Katera rastlina je to?

proxima  

član od: 21.10.2003

sporočila: 2514

19. jun 2012 15:49

Bom šla še enkrat pogledat, mogoče že danes, pravkar sem namreč na spletu odkrila, da obstaja šatraj z vonjem limone (S. montana ssp. citriodora), ki raste v Sloveniji. Do kakšnih zanimivih odkritij vodi lov na fotografije aliidov, človek ne bi verjel. Rimljanka, hvala. lp, proxima

mamaF  

član od: 21.1.2008

sporočila: 3340

19. jun 2012 16:13

Po Proxinimi sliki sodeč je tudi po mojem mnenju tisti "grmiček" kraški šatraj. Tega je polno po naših gmajnah :)

Mojca

proxima  

član od: 21.10.2003

sporočila: 2514

19. jun 2012 16:29

Vem, da je tega polno po naših gmajnah, ampak do sedaj sem poznala samo takega, ki je dišal po šatraju, ne po limonah (glej zgoraj). lp, proxima

Atina  

član od: 29.11.2004

sporočila: 3792

23. jun 2012 14:41

Še ena rožica me zanima:

 

Pa se mi zdi, da sem enkrat že spraševala a tole, a se ne spomnim ...

Najprej sem mislila, da je kakšna vrsta slezenovca, a je cvet kar drugačen.

Atina

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17787

23. jun 2012 15:12

Ne, ni sleznovec, to je lan. Najverjetneje lepljivi lan, Linum viscosum, razširjen je po vsej Sloveniji. Če je steblo lepljivo in vsaj v zgornjem delu štrleče dlakavo, je določitev prava.

rimljanka

Atina  

član od: 29.11.2004

sporočila: 3792

25. jun 2012 8:30

Da bi bilo steblo lepljivo, nisem ugotovila (zdaj je rastlina, ki sem jo prinesla, že suha). Dlakasto steblo pa je bilo. Hvala do naslednje uganke! :)

Atina

čoko  

član od: 19.11.2007

sporočila: 867

3. avg 2012 9:39

Prejšnji teden sem na obrobju gozda naletela na rastlino, ki je neverjetno podobna borovnicam. Grmički so precej višji (mogoče pol metra), plodovi pa kot borovnice, le da se držita večinoma po dve jagodi skupaj. Radovednost je prinesla tudi pokušanje- brez nekega okusa, ne sladko, ne grenko. Seveda sem izpljunila, sem pa morala kar paziti, da otroka nista navalila, saj je bilo le teh precej več, kot borovnic...

Kaj je to?

čoko

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17787

3. avg 2012 9:55

Ta rastlina, čoko, je ena od vrst iz rodu kosteničevje  Lonicera sp.) in je strupena! Najverjetneje gre za vrso Lonicera caerulea, modro kosteničevje. V poštev bi prišla še vrsta L. nigra, črno kosteničevje, ki ima črne polodove.

No, vse vrste tega rodu imajo (ostale imajo živo rdeče plodove) so strupene, vsaj naše avtohtone. Trenutno zelo modna sibriska borovnica (Lonicera kamtschatica) pa ima užitne plodove, recimo.

rimljanka

Atina  

član od: 29.11.2004

sporočila: 3792

3. avg 2012 14:37

Kako najlažje ločiti majaron in origano? Oboje imam posejano, vsako v svojem lončku, pa sem lončke zamešala

Podobno je, diši podobno ... sicer uporabljam oboje, a vseeno mi botanična žilica ne da miru. Slike na netu mi ne pomagajo kaj dosti :(

Atina

čoko  

član od: 19.11.2007

sporočila: 867

3. avg 2012 16:01

Hvala, Rimljanka! To je to!

Smo pravkar imeli  s podmladkom učno uro v gozdu, zdaj odlično obvladata ločevanje borovnic, kosteničevja in  volčje češnje (predvsem pa je jasno, kaj je užitno in kaj ne). Kosteničevje pa je po mojem prej črno, kot modro, glede na slike na netu...

Čeprav sem nekoč kar precej poznala naše rastline, je znanje izpuhtelo v nič. Na srečo naraščaj spodbuja obnavljanje pozabljenega znanja...

čoko

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?johana
malo za hecsijasaja
MOJ vrtrdkapica
Kaj danes za zajtrkjohana
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti