A bomo letos kaj pekli?

katka lopatka  

član od: 1.12.2006

sporočila: 4996

25. nov 2007 19:16

petrca, tole sem napisala par dni nazaj lahko napišem kako jih delam, verjetno pa jih vsaka dela po svoje za breskvice naredim tole testo 35 dag moke pol vrečke pecilnega praška 12 dag sladkorja v prahu 1 zavitek limoninega sladkorja 1,5 dl olja 2 rumenjaka žlico kisle smetane Testo zamesim, po potrebi dodajam še moko, če je pregosto malo mleka, če je presuho malo olja, pač po občutku. Bistvo breskvic je olje, ker potem ne razpokajo. Dobro je, da testo par ur počiva v hladilniku. Ko ga vzamem ven, ga pustim malo na sobni temperaturi, da ni tako trdo ali pa dam za par sekund v mikrovalovko. Potem si naoljim roke in iz njega oblikujem valj, ki ga narešem na enake kvadratke. Iz vsakega kvadratka z naoljenimi rokami oblikujem kroglico, ki jo med prsti vrtim kar nekaj časa, saj površina ne sme biti nagubana, ampak povsem gladka, ker drugače bodo razpokale. Delam bolj majhne breskvice, da se jih da lažje v usta...Pečem jih na 180 stopinj 7 minut, v bistvu so še bolj svetle in še malo mehke, ampak take morajo biti, če ne, so potem trde. Pustim na zraku cca 10 minut, da se začnejo trditi, da se lažje izdolbejo. Potem jih izdolbem in pustim, da se čisto ohladijo, Barvam nenadevane, ker mi je všeč, da so čisto pobarvane, ne pa "flekaste" (stvar okusa). Uporabim rdečo in rumeno barvo iz tubice. Malo barve izstisnem na krožniček od kave, nato pa s čopičem barvam polovičke. Včasih naredim vsako polovico svoje barve, eno rdečo in eno rumeno, včasih pa vsako polovico pobarvam tako, da je pol rdeče, pol rumene (lahko si ogledate na sliki pri recepti košara za praznovanja od avtorice Trzinke), Pobarvam tudi spodnji, notranji del breskvice. Potem pripravim nadev po receptih iz baze, tu ni kakega problema, mora pa biti kar kompakten, torej marmelada, mleti orehi, nutella...V vsako polovičko dam žličko nadeva, potem stistem skupaj tako, da ob straneh malo ven pokuka in okrog obrišem s papirčkom, da se lepo poravna. Na koncu še povaljam breskvice v kristalnem sladkorju. ena slika, recimo, kakšne so moje je pri tem receptu http://www.kulinarika.net/recept.asp?ID=7258 druga pa tu http://www.kulinarika.net/recept.asp?ID=6365 Spodaj pa je recept mojstra Goljata, ki jih je brizgal (me ni bilo zraven) http://katka-lopatka.moj-album.com/album/1 dobro peko in veliko sladkanja! katka

Petrca_5  

član od: 28.8.2006

sporočila: 135

26. nov 2007 7:41

katka lopatka, hvala za tako izčrpna navodila. Glede barve - ali uporabljaš tiste v malih stekleničkah, ki se dobijo tudi v mercatorju ali kakšne bolj specialne? Pa breskve po tem receptu so mehke? - ker sem zadnjič jedla ena, prav malo pretrde... Hvala še enkrat!

katka lopatka  

član od: 1.12.2006

sporočila: 4996

26. nov 2007 8:35

zelo so mehke, stopijo se v ustih uporabljam pa barve od schwartaua v tubicah katka

Jelenckova  

član od: 30.3.2005

sporočila: 2053

28. nov 2007 9:20

Jaz sem včeraj kupila posebno božično izdajo Naš dom, kjer so notri recepti za praznike. So tako fajn recepti, da komaj čakam, da jih probam. Jelenckova

ZAČETNICA  

član od: 2.2.2007

sporočila: 1985

28. nov 2007 10:14

Anja27 in jade! Kaj hudiča vi2 bosta si vzele dopust za peko? Pridne sta samo kako zgleda vajin urnik peke piškotov? Jaz si ne znam predstavljati, da bi spekla več kot 5 vrst!!! Začetnica

lucka52  

član od: 13.7.2007

sporočila: 1939

28. nov 2007 10:18

No, jaz pravkar delam " prasicke za sreco" iz testa, ki mi je ostalo od potice, so zelo lustni in jih vsako leto dam prijateljem namesto daril in podobne sare, ker ne maram praznikov, obdarovanj in podobnih ceremonij,najbrz sem ena redkih... Nekje je bilo omenjeno, da so perlice kicaste,no podobno sem tudi jaz mislla, ampak sem vceraj delala zvezdice iz cimeta in kakava za na smrekco, ki sem jih okrasila samo s tankim robom iz belega ledu in perlico, pa so tako lepi, da spreminjam mnenje... lucka

SMILE28  

član od: 26.9.2005

sporočila: 215

28. nov 2007 10:35

Lucka55 po katerem receptu pa si delala zvezdice za na smrekco? Če imaš možnost, nam pošlji kakšno slikco zvezdic in prašičkov. Drage pridne pekarice, kaj ste že spekle do danes? Jaz začnem ta vikend, pa ne vem česa naj se najprej lotim? Kateri keksi naj bodo prvi - če jih bom dobro skrila, bodo verjetno počakali do Božiča. Lep, sončen dan vsem skupaj, SMILE28

kuharca37  

član od: 21.3.2006

sporočila: 563

28. nov 2007 10:43

ZAČETNICA ne sekiraj se,saj imaš dovolj pet vrst piškotov,če nimaš časa in si cel dan v službi je pač tako....jaz sem doma na kmetiji in je sedaj čas mirovanja,ne smem se pa spomnit ko smo imeli sredi maja zlato poroko ...50 ljudi,pa za vse sama spečt....zunaj pa košnja.... kuharca37

lucka52  

član od: 13.7.2007

sporočila: 1939

28. nov 2007 10:55

Smile28, zvezdice sem delala po receptu iz Lise, Bozicna kuhinja, z 1 zlico kakava vec,ker so mi vsec kontrasti-temno- svetlo.Slikc pa zal ne morem poslati, ker ne premorem digitalca,si ga bom pa nabavila upam.Ce zelis postopek za prasicke, ti ga lahko posljem samo si tezko predstavljas, ce jih ne vidis.lp lucka

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?johana
malo za hecanjica1998
MOJ vrtrdkapica
Kaj danes za zajtrkjohana
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti