Ginko oreški?

tigris  

član od: 9.5.2007

sporočila: 261

tema odprta - 7. apr 2008 15:31 | ogledi: 2.058 | odgovori: 12

V spodnji anketi so na seznamu. A je to kdo probal? Še nisem vidla, da bi se v kakšni obliki to pri nas dobilo.

Prebrala sem, da pražena jedrca semen na Kitajskem veljajo za poslastico in imajo okus po ribah?!

Pri nas so posajena vglavnem moška drevesa, ženska so ravno zaradi plodov nezaželjena, ker odpadli plodovi smrdijo in so lepljivi.

tigris

elaphus  

član od: 27.9.2002

sporočila: 6945

7. apr 2008 15:58

Sem v Arboretumu Volčji potok nabrala nekaj semen in jih posadila. Mislite, da so vzkalila? figo so! Bodo morali najprej tisti dve drevesi v arboretumu posekat!

LP

cervus

anaeva  

član od: 14.11.2007

sporočila: 1742

7. apr 2008 15:59

za rastlino ginko sem slišala že kar nekajkrat vendar plodov takrat nisem zasledila,.. anaeva

tigris  

član od: 9.5.2007

sporočila: 261

7. apr 2008 16:06

Strupen je ovoj, seme noter pa ne. tigris

vanjatajnsek  

član od: 6.6.2005

sporočila: 1704

7. apr 2008 16:47

Jaz sem pa 2,5 metra velikega korenjaka posadila dva dni nazaj. Komaj čakam, da se zeleni popki odpro. lp, vanjatajnsek

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17786

7. apr 2008 17:25

Nič ni posebej strupeno, semena so čisto užitna, njih priprava (odstranjevanje mesnatega ovoja, ki se prime rok in je prav smolast), pa ne preveč.

Ja, na Japonskem je to poobedek. Sem poskusila, pa na na Japonskem ampak kar v Sloveniji, pred leti. So pistacije mnogo boljše, verjemite.

Dodala bi samo to, da to niso plodovi, ker je ginko golosemenka in nima plodov. Kaj več pa, če koga zanima. Zdajle ne utegnem.

Še za elaphus: semena čisto rada kalijo, če so pravočasno nabrana, pod pogojem, da so pač doživela, kar morajo. Saj veš, spolne celice, pa.... Sem videla vzkaljene male rastlinice.

bojanam  

član od: 18.7.2003

sporočila: 598

7. apr 2008 17:29

Jaz imam tudi na terasi v koriti ene štiri male ginkote...sem pa enostavno nabrala semena pod drevosom in se jih je prijelo več kot je bilo pričakovano

Vanja: kje pa si dobila tako veliko drevo??

 

lp Bojana

tigris  

član od: 9.5.2007

sporočila: 261

7. apr 2008 18:12

Bojanam, v vsaki boljši drevesnici jih imajo. Tudi variante s stebrasto krošnjo (za manjše vrtove), ali pa s povešavimi vejami. Tudi za moj vrt je bil v ožjem izboru - pa je izpadel zato, ker ne naredi dobre sence. Je pa ful lepo drevo, ga občudujem po parkih in onega za Cankarjevim domom. Rimljanka, ja, ginko nima plodov, me je malo zaneslo - njegova semena so le podobna koščičastim plodovom. tigris Sporočilo je spremenil(a) tigris dne 07. apr 2008 18:22:36

vanjatajnsek  

član od: 6.6.2005

sporočila: 1704

7. apr 2008 20:11

Ja, imajo, ampak res v boljši - če seveda želiš en res lep primerek z lepo razporejenimi vejami. Hotela sem namreč, da izgleda povsem naravno - ne tiste sfrizirane z okroglo krošnjo, povešenimi vejami..... Kupila sem ga v vrtnariji na obvoznici Rogaške Slatine - Schmidt Vladimir s.p. - imajo še enega velikega, a nima lepo raščenih vej. Imajo pa seveda tudi majhne - cca 1,1m a, so mi čist brezvezni, ker izgleda, kot da bi eno golo vejico porinali v lonec. Skratka dobila sem takega, kot sem si želela - veliiikega in z lepo raščenimi vejami ( in dragega - no, to si res nisem želela ) lp, vanjatajnsek

Kyara  

član od: 24.5.2006

sporočila: 2384

7. apr 2008 22:04

Ja na začetku pa res zgleda kot da bi golo vejo vtaknil v zemljo. Taka sta bila tudi naša, ko smo ju posadili. Sedaj po 5 letih pa sta precej veliki drevi, prekrasni, senca pa nii bog ve kakašna. Zgledata pa res lepo.

Kyara

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Venturini
malo za hecsijasaja
MOJ vrtrdkapica
Kaj danes za zajtrkjohana
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti