Obsoletno

GOSPAKATJA  

član od: 27.11.2007

sporočila: 259

tema odprta - 28. nov 2007 10:16 | ogledi: 3.506 | odgovori: 26

hoj ! vem, da se svet okoli nas spreminja in da se spreminjamo ( oz. bi se morali ) tudi mi. temu se reče prilagajanje. a kaj , ko mi je malce hudo za zadevami, ki jih več ni. se spomnite "inkasantov", sosedskega sposojanja ( jajc, sladkorja...) , večernega klepeta na klopci pred hišo, doma narejene čokolade, jogurta v steklenem kozarčku, surovega mleka iz kangle ( a popos , nekje v severni italiji je mestna oblast uvedla "mlekomate", ki so jih polnili okoliški kmetje z nepastoriziranim mlekom- zadeva je imela silen uspeh. pred "stroji" je bila vedno vrsta in mleka je zmanjkalo v par urah ), vina na kozarec - pri kmetu, vloženih jajc....saj ne, da je bilo življenje lažje ali lepše, a stikov je bilo več. in to pogrešam. z bankomatom težko kramljaš!

GOSPAKATJA

mamamia  

član od: 9.11.2004

sporočila: 15821

28. nov 2007 10:38

S kanglico smo po mleko h kmetu blizu nas hodili še nekaj let nazaj (stanujemov mestu), s sosedi se še videvamo in kramljamo - sicer ne posedamo na klopci ampak stojimo ob ograji, pa hitro se zraven najde kakšna steklenica vina in kozarček, enkrat na leto imamo ulično zabavo...

Inkasantov resda ni več, ampak prijazno besedo se da spregovorit tudi s poštarjem....

 

Tako da malo dobre volje, pa se tudi v današnjem času, polnem sodobne elektronike (tudi po letalsko karto smo včasih morali na agencijo, danes pa jo dobiš po e-pošti...) da ohraniti čisto človeške stike.

Ima pa sodobna elektronika vsaj eno prednost - brez nje ne bi bilo Kulslo in ne številnih virtualnih znancev...Časi se spreminjajo in mi z njimi, pa dajmo od vsega, kar se nam dogaja, izvleči najboljše.

Malo nostalgije pa vedno dobro dene.

 

Mamamia

mamamia

lucka52  

član od: 13.7.2007

sporočila: 1939

28. nov 2007 10:43

Jaz sem te sosedske odnose kar obdrzala in delujejo se kako dobro.Soseda nima vrta in ne zna peci slascic, ampak ima kure, zato mi daje jajca,ker kar naprej pecem, jaz pa njej zelenjavo ,ki jo imam zmeraj prevec, pa kaksno slascico..., pa jedi-specialitete iz gob si izmenjujeva pa se in se. O teh spremembah se velikokrat pogovarjamo- z rahlo rahlo nostalgijo- zal so nekatere neizogibne, nekatere pa stopnjujemo sami. Moj moz je oni dan izjavil( pes je lepo spal na postelji...je izkoristil priliko ker je bila zaprt za nekaj casa...),da zivali postajajo vse bolj cloveske, mi pa vse bolj nehumani in divji... lucka

klavdijaB  

član od: 31.3.2004

sporočila: 952

28. nov 2007 10:45

moji mami še vedno sosed prinese mleko v kanglici. pri meni se sedaj v zimskih mesecih redno dobivamo za kartanje (ob kuhanem vinu). in kadar se kje po domačih koncih klatim, me v vsako hišo povabijo na kafe ali likerček. klavdija

nonica  

član od: 19.11.2007

sporočila: 105

28. nov 2007 11:56

Kako je bilo lepo, ko smo v našem kraju imeli še klasično trgovinico, kjer ti je trgovka prinesla na pult željeno blago, napisala ceno na košček papirja in potem je šla do blagajne. Drug drugega smo bili navajeni, izmenjali dnevne novice (jah, nostalgija). nonica

Loni  

član od: 12.12.2001

sporočila: 7859

28. nov 2007 12:02

Mleko sicer zdaj pri nas kroži v plastenkah, ampak še zmeraj pa k nam doma romajo kangle s pomijami za pujse, suh kruh za zajčke, ženske hodijo po jajca, klopca je tudi še pred našo hišo, sicer ne več lesena. Ampak domačno je pa še vedno. Ni pa tistega posedanja vaških žensk in štrikanja, česar se spomnim iz otroštva. No, sicer smo tudi iz vasi šli v mesto. Tu v Lj pa samo za prve sosede vem, kako se pišejo in se pozdravljamo, potem je pa že konec. Loni Makaroni

Jelenckova  

član od: 30.3.2005

sporočila: 2053

28. nov 2007 13:09

nonica je napisal/a:
Kako je bilo lepo, ko smo v našem kraju imeli še klasično trgovinico, kjer ti je trgovka prinesla na pult željeno blago, napisala ceno na košček papirja in potem je šla do blagajne. Drug drugega smo bili navajeni, izmenjali dnevne novice (jah, nostalgija). nonica
Ojej, to je bilo pa meni grozno. Pač nisem navajena. Jaz tudi s sosedi nimam nekih stikov, vsi so starejša generacija, pa jaz sem priseljenka,...izmenjamo si kdaj kakšne flance za paradižnik in tako, druga ne. Jelenckova

veverica  

član od: 12.11.2001

sporočila: 1038

28. nov 2007 13:56

Ali ve razmete naslov teme? Kaj pomeni obsoletno? Midva s SSKJ nič ne razumeva veverica

slepakura  

član od: 9.1.2007

sporočila: 326

28. nov 2007 14:04

Moj Collins (anglesko-angleski slovar) pravi: "obsolete" (Something that is obsolete is no longer needed because something better has been invented.) Skratka: Obsoletne stvari ne potrebujemo vec, ker so iznasli nekaj boljsega. slepakura

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17786

28. nov 2007 14:06

No, vsekakor beseda ni slovenska, to je jasno. Pa tudi čisto nobene potrebe ni, da bi jo privzeli in poslovenili. rimljanka

veverica  

član od: 12.11.2001

sporočila: 1038

28. nov 2007 14:07

Hvala... sploh nisem pomislila na angleščino, ampak vztrajno razmišljala kaj bo pomenila skovanka iz ob, pa so in letno???!! veverica

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Trixi
malo za hecsijasaja
MOJ vrtrdkapica
Kaj danes za zajtrkjohana
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti