letih. Je pa res že ogromno drevo.

Raste pa kar precej na samem tako da pride do izraza.

irena66

mišzmoke  

član od: 28.8.2010

sporočila: 4527

11. maj 2012 18:31

jovita, hvala, morda je.

Ne vem, če cveti poleti, mimo njega hodim večinoma pozimi. Je del podivjane žive meje, ki je spet del zapuščenega zemljišča. Pritegnile so me te rdeče šiške in nisem posvečala pozornosti drevesu. Danes mi žal ni uspelo fotografirati,  zdaj sem ratala pa že firbčna

lp

mzm

Lisa  

član od: 13.1.2005

sporočila: 1812

11. maj 2012 19:41

Meni je tulipanovec zacvetel po 7 letih od nakupa. Bogato cvete vsako leto - začne proti koncu maja, potem pa postopoma odpira cvetove ves mesec. Tako se vsako jutro zazremo v drevo in iščemo nove cvetove. Res lepo!

Lisa

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17786

11. maj 2012 21:55

jovita je napisal/a:

Mišzmoke, mislim, da je na fotografiji katalpa.Cveti poleti? Spodaj sem prilepila sliko.

Katalpa ima celorobe liste, tu se pa lepo vidi, da je listni rob nazobčan.

rimljanka

mišzmoke  

član od: 28.8.2010

sporočila: 4527

12. maj 2012 11:21

So slikce usodne?

 

 

lp

 

mzm

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Dragička
malo za hecsijasaja
MOJ vrtrdkapica
Kaj danes za zajtrkjohana
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti