Jedilnik ob birmi

teyca29  

član od: 25.3.2007

sporočila: 107

tema odprta - 20. feb 2008 11:30 | ogledi: 6.936 | odgovori: 24

v mesecu aprilu imamo birmo,po obredu bom pripravila kosilo za približno 20 ljudi. Ker imamo v družini starejše ljudi in invalida se nismo odločili za postrežbo v gostilni( da se lahko malo spočijejo,uležejo..).Prosim vas za nekaj receptov ki bi jih uporabile ob takih priložnosti.Mislite tudi na to, da bi lahko večino stvari pripravila že dan prej in ne bi bila preveč obremenjena na dan birme,pa tudi ne želim ,da bi bili obremenjeni drugi.Pa še to, jedi naj ne bodo vsakdanje-kot vsako nedeljo-juha,pražen krompir,sv. pečenka,...

Lp in že v naprej hvala za vašo pomoč

teyca29

anaeva  

član od: 14.11.2007

sporočila: 1742

20. feb 2008 11:34

Pri nas smo to naredili kar zunaj.Pripravila sem razlčne jedi za žar.Vse to lahko daš v paco že dan prej.Saj ni treba da so čevapčiči,na žaru lahko narediš tudi veliko morskih specialitet,in pa kot dodatek mnogo solat,polnjenene zelenjava,polnjene francoske štruce in veliko drugih stvari.Spominjam se da sem pripravila tudi polnjene paradižnike,sadne košare,..... anaeva

stara  

član od: 12.10.2005

sporočila: 380

20. feb 2008 11:44

Aprila bo še verjetno mraz, tako, da žar najbrž ne pride v upoštev.

Če imaš možnost si naroči catering postrežbo vsaj za kosilo. Pa ne kompliciraj z nevsakdanjimi jedmi - to je obremenitev samo zate. Ti boš imela tako še veliko dela s sladicami in tudi s postrežbo.

 

stara

spagon  

član od: 12.6.2007

sporočila: 1133

teyca29  

član od: 25.3.2007

sporočila: 107

20. feb 2008 16:05

Hvala vsem,ki ste do sedaj odpisale in dale svoje predloge,želim si jih še več. Nimam idej,čeprav se zdi da je časa še veliko, bo kmalu in dela bo veliko.Za sladice že imam ideje, za ostalo pa pravi mrk zato sploh ne vem kaj bi iskala. Torej drage kuharice na plan z idejami. teyca29

Vendelina jr.  

član od: 17.5.2006

sporočila: 9217

20. feb 2008 17:14

Jaz se v celoti strinjam s tistim, kar je napisala stara. Od tu naprej še nekaj argumentov (v odstavkih....) Ketering zna brez problema sestaviti jedilnik. Zlasti znanjo pripraviti stvari - ker jih delajo vsak dan in če se kaj ponesreči, naredijo še enkrat, tako da dobiš tisto, kar si naročila (in ne tisto, akr bi ratalo v domači produkciji). Stroškovno gledano je ceneje najeti ketering kot se mučiti s pripravo hrane za tako maso ljudi. Pri vseh situacijah za 20 ljudi (razen za piknik z žarom) pride v familijah ponavadi do drame že takrat, ko ni zadosti opreme, ni zadosti loncev, štedilnik in pečica sta premajhni - in si je treba zadeve sposojati od širšega plemena...potem pa zabavljajo, če dobijo nazaj kaj oškrbnjenega. Ketering pride, postavi, počisti in odnese. Tudi imajo naštudirane količine potrebne hrane, amaterji pa ponavadi v skrbi, da ne bo česa zmanjkalo, kupimo preveč. In ketering kupuje s količinskimi popusti, občani pa v maloprodaji ne. Druga stvar: večina amaterjev nas nima kaj posebej veliko kilometrine z logistiko za pripravo hrane za tak event (kdaj kaj pripraviti, kaj lahko počaka, kako istočasno pogreti pet stvari, kako zagotoviti strežbo vse te hrane in umikanje ostankov hrane z mize, oziroma, koga vse zadolžiti za te stvari....). Tretja stvar: predvidevam, da ste vi gostitelji. Boš imela z gostiteljstvom dovolj dela. Vloga gostitelja je, da zabava in motivira goste z namenom, da je pozornost namenjena tvojemu detetu. Gostiteljica mora biti šarmanta in motivirajoča - ne pa da kot slepa kura leta s predpasnikom amo tamo in da ima na novi bluzici (ki jo je kupila prav za to priložnost) ene velike kolobarje živčnega potenja pod pazduho.... Pa še frizura, ki jo je frizer zjutraj mukoma nafenal, gre v franže (stavek o frizerju je namenjen dragi lucki52, bo že vedela...:)) Četrta stvar - tu malo improviziram, ker sama nimam nobenih zakramentov oziroma česa podobnega - predvidevam, da je birma pomemben dogodek v življenju mladega najstnika tudi v najbolj posvetnem pomenu besede. V smislu komunikacije s starši, iskanja oblačila, sentimenta celotnega dne. Podobno komunikacijo s hčerko boš imela še kvečjemu ob valeti in maturantskem plesu, potem te bo pa itak tozadevno izključila iz svojega življenja. Ne zapravljaj trenutkov za kvalitetno komunikacijo s hčerko na račun tega, kaj je v protfanu! In kaj si želiš, da si tvoja hči zapomni od tega dne? A hočeš, da si ga zapomni po tem, da je na afterpartyju bila sama, da ji je bila slavnostna obleka odveč, da so se vsi pogovarjali z drugimi, nanjo so pa pozabili in da je mama letala kot sneta sekira od kuhinje in nazaj in da je bila totalno pod stresom in temu primerno zoprna? Ali pa želiš, da se te tvoja hči zapomni kot lady, ki ima tudi družabni dogodek pod kontrolo, kot lady, ki je močna in daje tudi s tem, ko ne paničari okrog jedilnika (temveč se posveča hčerki) hčerki en občutek varnosti. Ker, če boš ubrala to drugo varianto, potem imaš šanso, da ti hči čez kakih dvajset let - potem ko se bosta kakih deset let prepirali za vsako kozlarijo in naslednjih deset let, ko bosta malo gladili robove od prejšnjih desetih let - prizna, da ima mama itak vedno prav in da se trudi, da bi ti bila v čim več stvareh podobna. Odločitev je pa itak tvoja. Vendelina jr.

jaša  

član od: 1.2.2008

sporočila: 1011

20. feb 2008 17:46

Teyca29 tudi jaz sem začutila, da sem moram oglasiti, pa čeprav ti menda ne bo nič pomagalo, a ti vseeno predajem lastne izkušnje treh doma praznovanih birm, vendar pred 10-15 leti, ko sem šla k birmi sama ter sestra in brat. Mami je pač najela nekaj pomoči v kuhinji, (znanke, prijateljice, sosede..., ali celo ljudi, ki se samo s tem ukvarjajo, pač koga dobro pozna in mu zaupa), ker je sama takrat bila dovolj obremenjena s strežbo, pa tudi dan, dva se je prej veliko opravilo (vsaj kaj se tiče peciva). Pripravili smo mize+ stole v veliki garaži- saj nas je bilo vsakič okoli 60-80 ljudi. Naš jedilnik pa je izgledal po spominu nekako tako: -predjed: kuhana govedina, vinski zos, hren v 2. vrstah, kuhan riž -kosilo:goveja juha, ocvrt piščanec, pečen piščanec, dunajski zrezki, svinjska pečenka s kožo, priloga pražen krompir, rizi bizi, mešana zelenjava na maslu ipd., ter zelena, mešana oz. več vrst solate- odvisno (nič kaj posebnega) -sladica- po želji: potice, kvasenice, gibance, razni keksi, kremnega bolj malo ali nič, ker se ne poje -za tiste, ki se dlje zadržijo in pogledajo malce v kozarček pa proti poznim uram prija tudi kaka kisla juha ali golaž Tako se praznovanja pripravljajo pri nas v Prlekiji. Lep pozdrav in brez zamere, držim pesti, da boste praznovanje dobro izpeljali, brez kakih odvečnih preglavic in glavobolov. jaša Sporočilo je spremenil(a) jaša dne 20. feb 2008 17:49:47

valči  

član od: 5.2.2006

sporočila: 197

20. feb 2008 18:36

Vendelina jr. se popolnoma strinjam s tabo. Teyca29, drži kot pribito kar je napisala Vendelina. Verjemi, na ta način bo praznik zares praznik za celo družino, ki se ga boste vsi z veseljem spominjali. Želim vam lepo praznovanje valči

mamamia  

član od: 9.11.2004

sporočila: 15823

20. feb 2008 19:25

Sama se načeloma strinjam z večino Vendyjinega pisanja, ampak meni osebno priprava hrane za 20 ljudi ne predstavlja probelma. IZberem stvari, ki se dajo pripraviti prej, tako da je na dan, ko pridejo gostje, potrebna maksimalno ura, da je vse toplo in vroče in nared. Nekdo pa že pomaga na mizo znosit. In doslej sem še vedno uspela pred goste stopit stuširana, da ne bi še mene pojedli od kuhinjskega vonja, pa tudi frizura je štimala (tisto malo pare pod tusšem mi je ne uniči tako zelo, da ne bi mogla pred goste), celo malo make upa se znajde na obrazu. Meni je bolj domače, da sama pripravim in postrežem, catering mi deluje neosebno (smo ga že koristili, ampak nikdar za domače ali prijateljske zabave) - rada imam, da imajo jedi na domačem slavju okus po moji kuhinji. Moj dosedanji rekord je 27 ljudi na kosilu za rojstni dan, pa sem zmogla ob minimalni pomoči mame (priprvila mi je dve solati in dve prilogi). Solate opereš in natrebiš dan prej, daš v sklede in pokriješ s prozorno folijo, pripraviš preliv in ergo je ena reč opravljena. Priloge: dan prej narediš rulado izpalačink in si prirpaviš vse za krompirjevo rulado z omleto ali špinačo, zaviješ jo v prtič in drugi dan samo še skuhaš. Ali pa jo skuihaš že dan prej, narežeš na rezine in pokriješ s folijo. NArediš ajdovo kašo z rižem in shraniš, naslednji dan samo pogreješ. Ali pa jo delaš na dan kosila, saj se na plošči samo skuha. So tri priloge že nared. Eno pečenko - recimo teletino z rožmarinom in česnom- pripraviš (naoljiš, začiniš) večer prej, jo na dan kosila samo ptisneš v pečico. Ali si prirpaviš dan prej za piščančji žur in na dan kosila hop v pečico. Večer prej pa pripraviš dve jedi z različnima vrstama mesa v kakšni omaki, naslednji dan samo združiš v eno posodo in počasi greješ. Sta dve jedi in ena priloga tik pred dokončanjem, pa še vse plošče na štedilniku niso zasedene. Moji gostje imajo radi jedi na žlico, sploh indijske goveje ali piščančje curryje, ki jih je tako ali tako priporočljivo pripraviti dan ali dva prej. Je pa res, da imam za seboj precej kilometrine pri pripravi jedi tudi za 40 ljudi, seveda ob pomoči drugih, pa sem se naučila organizacije in načrtovanja. Gre za to, koliko kompliciraš in koliko si pripravljen vložiti v vse skupaj, predvsem pa izbrati jedi, da se lahko pripravijo prej. Res pa je, da nisem nikdar pripravljala kosila recimo ob krstu ali birmah (tega pri nas doma ne poznamo) in nisem bila zaradi tega odsotna iz kuhinje, preden je bila hiša polna. Pa tudi če bi bila - pred odhodom v cerkev bi vse pripravila, potem pa bi gostje ob grižljajčkih že počakali, da jih v miru postrežem. Mamamia mamamia

balonka  

član od: 9.3.2007

sporočila: 548

20. feb 2008 20:35

Mene pa zanima,kje lahko rezerviraš-naročiš ta Katering (upam da je prav napisano).Enkrat sem bila na takšni poroki(na primorskem) in mi je bilo všeč. balonka

Vendelina jr.  

član od: 17.5.2006

sporočila: 9217

21. feb 2008 9:23

Darling, ti si nabildana s samozavestjo in tolikanj, kot te poznam, bi si upala trditi, da bi celo tvoje palačinke (baje jih ne znaš narediti, naslednjič ko pridem v MB bova tista jajca, moko, mleko in mineralko metali na ponev ...), ponudila s takim gardom, da bi si vsi prste oblizovali, frizura in mejkap ter obleka bi pa zraven štimale..... Sama imam tudi nekaj kilometrine v pripravi relativno večjih količin (npr: kuhanje za 15 nazarensko lačnih na Palagruži - kjer imaš samo dve plošči na kuhalniku, pečica je crknila, do prvega vtikača je bil pa kak klometer....), pa tudi kreiranje jedilnikov, v kateri so jedi kompatibilne, mi kar gre... in če bi mi zdajle kdo povedal, da bi morala danes zvečer danes 20 ljudi, mi to ne bi delalo kakega silnega problema. Če pa kdo (katera) pove, da tozadevno ni posebej močna, ji jaz vsekakor čestitam za iskrenost in pogum in vedno svetujem, da naj ubere lažjo pot. Če se gre v projekt s preveč treme, živci in stresom - potem se gre v bistvu v nekaj, kar izpade malo tragikomično (se spominim veliko srbskih komedij, ko se pripravljajo na kakšno veselico, potem se pa akterji med sabo tako sesuvajo, da gre samo še na slabše), ker je čisto zabavno gledati na filmu, ni pa prijetno to na svoji koži izkusiti. Vendelina jr.

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Trixi
malo za hecsijasaja
MOJ vrtrdkapica
Kaj danes za zajtrkjohana
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti