Podražitve

chappy  

član od: 3.7.2007

sporočila: 554

11. jan 2008 18:41

Kruh že nekaj časa pečemo,se bolj splača.Veliko kupujemo trgovinske blagovne znamke,ki večinoma ugodnejše od dobro reklamiranih znamk.Ponavadi kvalitetno ne zaostajajo kaj preveč za originali. chappy

val  

član od: 7.3.2006

sporočila: 665

11. jan 2008 18:55

Post sem zbrisala,čeprav ni bilo nič provokativnega, nestrpnega..........itd Kar se pa nestrpnosti tiče.........!! No comment! val

jernej  

član od: 30.8.2001

sporočila: 4876

11. jan 2008 19:08

val, to je javni portal, ne zasebni čvek. Vsako etiketiranje pripadnikov narodnih manjšin ali česa drugega prebere veliko obiskovalcev. Jernej - Urednik Kulinarične Slovenije

val  

član od: 7.3.2006

sporočila: 665

11. jan 2008 19:11

Sem razumela!! val

frina  

član od: 8.5.2005

sporočila: 3472

11. jan 2008 19:22

Če bi prodajali hrano (star kruh), bi se zmanšala prodaja dragega kruha. Hofer je svetla izjema.

Rada bi povedala nekaj o polnih nakupovalnih centrih. Se je kdo vprašal, zakaj je tudi on, v tistem trenutku, v tem prepolnem centru in dela gnečo? Zapravlja, šopingira ?

Zakaj so bile pred prazniki polne trgovine ? Zapravljanje?

Zakaj so pred velikimi prodajnini centri polna parkirišča ? Ker imajo ljudje denar ?

 

V zagovor bi rada predstavila nekaj mojih ugotovitev, ki jih nihče ne napiše, pa pomembno vplivajo na dogajanje.

Trgovski centri so polni zato, ker  so obstale samo velike trgovine. Prej sem kupovala v 7 trgovinah, zdaj le v 1. Odpadle so nerantabilne manjše trgovine v stanovanjskih naseljih, pri velikih je ponudba  večja, predvsem v cenovnem razponu. Ljudje gredo v trgovino po službi in ne gredo, tako kot nekoč, domov na kosilo ob 14.30, pa potem v trgovino.

Nakupi na zalogo so pravo breme za ljudi, ki stanujejo v malih stanovanjih. Brez shramb, hladilniki niso prostorni, kuhinje pa tako majhne, da je v njih več šip kot pa prostora, kamor zložiš stvari. Spotoma torej napolniš hladilnik, da se družina lahko neposredno hrani  iz hladilnika in ne s štedilnika. Mnogo ljudi kupuje napol pripravljeno hrano, ki jo prodajajo v večjih trgovinah, ker  ni časa, da bi doma skuhali kosilo. Poleg svež kruh, sveže sadje ( me prav zanima, kje hranite sadje za cel teden, če nimate ravno posebnega prostora). V množici predstavlja človek, ki kupi škatlo njokov in vrečko solate  enako enoto  kot pa tisti, ki opravlja tedenski nakup.

In tako prispemo v trgovino vsi hkrati, na poti iz službe. Koliko pa je ljudi ob 11.00, 13.30 ? To so najboljše ure, ko ni čakanje pri blagajni. Frekvenca kupcev je drugačna kot bi jo radi in kadar čakamo v vrsti se dogaja nekaj: tudi mi povečujemo množico ( in zase to znamo pojasniti ), kadar ša čakamo v vrsti , je v naših očeh gneča še večja.

 

Opažam, da precej ljudi nakupuje kot družina, kar se nekaterim zdi " potrošniška zabava". Običajno je takole: ata vozi, zlaga v avto, mama, kot kuharica in čistilka izbira blago, ki ga potrebuje, polega pa njen najdražji pase doooolg ksiht in običajno je edino, kar stori, da ženo pripelje do trgovine in potem tečnari, če kaj preveč pregleduje in izbira ( šparat itak po njegovem ne zna), njemu pa se niti ne sanja, da mu piške in žemlje ne skočijo same na mizo in da nima samoćistilnega stanovanja, ki ne potrebuje čistil. Koliko ljubih moških pa ve, kolikšna je npr. poraba pralnih sredstev, čistil na mesec ? Figo, kdo ve, izjeme so redke. Plačniki so na koncu različni. Če plačuje ona- kaj bi on sam, samcat počel v trgovini, če je kasica prasica v njenih rokah. Če plačuje on, pa ne bo znal izbrati in bo vrgel v košaro prvo stvar, ker itak ne mara trgovin. Zato večina žensk vzame s sabo moško kasico prasico in sama izbere blago. Tu so tudi otroci. Na začetku tuleči malčki, ki se dolgočasijo, potem "raziskovalna bitja", ki vlečejo s polic. Nato postanejo razvajeni pubertetniki, ki jih starši sprašujejo : " Mihec, kateri čips pa boš?" Ali : " Izberi si no že eno čokolado!" Pri tem pa na prvo oko, brez doktorske diplome vem, da predebell otrok ne potrebuje ničesar. Vsem parom z otroki pa je skupno,da imajo  med kupovanjem  otroke na očeh. Vi kličete varuško, ko greste po meso za jutri ? Vi odpeljete otroke k babici, da skočite v trgovine, da vam v eni uri ne zažge bajte ? Udeležba vseh družinskih članov je predvsem pragmatična in po moje nima nobene povezave z načinom preživljanja prostega časa. Seveda to velja tudi za konec tedna. Tu je treba poudariti, da mnogo družin kuha samo v soboto in nedeljo. Pa je treba nakupiti svežo hrano, zato se število kupcev konec tedna poveča. Ni nobena skrivnost, da je ob ponedeljkih, ko glodamo kosti nedeljske južine in pogrevamo nedeljsko juho, prodajalke zdolgočaseno zrejo v prazne trgovine.

Pred prazniki se ponovi pred-nedeljska zgodba. Spet kuhamo, več dni, kot smo doma, več potrebujemo. Ali kdo od vas, ki se zgraža nad potrošništvom v decemberskih praznikih, od 22.12. do 2.1. , hodi na kosilo v tovarniško menzo in s sabo odvleče še deco, ki nima kosila v šoli ? Seveda ne, kuhamo, čistimo, ker smo doma. Po praznikih so najbolj utrujene gospodinje, nekatere komaj čakajo na službo. Nekako ni moških, ki so naveličani praznikov. Običajno vsi tarnajo, kako so žene sitne.

 

V decembru imajo trgovci več prijemov, da prodajo več. Ponudijo blago, ki ga celo leto ni nikjer kupiti. Ugodne cene in akcije, ki pospešujejo prodajo. Zakaj so avtomobili najcenješi decembra in junija, ko so tudi največji popusti? Najbrž ne zato, ker smo pripravljeni seči v žep prav v tem mesecu. Zato, ker dobaitelji izračunavajo promet, od katerega so odvisni boljši pogoji. Ni skrivnost, da obstajajo lestvice prometa, po katerih se izračunavajo rabati, provizije ipd. S potrošništštvom to nima nobene povezave, le s pogodbami.

Potem še misel v zvezi z darili. Praktično darilo ob Božiču, ki ga obdarjenec potrebuje, decembra kupiš ceneje, imaš možnost dodatnih ugodnosti. Lepo je videti zavitega pod drevesom, čisto drugače, kot če to isto srajco prineseš iz trgovine zato, ker jo pač tvoj ded potrebuje.

 

Trgovci so požrešni in želijo v nekaj letih obogateti na tako majhnem trgu kot je Slovenija. Enim je že uspelo, predvsem na račun liberalne zakonodaje, drugi pa si večajo dobiček na drugačne načine. Mnogokrat ni mogoče pomagati, če imamo srečo in čas, lahko izberemo najugodnejšo ponudbo za stvari, ki jih potrebujemo. Nekateri nimajo časa, pa tudi možnosti ne in kupijo tisto, do česar imajo možnost priti.

Jasno, da mene tudi jezi, kaj počne trgovina, ki jo poznam do obisti, z vsemi prijemi vred. Zdi se mi, da kaj dosti kot posamezniki ne moremo storiti. Je pa dejstvo, da so šle cene hudo navzgor. Sama si že veliko let vodim stroške po "potrošniških" skupinah in ugotavljam, da grejo istovrstne stvari počasi navzgor že vsa leta. Krajevni trgovec, ki je z visokimi cenami in nikakršno ponudbo šel v maloro in pojav velikih trgovskih centrov nam daje možnost izbire, za katero se ni treba pol ure voziti v drugo mesto.

 

Me pa zanima, kkatero blago je tisto, ki ga bojda naši kupci kupujejo, pa ga ne rabimo. Včasih se mi zdi, da so na naša tla presadili ameriške vzorce. V naših razmerah ni mogoče iskati službe na ameriški način, prav tako pa Slovenici nikakor nimamo enakih vzorcev obnašanja.

Ni nujno, da se strinjate z mano, si pa le vzemite več časa, ko stojite v vrsti pred blagajno, da opazite stvari, ki sem jih napisala prej.

 

 

 

 

 

F r i n a

ariella_3  

član od: 3.7.2006

sporočila: 664

11. jan 2008 19:57

ribaracarak, najlažje bi te tako poučila,da ti bi dala v naših krajih konkretno lekcijo, da bi se na lastne oči prepričala. Glede tega vsega je bilo pa tako in tako že 100 x vse podolgem in počez predebatirano, tako da ... vsak si naj razlaga kdo je kdo, po svoje. Jaz se imam za civila, ker državi vse davke in stroške,.. . plačujem - romi pa v večini ne ariella

Cila  

član od: 5.10.2006

sporočila: 3768

11. jan 2008 20:07

ribaracarak je napisal/a:
Kdo pa so civili, pouči me prosim rrr

 

Tako imenujejo  romi   nerome. Vsaj kolikor sem jih imela priliko poslušati v TV oddajah.

Cila

Jelenckova  

član od: 30.3.2005

sporočila: 2053

11. jan 2008 20:51

Živimo v svobodni državi, kjer lahko vsak kupuje kjer hoče in kaj hoče. Sreča je, da imamo toliko trgovin, da lahko med njimi izbiramo. In če ljudje derejo pred prazniki v trgovine, kot bi bilo konec sveta, je to pač njihova izbira. Navadili smo se na izbiro, tako v trgovini kot doma. Ni dovolj, da imamo pašteto za na kruh namazat, hočemo še topljeni sir, maslo, margarino, sir in vsaj 2 vrsti klobas. Jaz včasih ne grem v trgovino, dokler nimamo doma za jest samo mleka in kosmičev. Nočem nas razvaditi na izbiro. Če pridejo kaki obiski, ima pa tudi kakšno rezervo v skrinji. Lačna še nikoli nisva bila. V novem letu sva bila samo 1x v trgovini, pa še to v Hoferju, kjer največ kupujeva. Tam imam na izbiro samo 1 kislo smetano in se ne preseravam, ker se niti ne morem. Vzamem to in sem zadovoljna. Frina, dobro si to napisala. Jelenckova

jernej  

član od: 30.8.2001

sporočila: 4876

11. jan 2008 21:23

Saj sem napisal, da v BTC ob 12 uri nimaš kje parkirati. Gužva je ves čas ne le ob 16, 17. Imam to smolo, da ves čas živim blizu trgovskih centrov in vidim gnečo. Imam raje bolj prazen hladilnik doma kot da bi se drenjal. Morda sem prestar, hobi mi pa tudi ni. Seveda naj vsak nakupuje kjer želi in je kar želi. Samo mislil sem, da če na kruhu ni dovolj marmelada, ampak mora biti še pašteta, pa sir, pa salama, ali je potem res še vedno vse predrago? Vse jezijo podražitve, ampak ali kdo res manj kupuje, se trgovcu bojkot "pozna na žepu"? Moj mali prispevek je to, da sam pečem kruh, sklenili smo tudi, da dokler ni prazen hladilnik se ne kupi nič novega. Cene so kakršne so pač, moramo jih sprejeti ali pa narediti kakšen prispevek, da bodo nižje. Morda kolektivna dieta za teden dni? Jernej - Urednik Kulinarične Slovenije

Issi  

član od: 5.9.2007

sporočila: 703

11. jan 2008 21:37

jernej je napisal/a:
Samo mislil sem, da če na kruhu ni dovolj marmelada, ampak mora biti še pašteta, pa sir, pa salama, ali je potem res še vedno vse predrago? [jernej] Jernej - Urednik Kulinarične Slovenije
Oprosti Jernej, ampak tole mi je pač malo komično - sploh če prihaja od urednika strani, ki se imenuje "Kulinarika". Sicer imaš pa prav; cene so kakršne so - s tem se bomo hočeš-nočeš morali sprijazniti. Jedli in zapravljali bomo kolikor si bomo pač lahko privoščili. Kolektivna dieta? Se ti res zdi, da bi se s tem dalo kaj doseči? Ne verjamem. Stvari so kakršne so. In to je to. Nobene filozofije ni v tem. Vsak na svoj način bomo seveda nekako preživeli, vmes si pa lajšali dušo s preklinjanjem vlade, trgovcev, ... skratka vseh, ki so po našem mnenju krivi za nastalo situacijo. In za trenutek nam bo lažje pri duši. Frina, ne bi se mogla bolj strinjati s tabo - le da s tega vidika presneto malo ljudi gleda. Issi

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Trixi
malo za hecsijasaja
MOJ vrtrdkapica
Kaj danes za zajtrkjohana
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti