Proti kadilski zakon

KARMINA  

član od: 17.11.2003

sporočila: 755

5. nov 2007 10:50

matejac je napisal/a:
Sem nekadilka, podpiram zakon. Če je res, da je lokal lastnina lastnika, zakaj mu ne bi bilo treba upoštevati zakona. Potem lahko na ta način isto zagovarjamo prostitucijo (saj je moj lokal, bom pa ja delal kar hočem). Mnogi gostinci so sami rekli (in jih osebno poznam), da so tudi kadilci v lokalu strošek (klima, prezračevanje, čeprav pri dimu skoraj ne deluje). Mateja
Klima oz. prezračevanje deluje če je zadeva narejena tako kot mora bit oz. če je sploh vklopljena. Gostinci so sami krivi, da je prišlo tako daleč. V veliki večini so njihove prezračevalne oz. klimatske naprave premajhne glede na velikost lokala oz. niso vzdrževane oz. ne delajo (pač šparajo z elektriko). Sedaj ne smrdim po cigaretih ampak "samo" po hrani. Kar mi gre skoraj tako oz. še bolj na živce, kot če smrdim po cigaretih. Kje ste inšpekcijske službe K

lidka  

član od: 16.12.2002

sporočila: 3690

5. nov 2007 10:53

Jaz zakon načeloma podpiram. In sem ZA, da se ne kadi kar povsod.

 

Ampak v javni upravi, se zdaj kadi na balkonih. Kjer se jih najde,... ker šefi kadijo, ne morejo prepovedovat podrejenim... In kadijo na notranjih balkonih, vseh podelanih od golobov, ti jim kaj spustijo tudi na glavo, obleko... Ampak kadijo...

Druga skrajnost je, ko se menijo, da grejo skupaj ven na čik. Seveda se jih nabira po hodniku kar lep čas lepo število ljudi. Vmes se kako čaka, da kaj naredi, pa da gre lulat... In grejo dva štika dol peš. Je že pravi družabni dogoek to ratal. Pa kadijo dol, 2- 3 čikce. Seveda ni potrebno posebej poudarjat, da se nikjer ne registrirajo, ampak gre v službeni rok. Pa vmes spet od kakega goloba kera kaj pokasira, ko sedijo na napušču. Je dan bolj pester. In tako jih več kot 30 min ni nazaj v pisarno. In to je kakor za koga, blagoslov ali kazen. Ampak čudno, da se Virant ne vtakne v to, koliko časa mu ZDAJ kadilci pokradejo in so neefektivni pri delu?

 

Bi bilo smiselno prepovedat nasploh na delovnih mestih?

 

lidka

proxima  

član od: 21.10.2003

sporočila: 2514

5. nov 2007 11:01

Jaz sem nekadilka, zakona pa ne podpiram iz politicnih razlogov, ki jih lahko na kratko pojasnim s starim pregovorom: coruptissima res publicae, plurimae leges, cim bolj je drzava pokvarjena, vec (represivnih) zakonov sprejema. Efekt je tudi povraten - cim ljudstvo spozna, da vecina ljudi ne bo kaznovana za vecino zakonskih krsitev, zvodeni spostovanje do vseh zakonov, tudi do takih, ki imajo smisel. Zakoni o omejevanju kajenja, prohibiciji alkohola oziroma drog ter o policijski uri za mladoletne ga po mojem mnenju nimajo prav zato, ker so to zadeve, o katerih se morajo izjasniti ljudje sami pri sebi, ne pa da se namesto njih odloca nanny-state. Da o naravnost bedasto napisanem tekstu zakona niti ne govorim - ali mi lahko kdo razlozi, zakaj naj bi na primer Mitja Rotovnik placeval objestnost nekega napihnjenega tesla, ki si pred kamerami priziga cigaro samo zato, da bi izpadel se vecji jack (=poglejte me, krsim zakon, placal bom globo, pa mi vseeno nihce nic ne more)? lp, proxima

Veri  

član od: 21.10.2004

sporočila: 4272

5. nov 2007 11:03

- ali hodimo v lokale samo zaradi cigaret ali morda zaradi druženja in pogovora ob kavi oz. pijači Nisem hodila po lokalih prav zaradi cigaret, edino kdaj na tortico, ker je bilo v slaščičarni prepovedano kadit. Zdaj mam malo punčko in nekak nisem najboljši potrošnik, ampak vsekakor se me bo zdaj veliko lažje dalo spravit v lokal (prej sva se oba z lubijem z vsemi 4 upirala prav zaradi dima...) Z nama bojo torej meli kvečjemu profit. -glede na to, da so druge države ta zakon že osvojile, kaj za vraga je potem narobe z nami? (vsa čast Ircem) Nimam pojma, zakaj tak halo. Ko sem šla na Irskem v bar, se mi je zdelo super... -govorijo o škodljivosti cigaretnega dima ( se strinjam), ampak zdaj pa deklice strežejo v samih majčkah po vrtovih. Je to zdravo? Ni zdravo, ampak tega ne moreš prepovedat, ker s tem ne škodujejo tebi, ampak samo sebi. S sabo pa vsak lahko počne, kar če, samo, da ne škoduje drugim. Tudi z avtom se lahko zaletavaš po svoji garaži kolikor te je volja in v kolikor te žena oz. mož ne prijavi, ne boš plačal/a prekrška. V tujo garažo ali še huje človeka se pa seveda ne smeš zaletet! Ne vem, zakaj je to tako težko razumet! Zakon ščiti tiste, ki ne bi radi pasivno kadili na javnih površinah, ki niso odprte, ker tam se pač lahko zlufta. Ne prepoveduje kajenja. -povečalo se je kajenje po domovih. Kaj pa domači, ali oni nimajo pravic? Seveda jih imajo, vendar pa se morajo zanje sami postavit, saj ne bi bil nihče za, da mu država predpisuje, kakšnega partnerja naj imaš. Torej: izbereš ga sam in prilagajata se sama. Če se en noče, imaš možnost, da greš. Če te dim moti in ti oni smodi pod nos, potem te itak nima ne vem kako rad, ker je pripravljen zaradi svojega užitka tvegati tvoje zdravje in še to, da ti pač smrdi. Noben pameten človek ne bo hotel smrdet svojemu partnerju, saj vonj igra glavno vlogo pri spolni privlačnosti... Če partnerja ta vonj ne moti, super, naj uživata. ne moreš pa zato, ker se nekdo ne zna postavit zase v partnerstvu dat kadilcem rajši vseh lokalov na voljo in vse zaposlene in nekadilske stranke... -v Italiji je kajenje prepovedano, a se je prodaja cigaret vseeno povečala. Kaj nam to pove? Desa je napisala, da morajo nekak najstnike prepričat, da bi začeli kadit, ker noben ne začne kadit pri 25ih... In je to najlažje če zadevo prepoveš;) Mal heca, mal je pa tudi res, verjetno. Ne vem, nisem bila nikoli tak najstnik... -ali nam zaradi teh neprilagodljivosti še vedno govorijo "balkanci"? Ne vem, origninal je verjetno zato, ker živimo na severu Balkanskega polotoka. Jaz sem ponosna, da sem balkanka;), ker to pomeni, da je v meni ravno prava mešanica reda in discipline iz severa (no, včasih mi mal fali, očitno sem res balkanka;) in temperamentne spontanosti in smisla za humor iz juga. Slednjemu bi se težje odrekla, če bi že morala zbirat;) Mislim, da je zakon zelo lahko razumet: varuje tiste, ki pač nočejo kadit, da bomo lahko hodili v lokale in tam delali. Pika. Kaj ješ, kako se oblačiš in tudi ali kadiš doma oz. nekje, kjer to nikomur ne bo škodovalo (to ni isto kot motilo, lepo prosim!). Lahko me moti, da nekdo cmoka, umrla pa od tega ne bom! Zato cmokanje ni prepovedano! To, da nekdo divja po cesti, ali puha zraven mene, pa pač je, ker mi oboje lahko škodi. meni, ne samo njemu! V tem je ves "keč"! Veri Sporočilo je spremenil(a) Veri dne 05. nov 2007 11:06:42

eranna24  

član od: 20.7.2007

sporočila: 63

5. nov 2007 11:07

Življo, sem kadilka, ker enostavno rada kadim. Nesmiselno pa se mi zdi to večno degradiranje (pa ne vseh prosim, da ne bo pomote!!), tistih ki ne kadijo. Ja, je tudi mene motilo, če je bil lokal zakajen in enostavno sem izbirala tiste, ki so imeli urejeno prezračevanje. Me pa sedaj resnično moti, vendar mislim, da bi se lokali morali opredeliti kako in kaj. Ja boste nekateri nekadilci poskočili in začeli s svežim zrakom in podobnimi rečmi, res je škoduje zdravju, res je , da so natakarji izpostavljeni... (povsem dobro se spomnim izpostavlejne natakarice, ki jo je nek gost fizično prepričal v novo rundo---- alokohola - ne, da si lahko še eno prižge....) Vendar bolj ko razmišljam, bolj se mi zdi, da se je naša t.i. demokracija sprevrgla v kopico pravil in omejitev. (USA???) Mislim, da pa ima Matilda raje tiste, ki nezdravo jedo in dihajo svež zrak, saj so na prvem mestu(bolezni srca in ožilja), in kljub temu, se otroke pelje praznovat rojstni dan k McD... Pa bodi dovolj. Postajam pa sama nestrpna do ljudi, ki ne vedo, kaj je deodorant - tudi izpostavljeni natakarji in ostali, ki so v stiku s strankami. Ni lepšega kot vabljiv krožnik - s pridihom naravnega Zanima me, kako spravite VONJ PO HRANI IZ VAŠIH OBLEK ..., ko greste v lokal kjer je hrana in se ne kadi .... samo ena kuharica pač cmari čebulo ali poha in ker to #diši# ji ni potrebno vklopiti "nape". to je pa zadeva, ki me spravi do neba.... Pa lep sončen pozdrav iz mesta ob Savinji eranna24

helgula  

član od: 21.4.2006

sporočila: 551

5. nov 2007 11:18

Tudi jaz sem na strani zadovoljnih nekadilcev, kar se tiče protikadilskega zakona. Sem pa mnenja, da so si gostinci bolj kot ne krivi za nastalo situacijo kar sami. Ko jim je bila dana možnost ločenih prostorov za kadilce in nekadilce je večinoma niso upoštevali, vsaj ne v celoti. Kaj mi pomaga prostor za nekadilce, če je umeščen med dva prostora za kadilce in to z odprtimi vrati. NIč!!!! Torej dragi gostinci - manj jamranja in več truda za pridobitev gostov. Vsi ostali se moramo v "tržnem gospodarstvu" krvavo boriti za svoj kos pogače in nič nam ne pade z nebes! helgula

KARMINA  

član od: 17.11.2003

sporočila: 755

5. nov 2007 11:22

Helgula Tisti, ki so se in se bodo še naprej trudili za goste ne bodo propadli. Sicer pa res rabimo na vsakem vogalu "dnevni bar" K

Veri  

član od: 21.10.2004

sporočila: 4272

5. nov 2007 11:36

erna, problem je samo v tem, da če ti v pričo mene ješ nezdravo, jaz ne bom dobila astmatičnega napda, niti raka, niti karkoli drugega, pri cigaretah pa žal pač ni tako... Ne gre zato, kaj koga moti, ker teh stavri je preveč, da bio jih prepovedal;) (samo poglej temo, kaj vse nas skomina;), ampak kaj neposredno škoduje DRUGIM ljudem, ne tebi. Se pa stirnjam, da je treba otroke navajat na zdravo hrano... Mogoče se najprej upirajo (še ne vem;), ampak kasneje se splača, je dobra popotnica za življenje... Veri

booris  

član od: 11.11.2004

sporočila: 315

5. nov 2007 11:59

Nisem prebral vseh prispevkov in bom morda ponovil mnenje nekoga pred menoj. Ne kadim in zakon podpiram. Kadilci se nikoli niso spraševali, koliko motijo ali škodujejo ljudem okoli sebe. Alkoholiki, zadrogiranci in drugi podobni z zaužitjem drog škodujejo samo sebi, če odmislimo širši družbeni pogled. Kadilci pa z vsako pokajeno cigareto ne škodujejo samo sebi, ampak neposredno tudi ljudem v svoji okolici. Ko sedim od kadilcu, NE DA BI HOTEL, AMPAK MORAM, požreti vsaj četrtino njegove cigarete. Star sem nekaj čez petdeset in v vsaj petintridesetih letih me noben kadilec ni vprašal, ali sme prižgati v moji navzočnosti. Preprosto so prižgali KJERKOLI in KADARKOLI. Če je njihova pravica prižgati kjerkoli, je prav tako močna tudi moja pravica dihati neosmrajen zrak. O lokalih je povsem druga zgodba. V Ljubljani lahko na 200 metrih našteješ tudi štiri ali pet lokalov. Vsi ne morejo preživeti in iščejo vzrok za slab promet. Protikadilski zakon je prav primeren izgovor. Tudi če zmanjšuje promet, ga je treba nadoknati drugje, inovativno in drugače. Prav gotovo pa ne z višanjem cen. Zdajšnje cene odbijajo obiskovalce bolj kot dejstvo, da v v lokalu ne smeš prižgati. O cenah pred evrom in po njem bi lahko odprli poseben forum. Kavica v lokalih bi se najbrž skrila od sramu! Lep pozdrav! Boris booris

proxima  

član od: 21.10.2003

sporočila: 2514

5. nov 2007 12:19

K zgoraj napisanemu bi dodala samo še tole: jaz ne hodim v kafiče zaradi kave ali piva ali dodatne ponudbe, karkoli naj bi to pač bilo (topless natakarica s šopom perja v riti?), ampak zato, da se s kom dobim stran od domačih štirih sten, pa da matere, otroci, partnerji ne vlečejo na ušesa tistega, kar se jih ne tiče. Ene stvari se je treba zmenit na samem, ali naj zato vsakič najamem konferenčno sobo v hotelu Union ali kaj? Za tisto kavo enkrat ali dvakrat na teden se mi zato cisto ****a, ali stane 0.8 ali 1.5 eura, me pa osebno dosti bolj moti, ce moram posedat pod infrardečimi ali plinskimi ražnji zato, ker moja friendica pač MORA kadit, kadar ji kaj leži na duši, kot pa če pridem domov prekajena in zmečem cunje v stroj in si umijem lase... lp, proxima

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?johana
malo za hecmišzmoke
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti