S čim navlažiti biskvit?

sara.vidmar  

član od: 12.1.2005

sporočila: 654

tema odprta - 20. mar 2008 12:58 | ogledi: 23.822 | odgovori: 12

V nekaterih receptih se biskvit (zo torte pa tudi druga peciva z biskvitno osnovo) navlaži s sladko vodo, ponekod z mlekom, pa spet s sokom in dodatkom ruma, amaretta ...

Zanima me, kaj se iz prakse najbolje obnese?

sara

mamamia  

član od: 9.11.2004

sporočila: 15821

20. mar 2008 13:03

Obnese se vse, odvisno je od okusa, pa tudi od tega, kaj je nadev za torto, kakšna krema, saj je potrebno kombinirati okuse. Mleko je dovolj nevtralnega okusa, da paše na vse in se "ne tepe" z nobeno kremo, rum (lahko razmešan z vodo ali mlekom) gre še posebej lepo na čokoladni biskvit, včeraj sem pa dno torte s kremo iz penine v dveh barvah natopila s penino, ki sem jo uporabila za kremo, in je bilo tudi zelo dobro (recept s fotko kmalu sledi). Pravzaprav se dobro obnese vse. Mamamia mamamia

ZAČETNICA  

član od: 2.2.2007

sporočila: 1985

20. mar 2008 13:06

Ne moreš zgrešit, če daš na čokoladne file mleko, ki mu dodaš rum, na sadne pa kakšen sok od kompota. Začetnica

Vlado  

član od: 1.8.2002

sporočila: 547

20. mar 2008 13:13

Včasih se obnese tudi domača marmelada, ki je po ponesrečenem vkuhavanju ostala preveč tekoča in je drugače skoraj ni mogoče porabiti. lp Vlado

katka lopatka  

član od: 1.12.2006

sporočila: 4996

20. mar 2008 13:13

Meni je najbolj všeč kakšen liker (npr. jagodov, češnjev...), razredčen z vodo, če seveda ni za otroke. Se mi zdi, da da nek poseben čar in svežino. katka http://katka-lopatka.moj-album.com/

mamamia  

član od: 9.11.2004

sporočila: 15821

20. mar 2008 13:30

Dobro je tudi kokosovo mleko s kubanskim belim rumom. Mamamia mamamia

Vendelina jr.  

član od: 17.5.2006

sporočila: 9217

20. mar 2008 13:46

Moraš imeti osnovo in koncept. Koncept v smislu, da z vlaženjem poudarjaš aromo kreme ali pa zavestno delaš kontrast. In potem na osnovi koncept prilagajaš vlaženje biskvita. Za osnovo sama uporabljam jogurt. Opazila, da se je nekaj ladies v zadnjem času tudi odločilo za ta princip in so precej navdušene. Pa obvezna uporaba čopiča (silikonski je boljši od žimnatega, ker "dlake" ne izpadajo) in potem počasi lepo vtiraš zadevo v testo. Glede na koncept torte potem prilagajam vlaženje. Pri čokoladni kremi dodam v jogurt še čokoladni liker (lahko je pa tudi sladki greh polivka, če bo to za majhne otroke). Pa zadnjič smo poskusili s sirupom odcejenih višenj+jogurt in sta lady stana.r in lady Tamči reli, da je to okej (ker so bile višnje v kremi). Pa sem delala tudi z vanilijevim jogurtom, pa z bananim jogurtom (v bistvu je najnovejši umislek že poslan, čaka na objavo) Pa zmešala sem že bel rum, žlico jogurta in kokosovo mleko in se stvar lepo nadaljuje v kokosovo kremo. Seveda je tudi štos v biskvitni podlagi, oziroma, kaj se dodaja osnovnemu biskvitu. Biskvit in vlaženje morata biti v neki zgodb. Recimo, če delaš torto kombinacija čokolada + mocca, potem narediš bodisi čokoladni biskvit in vlažiš z rumom, jogurtom in ledeno kavo (ali pa rastopiš en paket kapučina v zelo malo vode, da pride gosto) - ali pa narediš bolj kavni biskvit in vlažiš s kakšno mešanico, ki naredi čokolada aromo. Marmelado uporabljam pri saherci. Marelični marmeladi dam malo ruma (alko itak skoraj izhlapi), zadevo pogrejem in potem tekočo tvarino razmarujem po podlagi in robu). Sem tudi že delala z mentolovim likerjem v kombinaciji z zelo temno čokoladno zadevo (je bil en after eight koncept) in samo za odrasle. Vasino torto vlažim s pomarančnim jogurtom, v kremo pa obvezno Grand Marnier. Sladka voda pa.....bože moj....to je dobro samo v primeru, če ti pade cukr in si na tem, da boš izgubil zavest...ali pa če kdo "pade skupaj", pa se mu da cukrena voda, potem ko se zbudi.... Pa morda za kakšne rože zalivat... Pa če nimaš kakega ultra strong gela za lase, pa hočeš irokez frizuro. Za vlaženje biskvita s cukreno vodo je pa v osnovi sploh škoda razbijati jajca in vklopiti mešalnik. Vendelina jr. Sporočilo je spremenil(a) Vendelina jr. dne 20. mar 2008 13:54:33

sara.vidmar  

član od: 12.1.2005

sporočila: 654

20. mar 2008 14:07

En pomislek glede mleka, sem prej pozabila napisat: a ni nevarnosti, da se bo mleko pokvarilo, mogoče skisalo? Vendelina, tole vlaženje z jogurtom mi je zanimivo, nisem še poskusila, pa me zanima: a ne ostane jogurt nad biskvitom? Ali se lepo vleze vanj? Kaj pa količina, a kar po občutku, ali ...? sara

*Alisha*  

član od: 7.11.2007

sporočila: 360

20. mar 2008 14:12

Meni se zdi vredu če navlažiš z marmelado- z marelično praktično nemoreš falit, no edino če delaš kakšno posebno torto, če pa običajno sadno ali čokoladno, pa fino paše skupaj. Jaz vzamem žlico marmelade, jo premešam da rata bolj tekoča in ji nato dodam malo vode ali pa pomarančni sok. Pa glede na to da so vsi navdušeni nad tem kako dobro sočne so tortice, bi rekla da je to kar zadovoljiv pristop *Alisha*

Vendelina jr.  

član od: 17.5.2006

sporočila: 9217

20. mar 2008 14:13

1 žlica v kombinaciji z ostalim ne ostane na biskvitu. Plus uporaba čopiča - lepo počasi vtiraš v testo in potem je testo v resnici sočno. Brez čopiča ni kuhinje. Vendelina jr.

mamamia  

član od: 9.11.2004

sporočila: 15821

20. mar 2008 14:14

Preden Vendy odgovori, še moja izkušnja: jogurt, četudi nirazmešan s kakšnim likerjem, se zelo lepo vpije v biskvit. Preizkušeno - ker mi doma ne pijemo mleka, johurti so pa vedno v hladilniku, sem to že kombinirala in je biskvit zelo svež. Pa tudi s tekočo sladko smetano sem že mazala biskvit, pa je bilo čisto ok. Mamamia mamamia

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Dragička
MOJ vrtrdkapica
Kaj danes za zajtrkjohana
malo za hecNikita
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti