Katera rastlina je to?

Talija  

član od: 12.9.2005

sporočila: 171

11. apr 2008 12:52

Pri nas doma raste divji hmelj, pa nisem vedela. da je užiten. Mogoče katera ve kaj bi lahko naredila z njim? Hvala za odgovor. Lp Talija

mamaF  

član od: 21.1.2008

sporočila: 3340

11. apr 2008 12:57

Nabiraš lahko mlade poganjke in jih uporabiš na enak način kot divje špargeljne (z jajci, v rižoti, v juhi...). Poglej, če ti je kakšen od receptov za špargeljne iz baze všeč in poskusi s hmeljem! Računaj na grenkast okus! mamaF - Mojca

Iwana  

član od: 31.3.2008

sporočila: 143

11. apr 2008 16:13

Rimljanka, pa mislis, da bi lahko na manjsem vrtu gojila svoj hmelj? Ga ni zahtevno gojiti? Potem bi potrebovala samo nekaj sadik. In ali je divji hmelj enakovreden [industrijskemu] hmelju, jaz bi ga namrec potrebovala za domace pivo. Sicer pa lahko hmelj uporabimo tudi v solati in pa z prazenimi drobtinami. In pa z besamelom. Iwana Sporočilo je spremenil(a) Iwana dne 11. apr 2008 16:39:15

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17786

11. apr 2008 17:22

Divji hmelj ni nujno pravega spola, na vrtu pa ti bo en ali dva grma čez glavo zadosti. V polni rasti bo to nekaj m visoka ovijalka, pomisli na to. Zahteven ni, saj v naravi rad preraste grme, se vzpenja po plotovih, suhih drevesih,...

rimljanka - zasebno mnenje

Iwana  

član od: 31.3.2008

sporočila: 143

11. apr 2008 19:01

Rimljanka, vem da lahko zraste tudi prek 10m, da je trajnica in da se uporabljajo zenski deli. Jaz ga sigurno nebi tako visoko puscala, ampak bi mu naredila nekaksen most, kot pri trti, pa tudi malo bolj vijugasto bi ga usmerila. Mislis, da bi bilo to dobro? Pa se malo bi mi zastiral vrt, da ne bi bila vsem tako na oceh. Ga ni potrebno kako posebej gojiti? Gnojiti, spricati in podobno? Ce pa bi se kje dobili samo storzki bi bilo v redu. Iwana

tinara  

član od: 4.5.2008

sporočila: 1

4. maj 2008 20:29

Tudi jaz uporabljam blušč za različne jedi.. najraje pa naredim frtaljo ali pa "špargljevo" kremno juho. Sem pa zadnjič sprobala tudi rižoto in je odlična. Smo ga pričeli nabirati že lani, ker pri nas v Beli Krajini ga je res ogromnoooo.. sploh na terenih, ki so bili pred kakim letom požgani. Pa sem tudi sprva mislila da so res divji šparglji, dokler nisem zasledila članka o blušču in špargljih. Nekatere moje prijateljice so skeptične in ga nočejo niti probat, ampak po mojih izkušnjah z njim, ne ločiš po okusu frtalje s šparglji in frtalje z bluščem.. tinara tinara

lucka52  

član od: 13.7.2007

sporočila: 1939

22. apr 2012 15:46

Vceraj sem kupila nekaj teh rastlin, ki bi jih rada dala med bele peralgonije.

Dobila sem jih v neki manjsi vrtnariji, punca, ki je bila trenutno tam, pa ni veliko vedela o rastlinah, tako da ne vem imena.

Prav gotovo jo katera ima ali pozna zato prosim za ime, da bom lahko dobila kaj vec podatkov o njej.

Hvala.

 



lp lučka

Sporočilo je spremenil(a) lucka52 dne 22. 2012 15:48

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17786

22. apr 2012 16:09

Bršljanasta grenkuljica (Glechoma hederacea) je to, izvorno raste v naravi tudi pri nas, prav zdaj cveti v travi. Seveda ima samo zelene liste.

rimljanka

rina1234  

član od: 31.12.2011

sporočila: 86

22. apr 2012 16:18

Pozdravljeni!

To je blušč, tako rečemo mi v Kopru. Takoj ko se ga obere, ga je potrebno očistiti in skuhati, sicer ovene.Naredi se ga na poljubne načine.Olivno olje mu ne sme manjkati oziroma to je stvar okusa. (Če kdo potrebuje dobro olivno olje, vam ga lahko odstopimo) Nekateri ga imajo rajši kot šarglje. Je pa zelo dober.

Lp iz Obale

 

rina1234

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Dragička
MOJ vrtTrixi
Kaj danes za zajtrkjohana
malo za hecNikita
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti