Pomoč pri peki kruha

pegasti  

član od: 7.1.2003

sporočila: 258

25. mar 2008 22:37

Kota, poskusi s tem receptom: http://www.kulinarika.net/recept.asp?ID=5579 Meni vedno uspe. Predvsem pa sem (v času, ko sem kruh pekla redno 3 - 4 krat na teden) ugotovila, da ga moraš gnesti zeloooooo dolgo, dokler testo ni svilnato. Po mojih izkušnjah so naše moke čisto OK. Najraje pa uporabim "ta boljšo moko" ali "mercatorjevo" tudi "farina" ni slaba, uporabljala sem tudi različne uvožene moke, pa ni bilo velike razlike. Aha, pa kruh mora dvakrat vzhajati. Sicer pa za kvašeno testo res velja (kot še za kakšno stvar ): bolj ga gneteš, večji je ...

Reca  

član od: 1.3.2004

sporočila: 3814

25. mar 2008 23:30

Punce ne pozabit, da v domačem kruhu ni konzervansov, ki bi kruhu umetno podaljševali svežino, da se domač kruh drobi, ker nima aditivov ki bi to preprečevali in še in še. Po vsem tem pisanju bi rekla še nekaj: kolikorgospodinj, toliko različnega kruha. Ene pravijo dolgo gnest, druge da ne, ene pravijo 2x vzhajat, druge zopet da ne, pa emulzija ipd..... Po mojem je treba ugotovit kaj najbolj ustreza ljudem ki ga jedo in se odločit na podlagi izkušenj. Jaz recimo sploh ne pečem hlebca ali štruce, delam vsk dan makovke, ali žemljice, morda sirove ali sezamove šrtučke. To nam nekako najbolj gre v slast. lp Vesna

aki  

član od: 23.4.2004

sporočila: 1330

26. mar 2008 0:11

V navedenih receptih ni nikjer določena količina tekočin in morda tiči problem prav tu. Skoraj 100% zanesljivo razmerje med moko in tekočino je  1: 1,5  v korist moke. Torej na 600g moke, daš 400 g vode ( vključno z nekaj žlicami olja).

Drobi se lahko če uporabiš preveč kvasa. Na 600g moke T500-850 uporabi največ 10g svežega kvasa( če si v Verinem moštvu, še manj). Za polnozrnate moke pa malo več.

Tretja stvar ki zelo vpliva na kvaliteto kruha je temperatura v pečici in trajanje pečenja. Vzhajan kruh dam v hladno pečico, naštimam na 220 st.C z ventilatorjem in na 35 minut in to je to. Skorjica je ravno prav hrustljava in ni debela ali trda. Če ga pečeš v kruhomatu, je pa itak za vse poskrbljeno.

Sicer je pa to res, kar je napisala Reca, kupljen kruh ima raznorazne dodatke da je kruh rahel.... in vedno do pike enak. Ravno zato ga ne maram.

Upam, da ti bo v pomoč.

Aki

mamaF  

član od: 21.1.2008

sporočila: 3340

26. mar 2008 0:53

Tudi jaz soglašam z zgoraj napisanim. Moji prvi poskusi peke so se končali podobno kot tvoji, Kota, potem pa sem ugotovila, da dodajam premalo vode, Zdaj si za 1,5 kg moke pripravim kar cel liter mlačne vode in če se mi testo kaj preveč packa, raje dodajam še moko (ko se voda enkrat pomeša z moko, vode pač ne moreš več dodajati, če je je premalo). Od tega, kako suha je moka je odvisno, koliko vode bo rabila, zato res nikoli ne moreš točno določiti prave količine, gre bolj za občutek. Kruh pečem včasih tako kot Aki, včasih pa, če se je prej v pečici peklo kaj drugega, jo segrem še do 220°, dam vanjo vzhajan hleb in pečem 35 - 45 min (odvismo od mase). V obeh primerih se nič kaj pretirano ne drobi še tretji dan. Kvasa dam pa 1 kocko-42 g - na pribl. 1,5 kg moke. Nikoli ne dodajam ne maščobe, ne mleka, nič razen vode, soli, sladkorja za kvasec in moke. Zadnje čase je pa pri nas ves čas na programu "kruh brez gnetenja". Ta pa absolutno ustreza vsem tvojim željam. Poskusi kdaj čez vikend, ko imaš čas. Boš videla, ko ti bo uspelo, boš tudi ti lahko rekla, da je speči kruh mala malca! Upam, da ti rata čimprej! mamaF Sporočilo je spremenil(a) mamaF dne 26. mar 2008 00:54:51

kota  

član od: 25.1.2008

sporočila: 12

26. mar 2008 12:22

aki, danes sem naredila kruh v takem razmerju kruh:voda kot si opisala zgoraj, ter s kvasno emulzijo in je uspel zelo lep hlebec kruha. Vzhajala sem 2 krat in dala peč v mrzlo pečico 230 za 35 min. Količino kvasa nisem spremenila, ker sem emulzijo naredila že včeraj. Če se bo drobil, bom zmanšala količino. MamaF, kruh brez gnetenje mi vedno uspe, želela sem speči še kakšen drug kruh. Obema najlepša hvala za pomoč in lep dan želim. Tanja kota

vanjatajnsek  

član od: 6.6.2005

sporočila: 1704

26. mar 2008 12:44

No, tale http://www.kulinarika.net/recept.asp?ID=5228 se ne drobi niti čez dva dni - če ga do takrat sploh kaj ostane. Siser pa - kruh brez gnetenja - ne komplicirat s tistimi 15-imi urami. Jaz ga vzhajam, kot vsak drug kruh - fora je v načinu peke - pokrita posoda. lp, vanjatajnsek

CARLY  

član od: 13.9.2005

sporočila: 136

26. mar 2008 13:15

Jaz ga tudi vedno pečem z emulzijo.Pa nič ne gnetem samo s kuhovnico vse skupaj premešam, pustim vzhajat, dam na pekač in tam še enkrat vzhaja približno toliko časa da se segreje pečica in to je to.Aja pa nič ne dodajam razen tople vode. CARLY

sonchika  

član od: 3.4.2005

sporočila: 731

26. mar 2008 13:25

kota je napisal/a:
Sonja,najlepša hvala za odgovor.Katero moko pa uporabljaš ti pri peki kruha?LPTanjakota

Jaz polnozrnato moko kupujem v Brinečevem mlinu v Nazarjih. V trgovinah do zdaj nisem našla kvalitetne polnozrnate moke, da se kasneje kruh ne bi drobil.

Belo moko pa kupujem v Hoferju. Zelo kvalitetna in poceni.

Sonja

nasha  

član od: 30.12.2006

sporočila: 477

26. mar 2008 20:13

aki je napisal/a:
Vzhajan kruh dam v hladno pečico, naštimam na 220 st.C z ventilatorjem in na 35 minut in to je to. Skorjica je ravno prav hrustljava in ni debela ali trda. Aki[pikapolonica]
Sem prav vesela, da je še kdo, ki začne peko v hladni pečici. Vse uspe dobro, prihranek energije pa je tudi opazen. Lp Nasha

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17785

26. mar 2008 20:16

Tudi jaz. Dam vzhajaz v pečico, potem pa prižgem (imam samo ventilacijo). In je OK.

rimljanka - zasebno mnenje

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

malo za hecsijasaja
Kaj jutri za kosilo?johana
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti