Izrazi, ob katerih vas zvije...

Moycaa  

član od: 11.9.2004

sporočila: 738

tema odprta - 9. nov 2007 17:09 | ogledi: 8.386 | odgovori: 272

Pozdravljeni!

Vsak kraj, mesto, pokrajina ima določene izraze, ob katerih prebivalca druge pokrajine, mesta malo zvije. Kateri so izrazi - pogovorni, slengovski ob katerih vas je zvilo, ko ste jih prvič slišali.

Mene je npr. s prijateljico - ona živi že od malega v Lj - sva šli na kavo in ko ji razlagam nekaj, kar je za mene dobro, mi ona pravi "ej, stara, mivka!" Ok, tisto "staro" že razumem, mišljeno ljubkovalno, ampak "mivka"? Sem jo gledala ko tele v nova vrata in se začela na glas smejati - "Kakšna mivka", jo vprašam. In ona mi v smehu odgovori:"Se ti vidi da si s province!" :)

Ob katerih izrazih pa je vas zvilo?

Moycaa

p.s. Pozabila sem dodati, da je tega že kar nekaj let, ko sem to slišala. Očitno je z izrazi kot s cunjami, pridejo in grejo iz mode.

Temo je spremenil(a) Moycaa dne 09. nov 2007 17:31:45

petkica  

član od: 15.12.2006

sporočila: 744

9. nov 2007 17:11

Emmm, jaz sem iz LJ pa tudi ne razumem tega. A je prevedla? petkica

Moycaa  

član od: 11.9.2004

sporočila: 738

9. nov 2007 17:13

Petkica - Saj tudi meni ni jasno, ampak zvilo me je pa. Ni prevedla, ampak je to očitno beseda, ki jo dodajo zraven. Kar nekaj. Ampak je ostalo pri tem, da sem s province. Moycaa

*Etka  

član od: 19.2.2004

sporočila: 744

9. nov 2007 17:15

Že nekaj časa živim v Lj, pa še nisem slišala tega. Ker sicer na avtobusih slišim od mladine vse možno...

petkica  

član od: 15.12.2006

sporočila: 744

9. nov 2007 17:17

uh, nekaj sem se spomnila. Jaz kar pege dobim, ko nekdo reče kva dogaja (pa tudi če brez mivke) petkica

ursa40  

član od: 28.4.2005

sporočila: 610

9. nov 2007 17:24

Meni je zadnjič tamala (16 let) rekla , ko sva bili na sprehodu in sem narobe stopila in si skor nogo zvila :"Ej mami de nauš legice brejkala!" Sem skor dol padla od smeha pa od jeze kje hudiča jih pobira!!! lepo pa radi se imejte ursa40

Tarja83  

član od: 17.11.2006

sporočila: 273

9. nov 2007 17:42

Ce je moja bivsa sosolka od cimre v Lj slisala stavek kot je: Daj stara odsaljsi mi en pis breda; je pol ta legica se dokaj normalna.Mene grozno strese ko slisim na radiu ali tv, kjer naj bi poznali knjizno slovenscino, besedno zvezo: pred dvemi leti!!!!!!To me res dobesedno ujezi. O tujkah kot so: fensi, svasta, ful kul pa sploh ne bom zacela,ker bom tako popljuvala tricetrtine besednega zaklada danasnje mladine. Tarja83

Lisa  

član od: 13.1.2005

sporočila: 1812

9. nov 2007 17:53

Mene je zvilo, ko je zadnjič ena odprla temo o otrocih, ki ne "kosilajo". Tako čudnega izraza nisem še nikoli slišala. No, potem so se pa javile članice, ki jim je izraz normalen. Čudno mi je tudi, ko katera napiše "jajčko" - ampak to so pač krajevne posebnosti. Me pa včasih zares zaboli, ko kakšna dosledno - verjetno nalašč, uporablja napačne sklone, množino za dvojino, ne upošteva preglasa....Ne mislim da bi se morali tukaj vaditi v slovnici, ampak javno zapisana beseda je vendarle nekaj drugega kot čvekanje na vogalu. Premalo nas je, da bi za zabavo uničevali svoj butični jezik. Lisa

Bernarda  

član od: 18.1.2005

sporočila: 298

9. nov 2007 18:00

včasih pokukam otrokoma ,ko se dopisujeta na messeneger.Tudi prebrati ne znam.Pravita ,da je to pisanje "mladosniško",in zato jaz nimam pojma. Bernarda

veverica  

član od: 12.11.2001

sporočila: 1038

9. nov 2007 18:11

Mene pa "firbec matra" kaj pomenijo nove kratice, ki se pojavljajo med najstniki, predvsem na forumih in v sms-ih. RTM, mi je jasno kaj pomeni, tudi WTF sem razvozlala, ampak kaj drugega mi že povzroča težave.... morda me bo kakšna mlajša članica kaj naučila? Kar pa zadeva "pred dvemi leti" , pa se mi zdi, da je danes oboje že dovoljeno. Spomnim se, da so za časa mojega šolanja profesorice dobivale kurjo polt, kasneje so mi študentje slavistike zatrjevali, da je že dovoljeno oboje. Čeprav sem še danes v SSKJ prebrala, da je slednje pogovorno, neustalj.?! Sama skušam dosledno uporabljkati dvojino, pravilne spole in sklanjatve (predvsem rodilnik, ki se mu veliko ljudi izogiba)... se pa navajam na pravilno vikanje. Tukaj pri nas, v osrednji Sloveniji je namreč ustaljeno eno čudno vikanje (pozabila sem pravilni izraz) tipa: "Gospod, kaj boste pil, kje ste bil?", namesto "Gospod, kaj boste pili, kje ste bili?". veverica Sporočilo je spremenil(a) veverica dne 09. nov 2007 18:12:06

Jelenckova  

član od: 30.3.2005

sporočila: 2053

9. nov 2007 18:17

A to: tnx, gr8, X, brb, lol....to je dopisovanje na MSN-ju. Ki je praviloma neformalna oblika komuniciranja, ne predstavljam si, da bi se preko tega dopisovala s profesorjem na faksu, čeprav eden to prakticira. mene moti, če nekdo reče: "Stari, ni pene!" ali pa tolaženje v smislu: "O bet, stara." To so ponavadi ljubljanke fore. Ljubljančane pa motijo štajerske besede. Na moj račun so se marsikatere prijateljice že nasmejale. Ka čem. Jelenckova

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?malaga
malo za hecsijasaja
MOJ vrtrdkapica
Kaj danes za zajtrkjohana
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti