Surova hrana

Basti  

član od: 11.11.2007

sporočila: 558

4. jun 2008 14:05

http://www.presnisvet.net/

 

Malo sem pobrskala po tem forumu, ker me je zanimalo, kaj presnojedci sploh jedo. Ugotovila sem, da to definitivno ne bi bilo za mene, saj preveč uživam v hrani, še rajši kot pa jem, jo pripravljam. Prehranjujem se dokaj zdravo, v take ekstreme pa ne grem. Rajši živim pet let manj (če sploh) in takrat uživam, kot pa vse življenje trpim ob surovi hrani. Verjamem, da nekomu to paše, jaz pa se s tem ne bi mogla sprijazniti.

lp Saša

mark5  

član od: 4.4.2008

sporočila: 443

6. jun 2008 9:17

Zdaj je kar veselje nakupovat na tržnici saj imajo dobro izbiro če ne razmišljamo o ceni ,ki je seveda glavna pri obračuni v denarnici .Mislim da kljub temu lahko pripravimo zanimive jedi iz presne zelenjave in jo lahko dobro kombiniramo s kuhano hrano .Prav je da v teh vročih dneh poskrbimo ,da ni telo preveč obremenjeno s težko mastno hrano uživajmo ob pripravi lahkih zelenjavnih in sadnih jedeh vem da imate veliko izkušenj zato je prav ,da si jih med sabo izmenjamo in tudi doplnimo s svojimi preizkušenimi recepti . mark5

Simona84  

član od: 27.10.2005

sporočila: 3036

6. jun 2008 9:22

mark5 je napisal/a:
Prav je da v teh vročih dneh .mark5

 

Vročih dneh

Lep dan in veliko se smejte

slovenka1  

član od: 8.6.2008

sporočila: 3

8. jun 2008 22:15

Ojla, tudi jaz sem mnenja, da je za človeka najboljša in najbolj primerna presna prehrana. V tej smeri se je človek razvil. Jaz sicer nisem presnojedka, jem pa ogromno sadja in zelenjave, kruh in testenine zaidejo zelo redko na moj jedilnik. Veliko prednosti je v takem načinu prehranjevanja- ne samo, da se ne rediš, temveč se tudi odlično počutiš in nisi utrujen po hranjenju. In kar je najpomembneje- sploh ni težko, samo malo je treba v glavi razčistit. Priporočam, da si kaj preberete o tem, kaj jemo v vsakdanjem življenju in kako to vpliva na nas. Samo za boljše razumevanje. Videnšek je sigurno pravi naslov. Lp slovenka1

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17786

8. jun 2008 22:28

slovenka1 je napisal/a:
V tej smeri se je človek razvil. slovenka1

Aja, kdaj pa? Kolikor se spomnim, je že mnogo genercij, odkar uporabljamo tolotno obdelavo, vmes se je spremenila čeljust,....al sem kaj spregledala?

mamamia  

član od: 9.11.2004

sporočila: 15823

9. jun 2008 9:14

Si spregledala, rimljanka, si. Spremembe v glavah. Mamamia

mamamia

slovenka1  

član od: 8.6.2008

sporočila: 3

10. jun 2008 22:03

Živjo, izrazila sem svoje mnenje. Ne trdim, da je napisano sveta resnica in da druge resnice ni. Izrazila sem svoje mnenje na podlagi veliko znanja, predvsem pa na podlagi osebnih izkušenj. Če se pač kdo s tem ne strinja ima lahko ravno tako prav (ali pa narobe) kot jaz. Res ne vem, zakaj se pogosto v forumih dogaja, da se blati drugačno mišljenje? Sicer pa: ja, res že ogromno generacij je termično obdelano hrano, zato se je čeljust temu prilagodila. Sama oblika lobanje pa je gotovo bolj posledica pokončne drže kot pa načina prehranjevanja. Organizmi se neprestano prilagajajo in dejstvo je, da smo mi na kuhano hrano veliko bolj prilagojeni kot npr. inuiti, ki veliko pogosteje zbolevajo, odkar jim Kanada pošilja "prehranske nadomestke". Sicer pa menim, da so veliko bolj nevarni razni dodatki v hrani (naravni enake arome....) ter pesticidi itd. ter da termično obdelana hrana sama po sebi ni ne bolj škodljiva ne bolj koristna, vendar je vse odvisno od načina termične obdelave. Dokazano je, da se razno cvrtje in praženje ustvarja oksidante, ki organizmu gotovo niso koristni. Če pogledate, s čim se ljudje v večini prehranjujejo, boste ugotovili, da sta ravno ta dva načina priprave hrane v globoki prednosti. In s tega vidika je presna hrana boljša, bolj kakovosna. Sicer pa zakaj ne poskusite: Običajno si po obilnem kosilu utrujen, tako da bi malo zaspal....Pojejte, ko ste lačni, obrok zelenjave- tudi če je kaj kuhanega vmes ne bo razlike, a boljše je čim več surovega, ker te tudi bolj nasiti. Boste videli razliko. Verjamem pa, da večina niti ne poskusi, ker je lažje kritizirat drugačno mnenje in drugačen stil življena. Tudi to govorim iz izkušenj....:) Ja, malo spremembe v glavi mi je življenje le prineslo. Ampak lahko rečem le- na srečo....:) slovenka1

booris  

član od: 11.11.2004

sporočila: 315

11. jun 2008 6:33

Nekje do štiridesetega leta je skoraj vseeno, kako se človek prehranjuje in večinoma brez težav predela razne sendviče, "šnicle", pice ipd. Potem pa se na zdravju počasi začnejo kazati prehranske (in življenjske) navade v obliki povišanega holesterola, pritiska in drugih, včasih žal tudi resnejših težav. Vsak ima izbiro, ali zaupati medicini v obliki vsakodnevnega obroka različnih tablet ali poiskati drugačno pot. Edina drugačna pot, ki vodi k povrnitvi zdravja, je opustiti stare navade, ki so zdravje načele, in sem spada tudi sprememba v prehrani. Trdno z večletnimi izkušnjami stojim za trditvijo, da je najbolj primerna "drugačna" prehrana presna! Zakaj "drugačna" ali "alternativna"? Zato ker se vendarle razlikuje od pojmovanja "običajne" prehrane. Večina mlajših sploh ne razume vzrokov, zakaj se ljudje odločijo za presno hrano. Tak način prehranjevanja mešajo s shujševalnimi dietami, zdravilnimi dietami ipd. Nič od tega ne drži. Poznam veliko presnojedcev in pri večini je bila odločitev za presno hrano povezana z zdravstvenimi težavami, ki so jih večinoma s takšnim prehranjevanjem tudi odpravili ali vsaj omilili. Vendar presna prehrana ni zdravilna dieta, je samo drugačen način prehranjevanja, ki v najmanjši možni meri obremenjuje telo, da se zato lahko samo zdravi. Poznam tudi veliko presnojedcev, ki so na osnovi presne hrane zaživeli bolj umirjeno, manj stresno, spet so se začeli ukvarjati s športom, izletništvom ipd. Sam se s presledki presno prehranjujem kakšnih osem let, brez presledkov skupaj več kot dve leti. In največ težav pri tem mi ne povzroča kakšno pomanjkanje omega 3 maščobnih kislin, vitamina B12 ali beljakovin (o čemer potekajo silovite strokovne in nestrokovne razprave tistih, ki se še nikoli niso prehranjevali presno!), pač pa nerazumevanje družbe. Vendar se človek na to navadi, vse odtehta boljše počutje, več delovne energije in zdravja. Ne misliti, da presnojedci trpimo ob takšni hrani. Nasprotno. Sam peklensko uživam v sočnih okusih sadja, prefinjenih odtenkih zelenjave in v oreških. Teh okusov ne zamenjam več za okus soljenega, popranega in v vseh različnih marinadah namočenega "šnicla". Ljudje smo pač različni. Tudi presna hrana zahteva nekaj priprave in načrtovanja. Ob samih jabolkih človek res lahko zboli, a prav tako tudi ob samih zrezkih. Prehrana naj bo čimbolj pestra in naj vsebuje kakšnih 50 % sadja, 45 % zelenjave in 5 % oreškov. Priporočljivo je, da v enem obroku pojemo eno samo vrsto sadja ali zelenjave, pri čemer se najemo do sitega. Tako je prebava hitra, brez napenjanja ali kakšnih drugih težav. Težave pa lahko nastanejo, če mešamo več vrst sadja, predvsem sladkega in kislega in še oreške povrhu. Res je presna hrana čisto nepresno draga. Sadje in zelenjava na tržnici bliskovito praznita denarnico. Vendar je na to draginjo treba gledati kot na vložek. Pridobimo več časa, ker ni treba kuhati, zato porabimo manj energije (manj elektrike ali plina), nič ni stroškov za zdravila in zdravnike, več je delovnega elana, naredimo več, kar je tudi nekaj vredno. Podal sem nekaj svojih osebnih pogledov na odprto temo. Vem, da so pogledi na presno prehranjevanje hudo različni, žal pa so največkrat najbolj proti tisti, ki se niso še nikoli poskusili tako prehranjevati. Tudi uradna medicina je zadržana, čeprav številni primeri dokazujejo občutno izboljšanje zdravja pri takšni hrani. Prijazen pozdrav! Boris booris

Ognjič  

član od: 18.1.2006

sporočila: 4733

11. jun 2008 8:48

NIsem vsega brala in ne vem, če se je kdo posebej zapikoval v presno hrano. Zdi se mi, da polemika nastane predvsem zaradi tega, ker nekdo kar tako nekaj iz "rekla - kazala" napiše in ima tisto za verodostojno, strokovno podkovani iz teh področij pa skušajo razložiti, da ni čisto tako res, seveda na osnovi trenutno znanstveno dokazanega. S tem mislim debato iz prve strani tega foruma o tem, kaj naj bi Jezus jedel, pa iz te zadnje strani, ko se piše o razvoju človeka.

Kar se mene tiče...kakor komu paše! Moti me pa, če skuša mesojedec dopovedati vegetarijancu, veganu in kar je še teh izrazov, kakšno življenjsko napako dela, kot tudi obratno, ko skušajo oni drugi nam dopovedati, kakšni nemogoči osebki smo, ki ljubke živalce žremo. Po mojih izkušnjah so presnojedci agresivnejši v vsiljevanju svojega mnenja.

Ognjič

magnolija  

član od: 16.4.2006

sporočila: 688

11. jun 2008 8:58

Boris se strinjam s teboj. Tudi neki moji znanci so se izključno zaradi hudih zdravstvenih težav svojega otroka odločili za presno prehrano. Njegovo stanje se je ob uživanju le te in pomoči uradne medicine, bistveno izboljšalo (pozdraviti se namreč ne da). Tudi drugi člani družine so se ob tej prehrani počutili odlično. Ampak kakšne stvari so o njih govorili ljudje, tega človek enostavno ne more verjeti. Mi še sedaj obrača želodec. Žalostno je, kako malo je potrebno, da te družba označi za zmešanega. Samo kanček drugačna prehrana pa si že nor. Zdelo se mi je, da so se samo s spremenjenim načinom prehranjevanja te družine, zamajale ljudem meje njihovega "normalnega" sveta in so se le ti počutili prav ogrožene. Res zanimiv družben fenomen, ki pa je po moje hudo neprijeten za tiste, ki se prehranjujejo drugače. Kako ozke so meje strpnosti, razumevanja, liberalnosti se pokaže že ob tako banalnem vprašanju kot je, kaj nekdo je oz. še huje – ne je. Lep pozdrav in dober tek vsem Petra Ps.: Ti ljudje niso vsiljevali svojega načina prehrane gostom in ostalim ljudem. Kadarkoli je kdo prišel na obisk, jim je gospodinja pripravila kuhano/pečeno kosilo z mesom in ostalo "normalno" hrano. In ker je gospa naravnost odlična kuharica so vsi jedli kot kralji. magnolija

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Trixi
malo za hecsijasaja
MOJ vrtrdkapica
Kaj danes za zajtrkjohana
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti